Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Έχετε υπόψιν οτι το coords πρέπει να το κλείνετε από το κουμπί "ΤΕΛΟΣ" και όχι απο το Χ του παραθύρου γιατί το κρατάει στην μνήμη ανοιχτό.

Μπορεί γι'αυτό να κάνει κουλά με τα δεκαδικά. Εγώ πάντως απο τοτε που ανακάλυψα το bug δεν είχα κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί Τοπογράφοι θα βοηθήσετε έναν φτωχό νέο πλην τιμιο Πολ. Μηχ.;

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Θέλω να βγάλω βεβαίωση αδόμητου για ένα αγροτεμάχιο αλλά υπάρχει αδυναμία εντοπισμού. Έχω πάρει από το τμήμα τοπογραφίας απόσπασμα χάρτη. Τι πρέπει να κάνω στο παραπάνω πρόγραμμα για να πάρω συντεταγμένες ώστε να το εντοπίσω στο σύστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

ή να πάρεις αντίγραφο από το σύστημα ΟΠΕΚΕΠΕ (δηλ από την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό κι αυτό ΚΑΝΑ.

 

@dimidomo, Πάντως, αν γνωρίζεις τον 50άρι χάρτη, με τα L και M και τις συντεταγμένες στο ΗΑΤΤ, μπορείς να βρεις τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ '87.

Θέλει προσοχή μόνο, μη σε πετάξει σε άλλο Φ.Χ. στα αποτελέσματα. Με λίγες δοκιμές θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι πήρα...από εδώ υπάρχει περίπτωση να βγάλω κάποια άκρη;

 

Κάνα από τον ΟΠΕΚΕΠΕ τι να ζητήσω ακριβώς

Απόσπασμα 531.pdf

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις ΦΧ Σέρραι και τις συντεταγμένες που θέλεις και θα στις μετατρέψει σε ΕΓΣΑ '87. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Στο 10000, -27000, μου δίνει (στο περίπου), Χ=465134 Ψ= 4539380

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα.

 

Πάλι σε βεβαίωση αδόμητου δεν μπορώ να βγάλω σωστό απότέλεσμα. Κάτι δεν πάει καλά.

Επιλέγω τον 50αρι -> Σέρραι και από κάτω στα L και M μου δίνει άλλα αποτελέσμα από αυτά που μου δώσανε από την Δ/νση Γεωργίας.

Το τελικό αποτέλεσμα των συντεταγμένων είναι τελείως λάθος.

 

Ξέρει κανείς τι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, κατ'αρχάς πως θα δώσεις βεβαίωση αδόμητου αν δεν πας να το δείς απο κοντά;

Πήγαινε να κάνεις αυτοψία να δείς ότι όντως δεν υπάρχει τίποτα μέσα και κράτα μαζί σου ένα gps χειρός για να πάρεις μια συντεταγμένη σε ΕΓΣΑ.

Μετά θα το βρείς στο σύστημα του ΤΕΕ και θα κάνεις το περιγραμμα του στο περίπου (δεν απαιτείται ακρίβεια).

Στο λέω φιλικά γιατι οπως λες είσαι νέος και πρέπει να προσέχεις τι υπογράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω έχεις δίκιο αλλά όταν οι τιμές της αγοράς είναι της τάξης των 25€ τι αυτοψία να κάνω.

Εντάξει στην προκειμένη περίπτωση είναι συγγενικά πρόσωπα οπότε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.