Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Ένας χημικός μηχανικός ποτέ δεν θα αποκτήσει μεγάλη φήμη, ο,τι κι αν γράψει ...διότι απλούστατα δεν υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοί του για να τον αξιολογήσουν (για την ακρίβεια, όσο πιο επιστημονικές είναι οι δημοσιεύσεις του τόσο μικρότερη φήμη θα έχει).

 

Αν και συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις, διαφωνώ με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση, ακριβώς, γιατί είμαστε μεγάλα παιδιά, όπως ισχυρίζεσαι.

 

Συγκεκριμένα, δεν έχω δισταγμό και δεν νιώθω κάποια αναστολή στο να επιβραβεύσω μία δημοσίευση, που προέρχεται από μη ΑΤΜ, όταν κρίνω ότι αυτή είναι τεκμηριωμένη και, κυρίως, χρήσιμη για πολλούς που θα έχουν ίδιο ή παρεμφερές ερώτημα, πρόβλημα ή απορία. Με αυτή τη λογική, έχω προσθέσει φήμη σε συναδέλφους, μη ΑΤΜ, οι οποίοι πιστεύω ότι με τις συγκεκριμένες δημοσιεύσεις τους όχι μόνο βοηθούν συναδέλφους αλλά αποδεικνύουν και την επιστημοσύνη τους.

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω δημοσίευσή σου Αλέξη θα έπαιρνε για μένα πόντους φήμης...

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ειπωθεί τίποτα άλλο. Από την πλευρά μου καλύπτομαι απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

...έχω προσθέσει φήμη σε συναδέλφους, μη ΑΤΜ, οι οποίοι πιστεύω ότι με τις συγκεκριμένες δημοσιεύσεις τους όχι μόνο βοηθούν συναδέλφους αλλά αποδεικνύουν και την επιστημοσύνη τους...

 

Αγαπητέ συνάδελφε, αυτό που περιγράφεις είναι το ιδανικό. Δεν σου κρύβω όμως ότι προσωπικά μου είναι τελείως αδύνατον να εκτιμήσω πόσο αξιόλογη είναι μία δημοσίευση ΑΤΜ, καίτοι έχω αρκετές γνώσεις γεωδαισίας... ως εκ τούτου δεν μπορώ να αποδώσω "φήμη" σε τέτοια θέματα. Δεν μπορούμε να το κάνουμε όλοι αυτό που κάνεις. Δεν είναι κακό, είναι ανθρώπινο.

 

Θα βοηθούσε όμως αν βλέπαμε πως αποδίδεται η φήμη από παλιά και καταξιωμένα (ασχέτως φήμης) μέλη. Μοιραία, εγώ που δεν γνωρίζω το πως θα δώσω φήμη, θα μιμηθώ τον ΜΑΚΑΡ, τον erling, τον CostasV, την myri, τον cv98019... (αναφέρω τυχαία μερικούς συναδέλφους). Συναδέλφους που -ασχέτως της φήμης τους- έχουνε "πρόσωπο" μέσα στο φόρουμ, χαίρουν εκτίμησης και αποτελούν τρόπον τινά "πρότυπο"*. Τέλος, κανείς δεν θα τολμήσει να αποδώσει πόντους φήμης λόγω δημοφιλίας ή "για πλάκα", αν η ψήφος του είναι εμφανής δημοσίως.

 

Αν λοιπόν θέλουμε η φήμη να αποδίδεται με γνήσια κριτήρια, αν θέλουμε να είναι πιο αντιπροσωπευτική, αν θέλουμε να αποτελεί ειλικρινή έκφραση επιστημονικής γνώμης, τότε πρέπει -τουλάχιστον- να είναι εμφανή τα "φημισμένα" μηνύματα. Ακόμη καλύτερα αν φαίνονται και οι "φημοδότες".

 

* Να μην επεκταθώ, τα έχω ξαναγράψει στο #240.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε, αυτό που περιγράφεις είναι το ιδανικό. Δεν σου κρύβω όμως ότι προσωπικά μου είναι τελείως αδύνατον να εκτιμήσω πόσο αξιόλογη είναι μία δημοσίευση ΑΤΜ, καίτοι έχω αρκετές γνώσεις γεωδαισίας... ως εκ τούτου δεν μπορώ να αποδώσω "φήμη" σε τέτοια θέματα.

 

Νομίζω ότι,δεν χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος Γεωδαισία για να κρίνει εάν μια δημοσίευση ενός ΑΤΜ είναι αξιόλογη και επιβραβεύσιμη ή όχι, ανεξάρτητα εάν περιλαμβάνεται στο "στενό" γνωστικό του αντικείμενο. Η αξία μιας δημοσίευσης, ανεξάρτητα από την ειδικότητα του συγγραφέα, αναγνωρίζεται εύκολα.

 

Μοιραία, εγώ που δεν γνωρίζω το πως θα δώσω φήμη, θα μιμηθώ τον ΜΑΚΑΡ, τον erling, τον CostasV, την myri, τον cv98019... (αναφέρω τυχαία μερικούς συναδέλφους).

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι, προσωπικά εσύ, δεν γνωρίζειςπως θα αποδώσεις "φήμη" και χρειάζεσαι να μιμηθείς κάποιους, μέσα στους οποίους, τιμητικά, περιλαμβάνεις και εμένα.

