Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση μεταλλικού κτιρίου με γερανογέφυρα


 

Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι,θελω να κανω μια μελετη ενος μεταλικου κτιριου με γερανογεφυρα(3.2 τοννους),το προβλημα μου ειναι η προσομειωση των φορτιων της γερανογεφυρας, δηλαδη:1) την αναλυση και διαστασιολογηση της δοκου κυλισεως πρεπει να την κανω χωριστα στο χερι οπως στο παραδειγμα του βαγια και να την βαλω μετα στο τευχος?2)για την αναλυση ολοκληρου του κτιριου στο modello μου οπου θα πρεπει να τη συμπεριλαβω,θα πρεπει να βαλω και τα φορτια(κατακορυφα και οριζοντια συγκεντρωμενα φορτια) της με τους απαραιτητους συνδιασμους Gγερ και Qγερ τα οποια ομως δε μπορω να καταλαβω πως θα τα προσομειωσω αφου εγω σκεφτομαι οταν θα λυσω τη δοκο κυλισεως την λυνω σαν αμφιερειστη ενος ανοιγματος ενω το κτιριο μου στην ουσια εχει 6 ανοιγματα,τι πρεπει να κανω?να τα εφαρμοσω σε ολα τα ανοιγματα?να τα εφαρμοσω σαν κινητα(mobile loads)πανω σε συνεχη δοκο?:confused:

 

ποιος θα ηταν ο σωστος τροπος εφαρμογης λαμβανοντας υποψην την εμπειρια σας απο αντιστοιχες μελετες και προσομειωσεις που εχετε κανει?

 

 

 

και κατι ακομα οσον αφορα τη θεμελιωση,το κτιριο μου συνορευει με καποιο αλλο(0.4μετρα-προκειται για επεκταση),οποτε θα μπορουσα να χρισημοποιησω εκκεντρα πεδιλα απο την μερια που συνορευει με το διπλα κτιριο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!:D

 

βαλλε τονους στον τιτλο

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις το Scia τι αγχωνεσαι???

 

Εχεις και φορτια για γερανογεφυρα.. (mobile loads κτλ)... Ρωτα την εταιρια να σου πουν αναλυτικα..

 

Αν σου βγαινουν τα εκκεντρα θεμελια, να τα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

τους ελενχους ομως για την δικο κυλισεως να την κανω οπως λεει ο βαγιας στο χερι ετσι?απλα ελεγα μηπως μπορω να αποφυγω τα mobile loads και υπαρχει καποιος αλλος τροπος...γενικα ομως τι αλλου ειδους προσομειωση μπορεις να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

και τους ελενχους?δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο..στο παραδειγμα του βαγια ειδα οτι κανει αρκετους...καιτο βλεπω λιγο δυσκολο ...θα παρω τηλ να ρωτησω ομως, terry δοκιμασες καθολου to scia για καμια μελετη σου?

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτησε το να ξερουμε και μεις...

 

Με τις μ@##% που ασχολουμαι τωρα δεν προλαβαινω...Εχω κανει για δοκιμη μια μελετη μεταλλικου...

Link to comment
Share on other sites

μολις παρω τις απαντησεις απο την υποστηριξη..θα τις ανεβασω..οσον αναφορα τη μελετη για την πολεοδομια..θελει λιγο δουλειτσα στη μεταφραση του τευχους(ακομα δεν ειναι ετοιμο) και να περασεις το φασμα του εακ αφου εχει του εκ8...κατα τα αλλα ολα οκ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφραση εγω δεν κανω...το φασμα του ΕΚ8 μια χαρα ειναι, αν τους αρεσει....

 

Ας ελπισουμε να ερθει βεβαια και η μεταφραση..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ότι από τα δύο θέλεις.Είτε να βάλεις τη δοκό στο συνολικό προσομοίωμα και να αξιοποιήσεις τις γραμμές επιρροής προκειμένου να διαστασιολογήσεις το πλαίσιο και τη θεμελίωση, είτε να λύσεις τη δοκό με το χέρι και να βάλεις τις αντιδράσεις στο πλαίσιο.Αρκεί να έχεις τον έλεγχο εισαγόμενων-εξαγόμενων (Ι/Ο).

 

Εάν βάλεις κινητά φορτία στο προσομοίωμα, αυτά κινούνται σε όλο το μήκος του κτιρίου.

 

Δες και αυτό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα τον δοκο κυλισεως τον ελυσα πρωτα ξεχωριστα οπως το παραδειγμα του βαγια,αλλα το συμπεριελαβα και στο κτιριο μου σαν mobile loads,οταν ενα κτιριο εχει γερανογεφυρα πρεπει να χρισημοποιηουμε πακτωσεις στις βασεις των στυλων?η δεν εχει σημασια? εγω βασικα το ελυσα ετσι!! τι λετε??;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.