Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Η φήμη είναι φήμη, δεν είναι ούτε μόνο "σηματάκι γνώσεων", ούτε μόνο "σηματάκι συμπεριφοράς". Αποτελεί αξιολόγηση του χρήστη από την κοινότητα, με ότι έχει να κάνει αυτό. Είτε είναι σωστή και εμπεριστατωμένη απάντηση σε ένα θέμα είτε είναι κακή συμπεριφορά. Σούμα, σύνολο. Δεν κατηγοριοποιεί τους χρήστες και δεν τους "ανεβοκατεβάζει", είναι ένα βοηθητικό για την αξιολόγηση ενός χρήστη, από τον αναγνώστη, και κατ' επέκταση της κάποιας απάντησης του.

Το νόημα του συστήματος αξιολόγησης είναι ακριβώς αυτό.

----------------------------------------------------------------------------------

 

Ουσιαστικά αξιολογούνται οι δημοσιεύσεις, με απώτερο σκοπό να βοηθηθούν τα μέλη της κοινότητας ως

προς την ανάγνωση των θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι χρησμότερο: η φήμη (τρομάρα σας) ή ένα ποστ που από κάτω έχει 40 ευχαριστώ? αλλά τι να συζητάμε τώρα. εδώ έγινε ο chilon mod με μια υπογραφή 2πλάσια από τα ποστ του και 2 στα 3 ποστ του ειναι νουθεσίες και συμβουλές. έλεος πλέον!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μήνυμα σε μία τεχνική συζήτηση μπορεί να είναι:

1. μία ερώτηση που οδηγεί την συζήτηση σε ενδιαφέρουσα εξέλιξη

2. μία ερώτηση που ζητάει κάποια διευκρίνηση ή πληροφορία

3. μία ερώτηση που οδηγεί την συζήτηση σε ανακύκλωση ή ανούσια εξέλιξη

4. μία απάντηση που δίνει ενδιαφέροντα στοιχεία και ανοίγει τα μάτια αυτού που την διαβάζει

5. μία απάντηση που δίνει κάποια στοιχεία μάλλον τετριμμένα, αν και χρήσιμα

6. μία απάντηση που δίνει κάποια στοιχεία παραπλανητικά

7. εκτός θέματος

8. συνδυασμός όλων των παραπάνω

Πολύ χρήσιμες οι επισημάνσεις σου, συνάδελφε CostasV.

Πρέπει να βρεθεί τρόπος ν' αξιοποιηθούν προς όφελος όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η αξιολόγηση των μελών μέσω της φήμης που αποδίδεται στις δημοσιεύσεις, δεν είναι

ζήτημα μείζονος σημασίας.

Επειδή είναι δύσκολο να βγεί άκρη με το θέμα αυτό.

Υιοθετώ την φράση του Chilon και με αυτήν σκοπεύω να πορευτώ.

Για εμένα η ένδειξη φήμη θα αποτελεί ένα διακοσμητικό στοιχείο στο προφίλ του κάθε μέλους και αυτό που θα με οδηγεί, θα είναι η προσωπική άποψη που θα σχηματίζω μέσα από τις δημοσιεύσεις που θα διαβάζω για το κάθε μέλος. Για εμένα το θέμα λήγει εδώ.

 

εγώ πάντως φοράω μάσκα...

 

και τώρα που σφίγγουν οι ζέστες την συνιστώ σε όλους...

 

σε συνδυασμό με βατραχοπέδιλα είναι απόλαυση!!!

 

:lol:

Τέτοιου είδους μάσκες καλοδεχούμενες achille και αν και φαινομενικά χιουμοριστική κι ανάλαφρη τοποθέτηση κρύβει ουσία μέσα της και θα μας κάνει να δούμε με περισσότερη διαύγεια τα πράγματα. Είδη πλάθω εικόνες στο μυαλό μου, καθοριστική η παρέμβαση σου. :)

 

Υ.Γ.

τι είναι χρησμότερο: η φήμη (*****) ή ένα ποστ που από κάτω έχει 40 ευχαριστώ? ***********

Συμφωνώ όπως έχω κι εγώ δηλώσει στο post #53.

