Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παράθυρα σε σύνορο οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι εκτός επαγγέλματος τελείως και θα ήθελα τα φώτα σας

Πριν 3 χρόνια αγόρασα ένα οικόπεδο εντός οικισμού σε ένα χωριό

Ο γείτονας είχε χτίσει το σπίτι του πριν αγοράσω εγώ

Εχτισε στο όριο του οικοπεδου του και έχει βγαλει πάνω στο σύνορο μπαλκόνια και παράθυρα

Τι μπορώ να κάνω???

Νόμιζα ότι απαγορεύεται να αφήσουμε πόρτες και παράθυρα στα όρια με τον γείτονα μας

τουλάχιστον όταν έχτισα εγώ το δικό μου σπίτι αλλού ο μηχανικό μου είχε πει ότι αυτό απαγορεύεται

κάποια φίλη μου με προειδοποίησε ότι ο γείτονας μπορεί να διεκδικήσει από μένα σε περίπτωση που δεν αντιδράσω για τα παράθυρα που έχει αφήσει

Link to comment
Share on other sites

Λέτε είναι παράνομο

μπορεί να διεκδικήσει όγείτονας μου από το δικό οικόπεδο επειδή δεν αντέδρασα μέχρι τώρα????έχει τέτοιο δικαίωμα???

ο άντρας μου δεν αντιδρά γιατί λέει ότι ο γείτονας θα πληρώσει μεγάλο πρόστιμο....είναι αλήθεια αυτό???

βοηθήστε με σας παρακαλώ βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση επειδή ο γείτονας είναι συγγενής της οικογένειας

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε μην ανακατεύετε πολεοδομίες και δοκηγόρους ακόμα. Σας προτείνω να τα βρείτε μεταξύ σας...

Πείτε του να τα κλείσει! Αν θέλετε να χτίσετε βάλτε τον μηχανικό να του το πει (για να πειστεί ότι όντως είναι έτσι και για μην χαλάσετε την σχέση σας)...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε ότι έχει βγάλει επάνω στο σύνορο μπαλκόνια εννοείται πως τα κάγκελα του μπαλκονιού ακουμπάνε στο κοινό σύνορο?

Επίσης τα ανοίγματα είναι πάνω στο κοινό σύνορο ή απέχουν κάποια απόσταση από αυτό?

Πότε έχτισε το σπίτι του ο γείτονας?

Τα οικόπεδα είναι ένα ή ανήκουν στο ίδιο οικόπεδο και έχετε κάθετη?

Αγαπητή Μαρια71, νομίζω πως από τις ερωτήσεις μου, θα αντιληφθείτε πως μόνο κάποιος που θα δει και εξετάσει με τα μάτια του την περίπτωσή σας, θα μπορέσει να αποφανθεί επί του θέματος.

 

 

υ.η. Μια παρατήρηση προς τον Γιάννης. Τελείως συναδελφικά, ο μηχανικός δεν είναι ούτε δικηγόρος ,ούτε δικαστικός επιμελητής και προφανώς δεν πρέπει να είναι ούτε αγγελιοφόρος. Δεν νομίζω πως είναι αντικείμενό του να μιλήσει με τους γείτονες για να μην παρεξηγηθούν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

erling καταλαβαίνω πως το λες αλλά είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Φιλική συμβουλή έδωσα στην κυρία διότι πρόκειται για συγγενή... Προφανώς δεν θέλει να του στείλει τον δικηγόρο της! Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Απανθρακωμένος πλέον από συγγενείς, αν αυτοί ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, τότε και ο δικηγόρος είναι μια κάποια λύση.

 

Εάν το μπαλκόνι "κολλάει" στο όριο, ο κύριος είναι ok. Κι εσέις είστε ok.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση ΔΕΝ μπορεί να ζητήσει κάτι (δηλ. δουλεία επί του ακινήτου σας) αφού είναι παράνομος, αλλά αντιθέτως ΕΣΕΙΣ μπορείτε να ζητήσετε το κλείσιμο των ανοιγμάτων διότι συνιστούν δουλεία επί του ακινήτου σας.

Link to comment
Share on other sites

el cabron, δε νομίζω αν το μπαλκόνι κολλάει στο όριο ότι ο γείτονας είναι εντάξει. Εδω τίθεται θέμα παραθύρων και ελαχίστων αποστάσεων από το όριο.

 

Αντίθετα, προτείνω η Μαρία71 να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες στις ερωτήσεις του erling για να αντιληφθούμε την φύση του προβλήματος.

 

Πάντως, μια συμβιβαστική και καθ'όλα νόμιμη λύση θα ήταν να αντικατασταθούν τα παράθυρα με υαλότουβλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξαναδιαβάζοντας όλο το ποστ, ανακαλώ οσα είπα παραπάνω...

 

Δεν μπορεί να βγάλει μπαλκόνι εκτός αν έχει τραβηχτεί πιό μέσα ως προς το πρόσωπο της οικοδομής και το μπαλκόνι κολλάει πλευρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.