Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Η φήμη είναι φήμη, δεν είναι ούτε μόνο "σηματάκι γνώσεων", ούτε μόνο "σηματάκι συμπεριφοράς". Αποτελεί αξιολόγηση του χρήστη από την κοινότητα, με ότι έχει να κάνει αυτό. Είτε είναι σωστή και εμπεριστατωμένη απάντηση σε ένα θέμα είτε είναι κακή συμπεριφορά. Σούμα, σύνολο. Δεν κατηγοριοποιεί τους χρήστες και δεν τους "ανεβοκατεβάζει", είναι ένα βοηθητικό για την αξιολόγηση ενός χρήστη, από τον αναγνώστη, και κατ' επέκταση της κάποιας απάντησης του.

 

Σταματήστε να το κάνετε μεγάλο, ένα κουμπάκι θα είναι, αν δεν σας αρέσει να μην το χρησιμοποιείτε.

 

Πχ, εγω με φοβερες γνωσεις αλλα με κακιστη συμπεριφορα ? Θα με λαμβανεται υποψιν ή θα με σνομπαρετε ? Κατι δεν μου παει καλα......

Εμ,... έτσι δεν λειτουργεί και παντού στον κόσμο ανάμεσα στους ανθρώπους;

 

@GRTOPO Εδώ λέει κάτι ο Engineer αλλά δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αν θα είναι ενεργοποιημένο μόνο σε αυτές τις κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί αξιολόγηση του χρήστη από την κοινότητα, με ότι έχει να κάνει αυτό. Είτε είναι σωστή και εμπεριστατωμένη απάντηση σε ένα θέμα είτε είναι κακή συμπεριφορά.

Μη ξεχνάτε ότι πρωτίστως το Michanikos.gr είναι ένα Τεχνικό Φόρουμ και όχι ένα Φόρουμ γενικού ενδιαφέροντος!

Τα μη τεχνικά θέματα υπάρχουν μόνο και μόνο για να ξεδίνουμε λίγο και να πληροφορούμαστε και για κάποια γενικού ενδιαφέροντος ζητήματα.

Η φήμη θα έχει ως στόχο την αξιολόγηση κάποιου με βάση το πόσο βοήθησαν τα μηνύματα του τα μέλη, στην επίλυση αμιγώς τεχνικών προβλημάτων.

Φυσικά και όλα τα μέλη αξιολογούνται και με βάση τη συμπεριφορά τους, αλλά όταν αυτή δε συνάδει με τις απαιτήσεις των Κανόνων Συμμετοχής, υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης από την ομάδα συντονισμού, όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο GRTOPO.

 

Εδώ λέει κάτι ο Engineer αλλά δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αν θα είναι ενεργοποιημένο μόνο σε αυτές της κατηγορίες.

Η βούληση και ο προσανατολισμός μας είναι η φήμη +/- να δίδετε μόνο σε τεχνικά θέματα.

Ακόμα και τώρα που αξιολογεί μόνο η ομάδα συντονισμού, οι πόντοι αποδίδονται μόνο σε τεχνικά θέματα, καθώς στα άλλα (π.χ. κουβέντα) δεν είναι ενεργοποιημένη η ρύθμιση.

 

ας υποθεσουμε οτι ο "Δυσκαπτος" ηταν ακομα αναμεσα μας......

Ακόμα ανάμεσά μας είναι αλλά οι δημοσιεύσεις του μέχρι στιγμής είναι πολύ προσεκτικές, χωρίς προβλήματα και σε τεχνικά θέματα!

Παρακολουθείται στενά!;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ η φήμη -/+ πρέπει να αποδίδεται ΜΟΝΟ σε τεχνικά θέματα. Ούτε σε συμπεριφορές ούτε σε κουβέντα. Για τις συμπεριφορές υπάρχουν άλλα μέτρα από τη συντονιστική ομάδα: κάρτες, προσωρινά - μόνιμα ΒΑΝ.

Στη κουβέντα πχ. αν πω ότι είμαι .. ΑΕΚτζής και με πλακώσουν στα + όλοι οι ΑΕΚτζήδες του φόρουμ.... με κάνει καλύτερο ποιοτικά ή το αντίστροφο να με πλακώσουν στα - όλοι οι γαύροι .. με κάνει χειρότερο????

Γι αυτό και η απόδοση ευσήμων + πρέπει να γίνεται ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΝΟ και με ΦΕΙΔΩ , και να ΜΗΝ εξαρτάται ούτε από το αν ο άλλος είναι φίλος μας και έχουμε σύμπνοια απόψεων σε κάποιο ή περισσότερα θέματα.

Χαιρομαι ιδιαιτερα για αυτη την τοποθετηση, γιατι ετσι ακριβως και εγω θα ηθελα να λειτουργησει ! Θα λειτουργησει ομως ? Αυτο ειναι που με κανει να αμφιβαλω για την εγκυροτητα, ποσο μαλλον για την ηρεμη συνεχιση της κοινοτητας.

