Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχώματα διωρόφου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ερώτημα ξεκίνησε με τον sundance που ρώτησε:

Έχει τύχει να χρησιμοποιήσετε τοιχώματα μόνο κατά τη μία διεύθυνση? Αναφέρομαι σε 2όροφα-3όροφα όπου δεν υπάρχει μαλακός όροφος, και όχι σε πολυκατοικίες.

Μπορείς να το κάνεις αυτό σε ισόγεια και κανονικα διώροφα. Αυτά εξαιρούνται όπως και να έχει από τον ικανοτικό. Αν κάνεις 3όροφο δίχως μαλακό όροφο και ηνχ>0,60, ηνψ<0,60, κάνεις ικανοτικό μόνο κατά Ψ.

 

Η αντίδραση προς αυτό που γράφει ο erling εστιάζεται σε αυτό που λέει ο terrys

Μιλαω για ικανοτικο σε μια διευθυνση.... (στην διευθυνση που εχει nv<0.60)
.

 

Σε αυτή την περίπτωση καλέ μου erling η παράγραφος που μνημονεύεις, δεν έχει εφαρμογή καθότι προϋποθέτει ήδη κτίρια με ην(x+ψ)>0,60.

Nαι μεν ισχύει, αλλά όχι για αυτό που λέει ο terry.

Σου δινει και τη δυνατοτητα να μην κανεις ικανοτικο..

Δες κατω δεξια στο παραθυρο του ικανοτικου τα χ-χ, ζ-ζ

terry, αυτό το κάνει για να καλύψει και τις περιπτώσεις πολυόροφων κτιρίων χωρίς μαλακό όροφο οπου εκεί ο Κανονισμός ΔΕΝ απαιτεί επάρκεια τοιχωμάτων!

 

Τέλος, φεσπάδες ανά τον κόσμο, την παράγραφο που αναφέρει ο erling την βλέπετε κάθε φορά που κάνετε επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν εχω 3 οροφους χωρις μαλακο οροφο και ηνψ<0,60 κανω ικανοτικο μονο στην ψ διευθυνση...

Αυτο λεμε τοσες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

1. Πως προκύπτει ότι προϋποθέτει ήδη κτίρια με ην(x+ψ)>0,60 ?

2. Σε κτήριο που έχει nv(X,Υ)>0.60 ποιος ο λόγος να μας δίνει το δικαίωμα ο ΕΑΚ να μην κάνουμε ικανοτικό στην δνση που έχουμε nv<0,60 (με τις προϋποθέσεις της [3])?

 

_______

edit

Τωρα κατάλαβα τι λες. Πως αφού έχουμε μαλακό όροφο, άρα υποχρεωτικά θα έχουμε nv(x,y)>0.60 άρα αν ισχύει μία από τις προϋποθέσεις της [3] δεν κάνουμε ικανοτικό.

Αυτό λες?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, φεσπάδες ανά τον κόσμο, την παράγραφο που αναφέρει ο erling την βλέπετε κάθε φορά που κάνετε επίλυση.

 

τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

erling, καλά κατάλαβες, αυτό εννοώ. Άρα στο 1) απάντησες.

Το 2) είναι απλά θέμα κανονισμού:

Για να εξαιρεθείς (όχι εσυ! Το κτίριο!) από τον κανόνα αποφυγής πλαστικών αρθρώσεων χρειάζεσαι τα ακόλουθα:

α) ην>0,60 και υποχρεωτικά

β)

- ή σε μια διεύθυνση εκατέρωθεν του ΚΜ 2 τουλ. παράλληλα τοιχώματα,

- ή ικανοποίηση της 3.3.3.[7]

- ή τις δυο 1ες ιδιομορφές κυρίως μεταφορικές.

 

Εάν έχεις το α) αλλά ταυτοχρόνως και απαραιτήτως τουλάχιστο ένα από τα παραπάνω β), τότε σου λέει ρητά η 4.1.4.2.β.[4] (η οποία ΚΑΚΩΣ είναι ξεχωριστή παράγραφος από την [3] - ίσως σκόπιμα να έγινε έτσι για να τονιστεί η επιλογή που έχουμε) οτι δεν χρειάζεται να κάνεις ικανοτικό τονίζοντας όμως οτι "η διεύθυνση αυτή πρέπει να έχει επαρκεί τοιχώματα κατά την συνθήκη 4.8" δηλ. ην>0,60!

 

Και τι εννοώ για να απαντήσω και στον sindance:

Θα σας τύχει (εμένα μου έχει τύχει) σε μεγάλες οικοδομές με μαλακό όροφο να έχετε ηνχ-ψ>0,70(!) αλλά το fespa να ζητά ικανοτικό. Αυτό το κάνει διότι ελέγχει τα β) και γ) της 4.1.4.2.β[3] και δεν τα βρίσκει ok και εφαρμόζοντας την 4.1.4.2.β[4], ζητά (και καλά κάνει) ικανοτικό.

 

Αρα αν εχω 3 οροφους χωρις μαλακο οροφο και ηνψ<0,60 κανω ικανοτικο μονο στην ψ διευθυνση...

Αυτο λεμε τοσες μερες...

Sorry, εγώ τόσες μέρες έλειπα...
Link to comment
Share on other sites

Και τι εννοώ για να απαντήσω και στον sindance:

Θα σας τύχει (εμένα μου έχει τύχει) σε μεγάλες οικοδομές με μαλακό όροφο να έχετε ηνχ-ψ>0,70(!) αλλά το fespa να ζητά ικανοτικό. Αυτό το κάνει διότι ελέγχει τα β) και γ) της 4.1.4.2.β[3] και δεν τα βρίσκει ok και εφαρμόζοντας την 4.1.4.2.β[4], ζητά (και καλά κάνει) ικανοτικό.

 

δεν κανει καλα μιας και ο κανονισμος αναφερει ρητα οτι δεν απαιτειται αφου ικανοποιειται η α.

Link to comment
Share on other sites

Μα εμείς δεν εξετάζουμε την περίπτωση του μαλακού ορόφου η οποία πρέπει υποχρεωτικά να έχει nv(x,y)>0,60

Δηλαδή είναι σαφές πως σε κτήριο με μαλακό όροφο μπορείς να μην κάνεις καθόλου ικανοτικό αν πληροίς μία από τις προϋποθέσεις της παρ. [β]

 

Αν όμως δεν έχεις μαλακό όροφο, τότε εφόσον πληροίς μία εκ των προϋποθέσεων της [β], μπορείς να μην κάνεις ικανοτικό στην δνση που έχεις nv>0.60

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.