Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύσκολη επέμβαση στη θεμελίωση παλιάς λιθόκτιστης κατοικίας


 

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω μια παλιά ισόγεια λιθόκτιστη κατοικία (προ του '55 στα σίγουρα). Ο ιδιοκτήτης θέλει να την επισκευάσει με μεράκι και να μένει...

 

Οι τοίχοι είναι αρκετά καλά "δεμένοι", τα "αγκωνάρια" είναι πολύ στιβαρά και καλαίσθητα (πλην των άλλων) και η στέγη είναι όλη προς αντικατάσταση...

 

Το πρόβλημα που εντοπίζει κάποιος αμέσως μόλις την δει είναι μια καθίζηση μιας ολόκληρης πλευράς (προφανώς από κακή ή καθόλου θεμελίωση). Αυτή έχει δημιουργήσει μια τεράστια ρωγμή στους τοίχους και στο δάπεδο της κατοικίας περίπου 2εκ. πλάτος!!! Παλαιότερα είχε ψιλιεπισκευαστεί με απλή λάσπη η ρωγμή και απλά επιβεβαιώθηκε η καθίζηση...

 

Εγώ λέω ότι πρέπει να γίνει μια συνολική ενίσχυση της θεμελίωσης προσθέτοντας πέδιλα ή περιμετρική πεδιλοδοκό...

Το θέμα είναι ΠΩΣ!!

Έχετε κάνει παρόμοια επέμβαση; Μπορεί να γίνει προσωρινή υποστύλωση της λιθοδομής ώστε να μην μας καταρρεύσει την στιγμή της επέμβασης; Μήπως θα ήταν καλύτερα να φτιάξω "ντουλάπια";

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας...

 

ΥΓ Προς συντονιστές: Επειδή το ξέχασα, μήπως μπορεί κάποιος να προσθέσει τις ετικέτες: επέμβαση, λιθοδομή, υποθεμελίωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σου φίλε Γιάννη,

 

Βασικά, όλα γίνονται (μόνο του σπανού τα γένια δεν ... ). Πρώτον, έχεις τίποτα φωτογραφίες του τοίχου που έχει καθιζάνει ;

 

Δεύτερον, ναι με ντουλάπια, όπως σωστά είπες (έχεις μεσοτοιχία με κάποιον άλλο, είναι πανταχόθεν ελεύθερο ή τι ; ).

 

Πες μας περισσότερα (ή ανέβασε καμια φώτο) και τα λέμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολλές οι ερωτήσεις...λίγα τα στοιχεία...Έχω ασχοληθεί με το θέμα, οπότε μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι κάθε πρόβλημα έχει ξεχωριστή λύση. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει πασσάλους, μικροπασσάλους και την πιο απλή λύση, "επέκταση" του υφιστάμενου πεδίλου. Όλα όμως πάνε ανά περίπτωση...

 

Αν και δεν πιστεύω ότι θα καλυφθείς, Έχε υπόψη ότι:

 

1. Με την κατασκευή νέων πεδίλων, μειώνονται οι τάσεις που ασκεί η κατασκευή στο έδαφος. Δεν είναι σίγουρο ότι θα μειωθούν και οι καθιζήσεις. Ειδικά όταν οι καθιζήσεις προκαλούνται από άλλες αιτίες.

 

2. Για να αναπτύξει τάσεις το νέο πέδιλο, πρέπει να αναπτυχθούν επιπλέον μετακινήσεις.

 

3. Η απαίτηση για τμηματική κατασκευή εξαρτάται από το πόσο βαθιά θα πας. Πάντως σίγουρα είναι ευεργετική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ για την βοήθεια...

Παραθέτω φωτογραφία της ρωγμής:

1006e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Το σπίτι είναι διαστάσεων περίπου 6.00*15.00 πανταχόθεν ελέυθερο.

Ας υποθέσουμε ΑΒΓΔΑ όπου ΑΒ η μικρή πλευρά και πάει λέγοντας...

Η ρωγμή είναι στην πλευρά ΒΓ κοντά στην ΑΒ. Η ΑΒ είναι σε μπάζωμα (Από κάτω η κλίση είναι πολύ κατηφορική...). Είναι προφανές ότι πρόκειται για καθίζηση.

 

Προσέξτε τώρα...

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα την δουλειά! Πρέπει να δω αν υπάρχει λύση στο πρόβλημά του, να του δώσω προσφορά για την στατική μελέτη και να εκτιμήσω με πιο τρόπο θα αποκατασταθεί

Δεν ξέρω αν έχει θεμέλια και επίσης δεν ξέρω τι είδους χώμα έχει από κάτω (εκτιμώ μπάζα και κοπριές...)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, αφού η κατασκευή είναι αρκούντως παλιά, θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί η καθίζηση της θεμελίωσης. Πότε "επισκευάστηκε" η ρωγμή, και πόσο μεταβλήθηκε έκτοτε;

 

Οι κατασκευές "χωρικού τύπου" συνήθως δεν έχουν καθόλου θεμέλιο. Δηλαδή ο τοίχος εδράζεται σε βάθος 30~60cm συχνότατα χωρίς διαπλάτυνση. Αν κατάλαβα καλά το κτίσμα σου είναι μονώροφο, οπότε μάλλον σε αυτή την κατηγορία ανήκεις. Οι καθιζήσεις στις κατασκευές αυτές είναι ο κανόνας.

