Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκαλομετρικό διάγραμμα


 
ctogias

Recommended Posts

Σε νέα κατασκευή επιφανείας περί τα 3.000μ2, με ένα υπόγειο σε στάθμη -5μ από το φυσικό έδοφος, από την πολεοδομία μου ζητήθηκε "σκαλομετρικό διάγραμμα" για τα πρανή της εκσκαφης!

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό και αν ναι... καμια πληροφορία για το πως συντάσσεται?!

 

Υ.Γ. : Απευθύνεστε σε νέο μηχανικό και δη δομοστατικό...

Link to comment
Share on other sites

σκαλομετρικό διάγραμμα για τα πρανή της εκσκαφής;

 

Μήπως ζητούν με πιο απλά ελληνικά αυτό που αναφέρει ο terry; Κάτοψη εκσκαφής.

Θα έχεις ένα πρανές και με τι κλίση ή θα έχεις περισσότερα (σκαλοπάτια) για να την εκσκαφή σου στα 5.5-6 μέτρα; Θα έχεις αντιστήριξη;

 

Παίζει από το οικόπεδο σου. Έχεις χώρο να ανοίξεις την εκσκαφή; (Λογικά για 3000μ2 θα έχεις.)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι τέτοιο ζητάνε. Απλά επειδή δεν το έχω ξανακούσει, ψάχνω μήπως έχει κάποιες προδιαγραφές σύνταξης κλπ.

Μήπως τέλος πάντων κάποιος το έχει ξανασυνατήσει...

Πρόκειται για αναθεώρηση αδείας(1η άδεια το 12/2009), θεωρημένης για στάθμη υπογείου στο -4 απο το φυσικό έδαφος, τώρα για 1μ βύθιση μου ζητάνε παπάδες!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχώ καταλάβει ακριβώς τι ζητάνε, εγώ μάλλον θα έκανα μια τομή του κτιρίου η οποία να εκτείνεται και στο οικόπεδο ωστε να φαίνονται οι υψομετρικές διαφορές και οι διαμορφώσεις που έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα εκεί πήγε αρχικά το μυαλό μου, για τις διαμορφώσεις.

Αλλά ο συνάδελφος αναφέρει για εκσκαφή...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε...τον όρο σκαλομετρικό διάγραμμα δεν τον έχω ακούσει ποτέ...κι όπως φαίνεται κι από τις υπόλοιπες απαντήσεις, μάλλον δεν υπάρχει...

Πάντως από τα δεδομένα σου...εμβαδό 3000 Μ2, εκσκαφή στο -5...απορώ πως και δεν σου ζητάνε γεωτεχνική έρευνα και μελέτη, οπότε μην παραπονιέσαι, στον αφρό τη βγάζεις...8-)

 

Τώρα, αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι σου ζητάνε σε σχέδιο τη μορφολογία των εκσκαφών...κλίση πρανών για να δουν αν θα είναι ευσταθή, οριζόντια έκταση για να δουν αν θα είσαι στο περίγραμμα του οικοπέδου σου, μπαγγίνες αν προβλέπεται να κατασκευαστούν. Εγώ θα έκανα δύο σχέδια...ένα με την κάτοψη των εκσκαφών και ένα με κανα-δυο τομές ή τυπικές διατομές. Μπορείς να συμπεριλάβεις και την τελική κατάσταση, μετά το μπάζωμα.

Προσωπικά δεν θα τα ονόμαζα έτσι...αλλά αν επιμένουν, ''βάφτισέ τα'' σκαλομετρικό διάγραμμα.

 

ΥΓ 1. Πάντως, πριν κάνεις οτιδήποτε, σου συνιστώ να ξαναεπικοινωνήσεις με πολεοδομία, για να σιγουρευτείς τι ζητάνε.

ΥΓ 2. Εκσκαφή στο -5 γενικά δεν είναι ότι πιο εύκολο και ακίνδυνο. Πέρα από το τυπικό του θέματος...πρόσεχε...

Link to comment
Share on other sites

Σκαλομετρικο διαγραμμα εννοουν μαλλον ενα διαγραμμα με την κατανομη των δυναμεων αγκυρωσης που βαζεις σε καθε σταθμη, οταν κανεις την αντιστηριξη.

http://rapidshare.com/files/403804070/______________1.doc.html

Δες στο αρχειο τι εννοω. Αν δεν ισχυει πες μου να το ξανανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.