Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχώματα διωρόφου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-Επάρκεια και συμμετρία πάντα.

-Ικανοτικός όπου βγαίνει από μόνος του (συνήθως πάντως βγαίνει παντού)

-q=3,5, αλλά εάν τα τοιχώματα με τον ελάχιστο οπλισμό επαρκούν (ή σχεδόν επαρκούν) για q=1,5, το γυρνάω σε q=1,5...

Link to comment
Share on other sites

To q δεν είναι ανάγκη να είναι 3,5 πάντα.

Μπορεί και 3,0 ή κάτι άλλο...

Γενικά όπως είπα πρέπει να έχεις την εμπειρία να δεις την κατασκευή και αν επιθυμείς την δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων.

Να είσαι σε θέση να προβλέψεις που η πιθανή δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων και ενίσχυσή τους (στην περίπτωση που κυνηγάς κάτι τέτοιο).

Πάντα παίζει ρόλο η μορφολογία, η ανάλυση και η κατασκευή. Απέχει πολύ η ανάλυση από την πραγματική συμπεριφορά (υλικά, ποιότητες χάλυβα, αγκυρώσεις, τύμπανα, σωστά δεσίματα οπλισμών κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Το q=1.5 είναι πολύ αντιοικονομικό και χωρίς επάρκεια είναι απαγορευτικό. Μιλάμε για πολύ σίδερο...

 

Εγώ λέω πάντα επάρκεια και ένα μέτριο q μεταξύ 2 και 3. Είναι θέμα αρχιτεκτονικών και οικονομικών δηλαδή.

 

Αλλά ρε συ Sundance γιατί το ψάχνεις τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το κτηριο...

 

Αν εχεις μεχρι 2 οροφους δεν ειναι καθολου αντιοικονομικο το 1.5. Σιγουρα για Ζωνη Ι ίσως και ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πάντα επάρκεια και ένα μέτριο q μεταξύ 2 και 3. Είναι θέμα αρχιτεκτονικών και οικονομικών δηλαδή.

 

1)και σε 2οροφα?

 

2)οταν εχεις επαρκεια κανεις και ικανοτικο?

 

 

 

 

 

 

Αλλά ρε συ Sundance γιατί το ψάχνεις τόσο?

 

 

γιατι ψαχνομαι γενικα.

 

ολο πειραματιζομαι...πολυς ελευθερος χρονος...

 

και η γνωμη ενος εμπειρου ειναι παντα καλος οδηγος.

 

επαρκεια σε 2οροφα δεν πολυεφαρμοζω.

 

απλα κοιταω να δω το q πως επηρεαζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω εμείς οι δύο να έχουμε μεγάλη διαφορά στην εμπειρία....

 

Είναι ένα θέμα πάντως που πιστεύω ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι στο τι λέει ο καθένας αλλά στο τι σου βγαίνει εσένα καλύτερα από την μελέτη σου.

 

Εγώ είμαι πάντα υπέρ της επάρκειας. Στο διώροφο με 4 τοιχιάκια 1.5μ. έχεις ξεμπλέξει και είσαι πολύ σίγουρος. Εμένα μου δίνουν σιγουριά τα τοιχία πως να το κάνουμε... και αφού από πλευράς κόστους είσαι μία έτσι μία αλλιώς γιατί το ψάχνεις? Μόνο οι αρχιτεκτονικές απαιτήσεις μπορεί να σε αποτρέψουν να βάλεις τοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.