Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσανατολισμός ηλιακών συλλεκτών


jimevi13

Recommended Posts

έχω μια οικοδομή για σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας.

λοιπόν έχουμε 200 lit boiler Ζεστού νερού 3πλής ενεργείας.

Θέλω να βάλω 2 συλλέκτες επιλεκτικούς στην σκεπή 2x2,61m2=4,20m2 πλάκες!

 

βάσει προσανατολισμού είναι τώρα που κολλάω γιατί η σκεπή είναι ανάποδα.δλδ βλέπει Ανατολικά και Δυτικά!

Με μια πρώτη σκέψη βάση τον ήλιο τον ΧΕΙΜΩΝΑ γιατί τότε θέλω να λειτουργεί το σύστημα όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται σκέφτομαι να το τοποθετήσω όσο πιο κοντά στον καβαλάρη της σκεπής και επιπλέον να έχω και τις 2 πλάκες προσανατολισμένες στην Δύση να πιάνω δλδ όσο το δυνατόν περισσότερο ήλιο όσο γίνεται το χειμώνα!

 

Εκτός κ άν το σκεπτικό μου είναι λαθός!οπότε με χαρά να ακούσω τις προτάσεις των συναδέλφων!:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να το τοποθετήσω όσο πιο κοντά στον καβαλάρη της σκεπής και επιπλέον να έχω και τις 2 πλάκες προσανατολισμένες στην Δύση να πιάνω δλδ όσο το δυνατόν περισσότερο ήλιο όσο γίνεται το χειμώνα

 

Γιατί λες ότι ο προσανατολισμός στην Δύση πάνει περισσότερο ήλιο (σε σχέση με την Ανατολή) , τον χειμώνα;

 

Με βάση τα διαγράμματα στις σελίδες 62/65 του pdf (σελ 61 στο χαρτί) του αρχείου klimatika ΤΟΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, δεν προκύπτει διαφορά μεταξύ ανατολής και δύσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και στην σελίδα 50 του κενακ-κλιματικα δεδομενα. Σε Ανατολή Δύση η ηλιακή ακτινοβολία ειναι η ίδια.

Για μέγιστη απόδοση του ηλιακού τοποθέτησε τα με κλίση 40 μοιρών για την πόλη των Ιωαννίνων.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα για 40 μοίρες κλίση!πάμε όσο έχει σκεπή κάτι που είναι κοντά στις 35 μοίρες!αυτό είναι το πρόβλημα!

 

όσο για την Δύση Θεώρησα ότι θα είναι πολύ καλύτερα και για χειμώνα και για καλοκαίρι, με σκοπό να πάω όσο ψηλότερα στην σκεπή γίνεται μήπως και πιάνω και λίγο περισσότερη ηλιοφάνεια από την κίνηση του ήλιου που δύει αργότερα!αν πάω μόνο ανατολή χάνω όλη την απογευματινή ηλιοφάνεια του καλοκαιριού!

απο την άλλη κοίταξα την σελίδα 50 του ΤΟΤΕΕ αλλά και πάλι ο ήλιος όπως είναι η σκεπή αν μπεί ανατολικά θα σκιάζει τις πλάκες!ενώ αν μπεί δυτικά δεν θα σκιάζονται!

 

πάντως ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Η δύση και η ανατολή του ήλιου, είναι εντελώς συμμετρικές. Τον χειμώνα δύει νωρίς και ξημερώνει αργά.

Το καλοκαίρι δύει αργά και ξημερώνει νωρίς.

Στο βόρειο ημισφαίριο της γης όπου βρισκόμαστε πρέπει οι ηλιακοί συλλέκτες να κοιτάνε Νότο.Η κλίση 40 μοιρών κτλ αναφέρεται ώς κλίση σε σχέση με τον ορίζοντα που κοιτάει Νότο.

Αποκλίσεις +-15 μοίρες είναι αποδεκτές απο τον Νότο(σε σχέση με Ανατολή-Δύση), απο κει και μετά έχεις μείωση στην απόδοση.

 

Υπάρχουν συστήματα τα οποία έχουν συλλέκτες που κοιτάνε Ανατολή και Δύση, όπου την μισή μέρα δουλευουν οι συλλέκτες που κοιτάνε Ανατολή και μετά μόλις ζεσταθούν οι συλλέκτες που κοιτάνε Δύση, ξεκινάνε να δουλευουν αυτοί.

Υπερβολικό το βρίσκω για απλό σύστημα.Αν θέλεις βάλε περισσότερους συλλέκτες να κοιτάνε Ανατολή ή/και μεγαλύτερη αποθήκη.

Ειδάλλως τροποποίησε τις βάσεις αν δεν ενοχλεί αισθητικά και κάνε τους συλλέκτες να κοιτάνε Νότο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα να κοιτάζει στην ανατολή ή στην δύση ο συλλέκτης σου. Καλύτερα προσάρμοσε το ώστε να κοιτάζει καρφί στον νότο με απόκλιση 40 μοιρών από την οριζόντιο ή μην τον βάζεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 5 λύσεις,

 

1. Τοποθέτηση συστήματος Α/Δ όπως είπε και ο φίλος Mechatr0n αλλά έχει μεγάλο κόστος και δεν αξίζει για 200 λίτρα.

 

2. Τοποθέτηση Δυτικά των συλλεκτών και να δεχτείς την μειωμένη απόδοση. Δυτικά θα έχεις λίγο καλύτερη απόδοση από Ανατολικά λόγω ότι το απόγευμα συνήθως το περιβάλλον έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία και γλυτώνεις τις πρωινές συννεφιές που στην Ελλάδα είναι συνηθισμένες ενώ το απόγευμα ο ουρανός "καθαρίζει".

 

3. Τοποθέτηση βάσης ώστε οι συλλέκτες να κοιτάνε Νότια. Για μένα πολύ κακή λύση.... Έχουμε κάνει τις πόλεις μας τσαντίρια. Έχεις κεραμοσκεπή και θα κάνεις ένα τέρας για να κερδίσεις λίγη ενέργεια. Καλύτερα βάλε έναν ακόμα συλλέκτη και άσε τους να κοιτάνε Δυτικά.

 

4. Βάζεις συλλέκτες Vacuum Tube Direct Flow όπου ο κάθε σωλήνας μπορεί να περιστραφεί προς τον Νότο ενώ η κατασκευή είναι παράλληλα στην κεραμοσκεπή.

 

5. Βάζεις τους συλλέκτες κάθετα στον Νότιο τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.