Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άβατη οροφή σε πολυκατοικία


Recommended Posts

πρόκειται για νεα πενταόροφη οικοδομή, ξέρει κανείς τι ισχύει πολεοδομικά και πως κατασκευαζεται ωστε να έχουν πρόσβαση συνεργεία όπως πχ.για τη μόνωση ?

καγκελα απαιτούνται ?

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να υπάρχει πρόσβαση, για τοποθέτηση κεραίων επισκευή θερμοσίφωνων και πολλά άλλα που πιθανόν θα χρειαστούν. Ασε ένα καπάκι στην πλάκα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου τουλάχιστον 0,80χ0,80 όπου θα μπορούν να ανεβαίνουν εξειδικευμένα συνεργεία με κάποια κατάλληλη σκάλα.

Κάγκελα δεν νομίζω ότι απαιτούνται εφόσον δεν είναι βατό το δώμα, τα συνεργεία παρα ταυτα και όσοι ανεβαίνουν θα πρέπει να τηρούν τα μέτρα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να τοποθετηθούν κάγκελα οπωσδήποτε! Αν δεν θέλεις να φαίνονται στην όψη, τοποθέτησέ τα πιο μέσα. Για την πρόσβαση νομίζω ότι σου είπε ο highlander είναι καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

αβατο δωμα δειχνει η αδεια?

 

λιγο περιεργο μου φαινεται.....εδω ειχα ολοκληρη υποθεση γιατι το τελευταιο οροφοδιαμερισμα σε πολυκατοικια εξασκεισαι τηνα ποκλειστικη του χρηση καταργωντας το κλιμακοστασιο και ο δικηγορος εδειξε αποφαση δικαστηριου που ελεγε οτι επειδη χρησιμοποιειται σε περιπτωσεις κινδυνου απαγορευεται ασχετα χρησεων η μη προσβαση στο δωμα απο τους ενοικους της πολυκατοικιας....

Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για νεα πενταόροφη οικοδομή, ξέρει κανείς τι ισχύει πολεοδομικά και πως κατασκευαζεται ωστε να έχουν πρόσβαση συνεργεία όπως πχ.για τη μόνωση ?

καγκελα απαιτούνται ?

Συνήθως προβλέπεται μια οπή-ανθρωποθυρίδα σε κάποιο κοινόχρηστο χώρο (ωστε να μην λείψουν χιλιοστά από κανέναν).

Πρέπει δε να οδηγεί σε σημείο στο οποίο να μπορεί να βαδίσει άνθρωπος, έστω και σκυφτός, εάν το δώμα έχει και κεραμοσκεπή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.