Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Επιστήμονες παρεμβαίνουν για το Ασφαλιστικό, Δευτέρα 21 Ιουνίου


mechcon

Recommended Posts

ναι για να καλυψουμε τις τρυπες των αλλων....

 

το τσμεδε και για τα επομενα 40 χρονια δεν υπηρχε θεμα και χωρις καμια αλλαγη .....

 

οι συνταξεις μας μειωνονται δρματικα οι εισφορες μας θαναι ιδιες?

 

 

εγω συζητω με αλλους συναδελφους οτι σε τετοια περιπτωση θα κανουμε καταγγελια οτι δεν υπαρχει ανταποδοτικοτητα βαση συνταγματος.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ΔΕΝ την πληρωνω.....

 

 

και αν οντως μου βγει συνταξη στα 65 μου οπως λενε 1000 ευρω το πολυ...

γνωστος μου θα ζητησει αναλογικη μελετη απο ασφαλιστικες εταιριες ποσα θαπρεπε να πληρωνουμε ανα χρονο για κλαδο συνταξεως για 40 χρονια ασφαλιση ωστε μετα να παρουμε 1000 ευρω συνταξη....

 

εμενα παντως λεφτα για τους αργοσχολους που βγηκανε συνταξη στα 40 δεν εχω να πληρωνω.....

 

καλυτερα να δωσω ενα 500 σε καποιο σοβαρο δικηγορικο γραφειο μαζι με αλλους και οτι πετυχω....

 

 

 

Ενιαίος φορέας διαχείρισης των αποθεματικών (αξίας 29.5 δισ. ευρώ συν τα κεφάλαια του Ταμείου Αλληλεγγύης των Γενεών) χωρίς να θίγονται τα περιουσιακά δικαιώματα των φορέων κοινωνικής ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το εταα συγχωνευεται με τα υπολοιπα ταμεια (συνολο 3?)?

 

Το θέμα παίζεται. Δες http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_20/06/2010_405287

 

Πρέπει σήμερα να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότεροι στην συγκέντρωση των επιστημόνων στις 19.00 στο Ξενοδοχείο Αμαλία (Σύνταγμα).

 

Δείτε και τη δήλωση του Γιάννη Αλαβάνου με τίτλο "Και χωρίς κοινωνικούς πόρους είμαστε υγιείς" http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_20/06/2010_405283

Link to comment
Share on other sites

Καταστροφικό το ασφαλιστικό για τον τεχνικό κόσμο, τίθεται και θέμα αντισυνταγματικότητας. Το ΤΕΕ καλεί τους μηχανικούς να συμμετάσχουν μαζικά στην πανελλαδική πανεργατική απεργία της 29ης Ιουνίου.

Δείτε αναλυτικά: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/press/dt/2010/20100624katastrofikoGiaAsfalistikoKaiErgasiakaSxeseis.doc

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απογοητευμενος απο τις αναιμικες συγκεντρωσεις πριν λιγα χρονια εναντια στην ενοποιηση , το ΕΤΑΑ της Πετραλια.

Καθε προηγουμενος νομος και καλυτερος ....

Πλεον οι ασφαλισμενοι μετα το 93 πανε για 40 χρονια εργασιας, η μαλλον 40 χρονια πληρωμης του Ταμειου, ανεξαρτητα της εργασιας τους. Η Ειδικη προσαυξηση (πρωην ΕΛΠΠ)θα ειναι εξτρα της Αναλογικης συνταξης? Αν οχι , τοτε θα ζητησω να την σταματησω, μηπως δεν εχω αυτο το δικαιωμα κιολας ως δημοσιος υπαλληλος?

Πολλα τα ερωτηματα .....

 

Δεν συμμετειχα στις προσφατες απεργειες λογω του οτι τα μετρα ειχαν επιβληθει ανωθεν (Τροικα).

Αυτα ομως ειναι νεο-σοσιαλιστικες ιδεες .... και μαλλον στις 29 Ιουνιου θα απεργησω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.