Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρηματοδότηση τραπεζών για φωτοβολταϊκά σε στέγες


john1rafto

Recommended Posts

Όταν η τράπεζα κάνει εκτίμηση ακινήτου (στα στεγαστικά δάνεια) πάλι μηχανικός που συνεργάζεται με την τράπεζα δεν την κάνει;

εδώ είναι το λάθος σου:

 

μέρχι τώρα ο πολίτης πήγαινε πρώτα σε μηχανικό και μετά στην τράπεζα

 

τώρα παέι πρώτα στην τράπεζα που τον στέλνει στο μηχανικό της, με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως

 

οι όροι αντιστράφηκαν

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μου επισημαίνεις το λάθος μου επιβεβαιώνοντας αυτό που έγραψα, ότι η τράπεζα συνεργάζεται με μηχανικό για την εκτίμηση του ακινήτου (δεν την κάνει μη μηχανικός υπάλληλος της τράπεζας).

Link to comment
Share on other sites

Όταν θές να φτιάξεις σπίτι δεν πάς στην Τράπεζα και τις λές θέλω ένα σπίτι και αυτή τα κάνει όλα απο το Α μέχρι το Ω, γιατί στην περίπτωση των Φ/Β αυτό κάνουν οι τράπεζες, προφανώς και κάπου θα εμπλακεί μηχανικός, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, αυτό που συζητάμε είνια το καπέλωμα του έργου απο τις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε οι συνάδελφοι δεν αντιλαμβάνονται το πρόβλημα .

 

Την εκτίμηση του ακινήτου την κάνει ο μηχανικός της τράπεζας , όπως και τον νομικό έλεγχο τον κάνει ο νομικός της τράπεζας .

Αυτές οι ενέργειες , όπως και πιστοληπτική ικανότητα του δανειολήπτη που έξετάζεται από τους τραπεζικούς υπαλλήλους , είναι συστατικές ενέργειες και στοιχεία του δανειστικού συμβολαίου .

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ .

 

Εδώ όμως μιλάμε γιά μελέτες και επιβλέψεις και όχι γιά τραπεζικές εργασίες .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω συνάδελφε BAS : Μιλάμε όχι μόνο για μελέτες και επιβλέψεις αλλά και για ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ! Άντε και Eurobank Οικοδομική!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.