Έτσι τραβάει το μάτι η συγκεκριμένη δημοσίευση με τρόπο διακριτικό κι αποτελεσματικό, χωρίς να μπαίνουν κακόβουλες προθέσεις και χειρισμοί.

 

Υ.Γ2. Βάζω ***** στις εκφράσεις που διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για τεχνικό φόρουμ, δε μπορώ να ταιριάξω στο μυαλό μου το εξής:

κακή συμπεριφορά ---> αρνητική φήμη.

 

Η κακή συμπεριφορά μπορεί να έχει πειθαρχικά μέτρα, τα οποία αποφασίζονται από αυτούς που έχουν τη διαχείριση. Τώρα σε όποιον αρέσει αυτό μένει, σε όποιον δεν αρέσει φεύγει, όποιος θέλει διαβάζει, όποιος θέλει αγνοεί.

Το φόρουμ δεν έχει να κάνει άμεσα με το επάγγελμα μας, οπότε να απαιτείται μία άνωθεν και δίκαιη διαχείριση.

 

Τώρα άμα κάποιος από τους διαχειριστές την έχει δει "ο μπάτσος του φόρουμ" είναι πρόβλημα του ίδιου. Σε όλη την κοινωνία υπάρχουν άτομα (πολλά δυστυχώς) στα οποία όταν δοθεί εξουσία ή νομίσουν ότι έχουν εξουσία την βλέπουν αλλιώς. Αγνοήστε τους ή τιμωρήστε τους.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα που δίνω πάντα είναι από το στρατό. Ο θαλαμοφύλακας που σήκωνε το λόχο το πρωί. Άλλος ήταν σοβαρός και έκανε το εγερτήριο κανονικά, άλλος ήταν μοσχάρι και επειδή είχε την "εξουσία" να ξυπνήσει τους υπόλοιπους, τσίριζε και φώναζε. Ε, αυτούς τους δεύτερους, μετά από μισή ώρα τους έδινα τη σφουγγαρίστρα και έγλειφαν την καλλιόπη.

 

Έχουμε 2 μήνες μιλάμε για τη φήμη.

 

Εγώ σε προηγούμενη ανάρτηση, είπα ότι είμαι κατά του ανοίγματος της φήμης σε όλους. Και ο πιο σημαντικός λόγος, ότι δεν υπάρχει επίπεδο από όλους εδώ μέσα, να χρησιμοποιήσουν τη φήμη με φειδώ και άλλα πολλά.

 

Όλοι μας έχουμε βάλει στο μυαλό μας, ποιανού τη γνώμη ακούμε και σε ποια θέματα, έχουμε τη δυνατότητα να ψάξουμε και να διασταυρώσουμε αυτό που διαβάζουμε.

 

Αν ισχύσει η φήμη, εγώ προτείνω να γίνεται από συγκεκριμένα άτομα, τα οποία θα έχουν τη δυνατότητα να "βαθμολογούν" σε συγκεκριμένους τομείς του φόρουμ ο κάθε ένας. Όχι όλοι σε όλους, και πολύ περισσότερο, όχι όλα τα μέλη.

 

Υ.Γ. ποιος είναι ο μάνατζερ;

Link to comment
Share on other sites

Ενα μήνυμα σε μία τεχνική συζήτηση μπορεί να είναι:

1. μία ερώτηση που οδηγεί την συζήτηση σε ενδιαφέρουσα εξέλιξη

2. μία ερώτηση που ζητάει κάποια διευκρίνηση ή πληροφορία

3. μία ερώτηση που οδηγεί την συζήτηση σε ανακύκλωση ή ανούσια εξέλιξη

4. μία απάντηση που δίνει ενδιαφέροντα στοιχεία και ανοίγει τα μάτια αυτού που την διαβάζει

5. μία απάντηση που δίνει κάποια στοιχεία μάλλον τετριμμένα, αν και χρήσιμα

6. μία απάντηση που δίνει κάποια στοιχεία παραπλανητικά

7. εκτός θέματος

8. συνδυασμός όλων των παραπάνω

Το ποιο πιθανό είναι να μπορεί να γίνει με το σύστημα των ετικετών (tags) κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.