Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικής άδειας για φωτοβολταϊκά - απαίτηση αρτιότητας


DimitraPar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Φίλε stayros εννοείται ότι ο μηχανικός-μελετητής πρέπει να κάνει μελέτη-τεχνική περιγραφή έργου.

Αυτό που ρωτάω είναι αν χρειάζεται και να κατατεθεί (πχ στην αρχική αίτηση δεν τη ζητάνε).Ζητείται πχ από πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

OK, μπέρδεψα το "απαιτείται" πως το εννοούσες. Πλήρη μελέτη δεν νομίζω να τη ζητάει κανείς πέραν του πελάτη. Τεχνική περιγραφή σίγουρα η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν ξέρω αν το έχω βάλει στο σωστό θέμα, άρα το βάζω κι εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18146

 

 

===================

Έγκριση μικρής Κλίμακας - Υπάρχουσα εγκατάσταση Φ/Β Πάρκο

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Έχω συνδέσει Φ/Β πάρκο με τη ΔΕΗ εδώ και 2 χρόνια περίπου. Εξαιτίας του νομοθετικού κενού την εποχή εκείνη, η ΔΕΗ συνέδεσε το πάρκο με την προϋπόθεση όταν δημοσιευθούν οι υπουργικές διατάξεις για τα πολεοδομικά θέματα να συμμορφωθώ αναλόγως. Μου έστειλε πρόσφατα επιστολή με την οποία ζητά να προσκομίσω έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας σύμφωνα με την υπουργική απόφαση του Σουφλία 344/2009.

 

Η πολεοδομία της περιοχής μου αρνείται να βγάλει τέτοια έγκριση, γιατί υποστηρίζουν ότι με τον νέο νόμο 3851/2010, τα θέματα αυτά θα ρυθμιστούν με νέα απόφαση, που θα δημοσιευθεί εντός λίγων ημερών/μηνών (?).

 

Η ΔΕΗ της περιοχής μου λέει ότι έχουν παραλάβει πάμπολλες εγκρίσεις εργασιών μικρής κλίμακας και συνεχίζουν να παραλαμβάνουν. Τι συμβαίνει ποιός κωλυσιεργεί από τους δύο; Έχετε ανάλογο περιστατικό; Μέχρι να εκδοθεί η απόφαση της υπουργού ποιά απόφαση ισχύει;

 

Μπορείτε και βγάζετε αυτή τη στιγμή εγκρίσεις; Γιατί αυτό το μήνυμα λαμβάνω από διάφορες περιοχές της χώρας!

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια μικρής κλίμακας βγαίνει κανονικά. Οι πολεοδομικοί όροι είναι γνωστοί από καιρό...

 

ευχαριστώ Σταύρο, άρα η πολεοδομία με ταλαιπωρεί αδίκως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.