Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

εμένα προσωπικά δε με καίει είτε υπάρχει είτε όχι!

πιστεύω πως μια θετική αξιολόγηση ενθαρρύνει τους νεότερους όταν τη λαμβάνουν

ή αποτελεί προτυπο για τους νεότερους ωστε να δουν πως μπορεί να είναι μια αξιόλογη δημοσίευση

 

ακόμη και λάθος να λειτουργήσει δε χάθηκε ο κόσμος

ή την καταργούμε ή την αγνοούμε

Link to comment
Share on other sites

Για τους νεωτερους συμφωνω !

Οσο για το τελευταιο, οκ, αρκει σε περιπτωση αποτυχιας να καταργηθει εγκαιρα ωστε να μην προλαβει να δημιουργησει παραπανω προβληματα απο αυτα που υπηρξαν και "πιθανων" να υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (ούτε υπήρξε, ούτε πρόκειται να υπάρξει).

Όπως έχει ήδη αναφερθεί, πρόκειται για ένα βοηθητικό μέτρο που δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Για ένα forum μιλάμε, συνάδελφοι. Δεν είναι δα, και ζήτημα υψίστης σημασίας, πόση φήμη θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η πραγματική αξία του κάθε ενός εξ υμών είναι κάτι που βρίσκεται εκτός του φόρουμ. Στο φόρουμ υπάρχουν μόνο οι διατυπωμένες σκέψεις μας. Τις σκέψεις αυτές σχολιάζουμε, υποστηρίζουμε, αντιμαχόμαστε, ενστερνιζόμαστε ή απορρίπτουμε. Και μοιραία, όσοι συμμετέχουμε συχνά σε συζητήσεις, σχηματίζουμε εικόνα για τους υπόλοιπους συναδέλφους με βάση όσα οι ίδιοι γράφουν. Έτσι έχουμε στο στο βάθος του μυαλού μας άποψη για το ποιοι είναι καλοί ή όχι επιστήμονες, πραγματιστές ή ανεδαφικοί, προσηνείς, αντιπαθητικοί κλπ. Για κάποιους τρέφουμε εκτίμηση, για κάποιους όχι. Και αυτή η άποψη καθορίζει τον τρόπο που συναναστρεφόμαστε μέσα στο φόρουμ. Για όλους εμάς η φήμη είναι άχρηστη. Δεν χρειάζεται η φήμη για να εκτιμήσω τον CostasV, τον Erling, την Myri, τον Θεοχάρη, τον ΜΑΚΑΡ, τον Διονυσόπουλο και τόσους άλλους συναδέλφους. Και δεν θα προσβληθεί η εκτίμησή μου για κάποιον επειδή συμβαίνει το προφίλ του να εμφανίζει "μικρή" φήμη. Εξάλλου, αξιολογότατοι συνάδελφοι γράφουν με συχνότητα και ύφος που δεν τους επιτρέπει να έχουν υψηλή φήμη.

 

Επομένως η φήμη είναι ένα υποκειμενικό εργαλείο μικρής σημασίας που αποφάσισε ο engineer να βάλει σε λειτουργία με την ελπίδα ότι η απεικόνιση της άποψης, που ο καθένας από εμάς έχει, θα λειτουργήσει θετικά για το φόρουμ. Αν δεν λειτουργήσει θετικά, πολύ απλά, θα την κλείσει.

 

Είναι λιγότερο σημαντικό ακόμη και από τις κάρτες. Το πραγματικό πρόσωπο του φόρουμ φτιάχνεται από εμάς, με το ήθος και την επιστημοσύνη που αποπνέουν οι δημοσιεύσεις μας, και όχι από τους άλλους με το κουμπάκι +/-.

 

Από 'κει και πέρα, το μαγαζί είναι του engineer, δικός του καημός αν η ψήφος θα είναι μόνο + ή/και -, ποιοι θα βαθμολογούν, πως και πόσο κλπ... Δικό του πρόβλημα και αγωνία το να κερδίσει το στοίχημα, ή να γίνουν όλα μπάχαλο όπως κάποιοι φοβούνται!