 

Στα δύο θέματα που βάζεις, συμφωνώ και τα έχω προτείνει στους συντονιστές, αλλά πιστεύω ότι, το forum, μιλώντας γενικά, πορεύεται σωστά, έχει θεραπεύσει και βελτιώσει πολλές "παιδικές" ασθένειες και έχει αναδείξει και εφαρμόσει πρωτοπόρες ιδέες, όπως η τελευταία. Είμαι βέβαιος, λοιπόν, ότι και το θέμα αυτό θα το χειριστούν οι αρμόδιοι με σύνεση και σωφροσύνη, στον κατάλληλο χρόνο.

 

ΥΓ. Συμφωνώντας και με την τελευταία σκέψη του Γιάννη, νομίζω ότι επανερχόμαστε στα ίδια και στα ίδια και, προσωπικά εγώ, θα σταματήσω να σχολιάζω στο thread αυτό, εκτός εάν κάτι καινούργιο ανακύψει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανέστατο ότι καθένας θα βαθμολογεί με διαφορετικά κριτήρια και αυστηρότητα. Αν η φήμη είναι ορατή 100%, δηλαδή αν φαίνονται τα φημισμένα μηνύματα και ποιος έδωσε τη φήμη, τότε θα βλέπουμε την τάση που επικρατεί.

 

Έτσι θα προσαρμοστούμε σε κάποιο βαθμό προς έναν μέσο όρο. Δηλαδή ο "αυστηρός" θα γίνει πιο "ελαστικός" και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά από τα τελευταία ερωτήματα έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες τοποθετήσεις. Συνοψίζω:

 

- Προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να είναι ορατοί οι πόντοι φήμης που δόθηκαν σε κάθε δημοσίευση. Είναι μια πραγματικά χρήσιμη πληροφορία που το σύστημα δεν την παρέχει στην παρούσα φάση. Δείτε εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=192008&postcount=33 και εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=192750&postcount=66

 

- Στην αξιολόγηση συμμετέχουν και οι συντονιστές, καθώς συμμετέχουν στις συζητήσεις του φόρουμ. Άλλωστε θα υπάρχουν μέλη που έχουν ήδη βαθμολογία πριν γίνουν συντονιστές καθώς και συντονιστές που θα γίνονται πάλι μέλη, οπότε λογικό να έχουν βαθμολογία. Για όσο διάστημα όμως είναι συντονιστές η βαθμολογία τους δεν θα είναι ορατή. Δείτε μόνο τι έγινε στις πρώτες σελίδες του θέματος. Είναι αρκετό. Σχετικά δείτε εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=191325&postcount=18

 

- Η επιλογή για να είναι ορατό το ποιος έχει δώσει την φήμη είναι ανενεργή γιατί θα δημιουργούσε πολύ περισσότερες τριβές ανάμεσα μας, και δεν είναι αυτός ο λόγος που ενεργοποιήθηκε η φήμη. Δείτε εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=212432&postcount=238

 

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι παρατηρηθεί και το φαινόμενο να δίδετε φήμη από μέλος σε μέλος για εντελώς άσχετες δημοσιεύσεις, εκτός θέματος και κατ' επανάληψη από τους ίδιους προς τους ίδιους. Τέτοιες αξιολογήσεις αφαιρούνται κατά διαστήματα από το σύστημα αξιολόγησης για να έχουμε όσο το δυνατό πραγματικά αποτελέσματα.

 

Με την φήμη αξιολογούμε μόνο δημοσιεύσεις που θεωρούμε ότι μπορούν να βοηθήσουν άλλα μέλη, ή έχουν βοηθήσει εμάς, ή κάτι αξιόλογο και σωστά διατυπωμένο πάνω στο επάγγελμα και την ενασχόληση του μηχανικού. Δεν αξιολογούμε θετικά μόνο και μόνο επειδή συμφωνούμε με μια πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί βρε Chillon να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις?

Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα στην απάντηση του συναδέλφου Engineer:

Η επιλογή για να είναι ορατό το ποιος έχει δώσει την φήμη είναι ανενεργή γιατί θα δημιουργούσε πολύ περισσότερες τριβές ανάμεσα μας, και δεν είναι αυτός ο λόγος που ενεργοποιήθηκε η φήμη.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι παρατηρηθεί και το φαινόμενο να δίδετε φήμη από μέλος σε μέλος για εντελώς άσχετες δημοσιεύσεις, εκτός θέματος και κατ' επανάληψη από τους ίδιους προς τους ίδιους. Τέτοιες αξιολογήσεις αφαιρούνται κατά διαστήματα από το σύστημα αξιολόγησης για να έχουμε όσο το δυνατό πραγματικά αποτελέσματα.

 

Αυτό είναι κάτι που το είχα μυριστεί από την αρχή και αν όντως συμβαίνει ολοφάνερα καλό είναι να βγαίνει στην φόρα για να τρώνε κράξιμο οι εμπλεκόμενοι.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν συμφωνώ με όλα αλλά τουλάχιστον πήρα τις απαντήσεις μου.

 

Ευχαριστούμε engineer!

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να βγαίνει στην φόρα για να τρώνε κράξιμο οι εμπλεκόμενοι.

Βεβαίως και είναι κατακριτέα η δοσοληψία φήμης (προφανώς, κατόπιν συνεννόησης) σε μη τεχνικά θέματα,

αλλά η διαδικτυακή κατακραυγή δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.