Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατακόρυφο διάγραμμα θέρμανσης


vak13

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω κάποιο πρόγραμμα απ'τα γνωστά και θα σχεδιάσω το κατακόρυφο διάγραμμα εγώ, μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα αρχείο εικόνας ή cad ώστε να το έχω σαν πρότυπο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις συνάδελφε είναι να ψάξεις κάποιο βιβλίο (κάποια έχουν αναφερθεί και στο φόρουμ) που να έχει κάποιο παράδειγμα με κατακόρυφο αλλά και μια αιτιολόγηση του τι κάνει και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποιο πρότυπο, είναι απλή η διαδικασία.

 

Δύο γραμμές για κάθε δάπεδο, και από πάνω τοποθετείς σκαρίφημα των σωμάτων.

Στο υπόγειο (ή όπου βρίσκεται) σχεδιάζεις και τα Η/Μ (καυστήρα, λέβητα, κτλ).

Στην συνέχεια σχεδιάζεις τους σωλήνες. Μια γραμμή για κάθε σωλήνα, κατάλληλο σύμβολο όπου υπάρχουν θερμοστάτες, βάνες και διακλαδώσεις.

Τέλος βάζεις τις διαστάσεις στα σώματα και στις σωληνώσεις και είσαι έτοιμος.

Το πινακάκι το θεωρώ αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις συνάδελφε είναι να ψάξεις κάποιο βιβλίο (κάποια έχουν αναφερθεί και στο φόρουμ) που να έχει κάποιο παράδειγμα με κατακόρυφο αλλά και μια αιτιολόγηση του τι κάνει και γιατί.

 

Καλημέρα,

 

Είμαι κανούργια στο αντικείμενο και με ενδιαφέρει το θέμα πολύ (Θέλω να καταλαβαίνω τι κάνω και όχι να στηρίζομαι στο τυποποιημένο Κατακόρυφο διάγραμμα που βγάζει το κάθε πρόγραμμα). Έχεις κάποιο βιβλίο να μου προτείνεις που να εξηγεί τον ρόλο των επιμέρους εξαρτημάτων του ΚΔ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να κατανοήσεις το κατακόρυφο διάγραμμα.

 

Είναι ένα διάγραμμα που έχει σκαρίφημα όλης της εγκατάστασης, ότι φαίνεται στην κάτοψη αριστερά από τις στήλες φαίνεται και στο κατακόρυφο αριστερά (ομοίως και δεξιά), και καταγράφονται τα στοιχεία των σωμάτων, των σωλήνων και του εξοπλισμού του λεβητοστασίου (λέβητας, καπνοδόχος, καυστήρας, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με έσωσε το βιβλίο του Ευγενίδιου Ιδρύματος που είναι διαθέσιμο στο φορουμ.

 

με ενδιέφερε περισσότερο ο ρόλος των διακοπτών και πλέον το ξεκαθάρισα.

 

Σας ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.