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό πρόσωπο του φόρουμ φτιάχνεται από εμάς, με το ήθος και την επιστημοσύνη που αποπνέουν οι δημοσιεύσεις μας, και όχι από τους άλλους με το κουμπάκι +/-.

Συμφωνω + 100!

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού συμφωνούμε όλοι στη αρχή η φήμη δεν καθορίζει τον χαρακτήρα, την επιστημοσύνη, την αποδοχή από τους συναδέλφους σε επιστημονικό επίπεδο κτλ κτλ, τι καθόμαστε και ζαλιζόμαστε.

 

Θα συμφωνήσω με τον AlexPap σε αυτό που λέει "περί μαγαζιού" και το είχα γράψει και εγώ σήμερα σε κάποια προηγούμενη μου ανάρτηση. Σε όποιον δεν αρέσει και νομίζει ότι προσβάλλεται κτλ απλά δε συμμετέχει.

Άλλος μπορεί να μη του αρέσει αλλά να μην προσβάλλει τις αρχές του,

άλλος να αδιαφορεί,

άλλος να το κυνηγάει,

άλλος να κάνει "φιλίες" με τους "βαθμολογητές" για να την αυξήσει,

κτλ κτλ κτλ.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή (επαναλαμβάνομαι) δεν είναι το φόρουμ ένα εργαλείο που επηρεάζει τη δουλειά μας για να απαιτούμε δημοκρατία στις όποιες αποφάσεις και ίση μεταχείριση, καταλήγουμε στο προηγούμενο, σε όποιον αρέσει.

 

Τη γνώμη μου για την διαδικασία την έχω γράψει ήδη 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Η φήμη είναι ένα εργαλείο για την περιήγηση στο φόρουμ. Μην της δίνετε μεγαλύτερη σημασία.

 

Προσωπικά θα την ήθελα πιο έντονη. Ένα νέο μέλος (που πιο πολύ χρήσιμο για αυτόν είναι) δεν θα την καταλάβει πιστεύω. Ή την βάζεις ή δεν την βάζεις δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά,είπα τη λέξη ''βλήματα'' για κάποιους συναδέλφους εδώ μέσα γενικά κ αόριστα,κ αμέσως μου ρίξατε τη φήμη?

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλά μου κάνατε!!!!!!!Τώρα θα πρέπει να προσπαθήσω ΠΟΛΥ περισσότερο ώστε να την ξανανεβάσω,έτσι ώστε να έχω περιθώρια να τη ρίξω με βωμολοχίες εναντίον συναδέλφων!!!!

 

Ορίστε πώς καταφέρατε να εκμαιεύσετε τις γνώσεις του zavi με την ενεργοποίηση της φήμης!!!Θα βοηθάω τον κόσμο για να ανεβάσω τη φήμη μου,έτσι ώστε μετά να έχω καβάτζα να τη ρίξω,σπάζοντας πλάκα!!Το φόρουμ ξαναέγινε ελκυστικό!!!Όσο για μένα,είμαι καταδικασμένος στη μετριότητα......:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ούτε κρύβομαι, ούτε μάσκα φοράω. απλά μετά το 2ο ποστ πάντα με αποβάλλουν με αιτιολογία ότι έχω 2ο λογαριασμό, ενώ έχω μόνο ένα κάθε φορά, απλά τους αποκλείουν αντί να τους διαγράψουν ή να τους συγχωνεύσουν για να υπάρχει η παραπάνω αιτιολογία της αποβολής.

Καταλαβαίνεις οτι έχεις απαντήσει μόνος σου...

Ποιός μανατζερ ρε συ; Είπαμε, κομάντο κάνει ο εκλεκτός συνάδελφος Chilon. Όσο υπάρχει κάποιος που τραβάει "κουπί" και συντηρεί το φόρουμ, είναι όλα ok και δεν παίζει σημασία ποιός είναι...

αλλά τι να συζητάμε τώρα. εδώ έγινε ο chilon mod με μια υπογραφή 2πλάσια από τα ποστ του και 2 στα 3 ποστ του ειναι νουθεσίες και συμβουλές. έλεος πλέον!!!!!!!

Mea culpa... Πάντως για το τελευταίο εγώ τα έχω πει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.