 

Ακόμα ανάμεσά μας είναι αλλά οι δημοσιεύσεις του μέχρι στιγμής είναι πολύ προσεκτικές, χωρίς προβλήματα και σε τεχνικά θέματα!

Παρακολουθείται στενά!:wink:

Τωρα χαιρομαι περισσοτερο, μιας που μου εχουν λειψει οι φοβερες γνωσεις του και οι τοποθετησεις του επανω σε τεχνικα θεματα. Αν και τωρα που το λες, αρχιζω και ψυλιαζομαι ποιος μπορει να ειναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ιδιαιτερα για αυτη την τοποθετηση, γιατι ετσι ακριβως και εγω θα ηθελα να λειτουργησει ! Θα λειτουργησει ομως ?

Γι΄αυτό και ακόμα δεν το έχουμε ανοίξει σε όλα τα μέλη για να δούμε που πονάει και ποιες είναι οι παιδικές ασθένειες.

Για να έχει περισσότερες πιθανότητες να λειτουργήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε συνάδελφοι....

Η απόδοση του μέτρου της φήμης θα αποδειχθεί στη πορεία. Η απόδοση ευσήμων + ως αναγνώριση της τεχνικής - συναδελφικής προσφοράς ενός μέλους από τα άλλα μέλη ... και όχι ως απόρροια φιλικής σχέσης είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την Παιδεία πρώτα απ' όλα και μετά με τις τεχνικές γνώσεις του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα χαιρομαι περισσοτερο, μιας που μου εχουν λειψει οι φοβερες γνωσεις του και οι τοποθετησεις του επανω σε τεχνικα θεματα. Αν και τωρα που το λες, αρχιζω και ψυλιαζομαι ποιος μπορει να ειναι.... :)

Γιατί να κλείνουν λογαριασμοί κι έπειτα να μπαίνουν τα ίδια πρόσωπα με άλλο όνομα; Το μέλος που μπαίνει με νέο όνομα, από την αδικία που νιώθει για τον αποκλεισμό του μπορεί να προπαγανδίζει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό αποτελεί καρκίνωμα για ένα τεχνικό φόρουμ.Ο Rigid, τι λόγους έχει να κρύβεται; Γιατί να κυκλοφορεί με μάσκα ανάμεσα μας;Θα πρέπει να γίνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις για να μπορούμε να συνυπάρχουμε όλοι.Τι θα πεί ψυλλιάζομαι ποιός μπορεί να είναι; Και εμείς οι υπόλοιποι που δεν...θα μείνουμε στο σκοτάδι; Έτσι θα προχωρήσουμε;Με πρακτικές κουκούλας;Προτείνω αμοιβαίο σεβασμό και σύμπνοια και από όλους.Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, όλοι είμαστε απαραίτητοι γι αυτό να προσέχουμε τους χειρισμούς μας και να μη δημιουργούμε εντυπώσεις με λόγια μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

1. Ενεργοποιηση μονο της αρνητικης ψηφου = μαυρισμα των κακων χρηστων

 

Διαφωνώ. Μόνο θετική θα πρότεινα. Ή και τα δύο. Ομολογώ ότι προσωπικά δεν έχω την ψυχραιμία (ή και ωριμότητα ίσως θα έλεγα :smile: ) και δε θα αντιστεκόμουν στον πειρασμό να μαυρίζω αβέρτα έτσι και είχα τη δυνατότητα να δίνω αρνητική φήμη (μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Ο Rigid, τι λόγους έχει να κρύβεται; Γιατί να κυκλοφορεί με μάσκα ανάμεσα μας;

ούτε κρύβομαι, ούτε μάσκα φοράω. απλά μετά το 2ο ποστ πάντα με αποβάλλουν με αιτιολογία ότι έχω 2ο λογαριασμό, ενώ έχω μόνο ένα κάθε φορά, απλά τους αποκλείουν αντί να τους διαγράψουν ή να τους συγχωνεύσουν για να υπάρχει η παραπάνω αιτιολογία της αποβολής. από κει και πέρα, γιατί με αποβάλλουν, ας μας πει ο μάνατζερ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η αξιολόγηση των μελών μέσω της φήμης που αποδίδεται στις δημοσιεύσεις, δεν είναι

ζήτημα μείζονος σημασίας. Ας το αφήσουμε, να δούμε πως λειτουργεί και σε τι βοηθάει.

 

Η ουσία είναι αυτή:

Σταματήστε να το κάνετε μεγάλο, ένα κουμπάκι θα είναι, αν δεν σας αρέσει

να μην το χρησιμοποιείτε.

Ας μην μεγιστοποιούμε ζητήματα δευτερεύουσας σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως φοράω μάσκα...

 

και τώρα που σφίγγουν οι ζέστες την συνιστώ σε όλους...

 

σε συνδυασμό με βατραχοπέδιλα είναι απόλαυση!!!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.