 

Αν πράγματι (όπως υποθέτω) η καθίζηση έχει ολοκληρωθεί, σήμερα θα παρατηρείται μικρή μόνο μεταβολή της ρωγμής λόγω της εποχικής μεταβολής της εδαφικής υγρασίας. Μην κάνεις υποθεμελίωση, μην κάνεις ενισχύσεις, μην κάνεις ενέματα, άφησε αρμό στο σενάζ στέψης και δέσε τους τοίχους μόνο μέσω της στέγης. Κάνε ένα απλό αρμολόγημα της ρωγμής. Κάνε όμως πολύ καλό έλεγχο της κατάστασης των τοίχων, ψάχνοντας κυρίως για αποκλίσεις από την επιπεδότητα (φουσκώματα)...

 

Αν τα πράγματα δεν είναι όπως υποθέτω ...έχεις χοντρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, αν και ο directionless ξέρω οτι είναι ο ειδικός, επιχειρώ μια προσέγγιση του θέματος:

 

α) Εντόπισες οτι το πρόβλημα βρίσκεται σε μια πλευρά. Μπορεί να διορθωθεί με μια ενίσχιση θεμελίωσης έστψ και σε μεγάλος βάθος. Πρέπει το πεδιλάκι που θα κάνεις να πατήσει σε σταθερό.

 

β) Διαφωνώ με τον alexispap στο οτι το φαινόμενο έχει "σταματήσει". Αριστερά την ρωγμής, υπάρχει ακόμα μία ομορφότατη και νεότατη η οποία σε εμέλα λέει οτι το φαινόμενο είναι ακόμα εν δράσει.

 

γ) Είσαι καλός συνάδελφος. Σου συνιστώ να πας παρακάτω από το κτίσμα, ακολουθώντας την κατωφέρεια του εδάφους και να προσπαθήσεις να αποφανθείς τί είναι αυτό το οποίο προκαλέι την καθίζηση. Ίσως να υπάρχει κάτι λίγα μέτρα μακρυά το οποίο να τα προκαλέι όλα αυτά και αν το βρεις, τότε θα μπορέσεις να πεις αν υπάρχει "σωτηρία" για το κτίσμα ή όχι.

 

Έχοντας λύσεις αυτά, εκτός από την "θεμελίωση", προτείνω κατεδάφισρη των βλαμμένων τμημάτων της τοιχοποιίας και αντικατάστασή των.

 

Εγώ λέω ότι πρέπει να γίνει μια συνολική ενίσχυση της θεμελίωσης προσθέτοντας πέδιλα ή περιμετρική πεδιλοδοκό...

Το θέμα είναι ΠΩΣ!!

Με ένα πεδιλάκι διατομής L.

Υποσκαφή θεμελίωσης κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, το φαινόμενο δεν έχει σταματήσει. Μετά την επιδιόρθωση που είχε γίνει εσωτερικά με απλή λάσπη, η ρωγμή ξανάνοιξε και συνέχισε...

 

el_cabron, από την γύρω διαμόρφωση του εδάφους φαίνεται ολοκάθαρα ότι είναι μπαζωμένο το σημείο που έχει την καθίζηση. Ο πελάτης μου δεν ξέρει τι έχει γίνει γιατί έχει αγοράσει το σπίτι (η αλήθεια είναι ότι έχει εκπληκτική θέα και αρκετά δέντρα μέ φρούτα τριγύρω :lol: )

Δεν θέλω να ρίξουμε τα τμήματα που έχουν βλαφτεί για δύο λόγους:

1) Γιατί έχει κάτι εκπληκτικά αγκωνάρια που κι εγώ και η Αρχιτέκτονας θέλουμε να αναδείξουμε

2) Γιατί φοβάμαι ότι θα χαλάσουμε την τύποις "ισορροπία" που έχει το σπίτι και θα πάμε σε συνολικές καταρρεύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είναι πανταχόθεν ελεύθερο, εγώ θα πρότεινα (αν και εφόσον είναι εύκολο) να δεις :

 

α) Τι θεμελίωση υπάρχει. Είναι πολύ πιθανόν αυτό που αναφέρει ο AlexisPap πιο πάνω (χωρίς διαπλάτυνση), αλλά απ' την άλλη πως μπορείς να 'σαι και σίγουρος ... ;

 

β) Τι έδαφος έχεις. Και εν πάσει περιπτώσει, τι διακυμάνσεις υπάρχουν στους Υ.Ο. (αυτό θέλει λίγο χρόνο, γίνεται και εμπειρικά από κανα πηγάδι, παρακολουθώντας στάθμες). Η κατωφέρεια (αν και εφόσον το κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου) παίζει και αυτή το ρόλο της, μου 'χει τύχει σχεδόν ίδια περίπτωση. Αν θες τη δική μου άποψη, συμφωνώ με τον συνάδελφο el_carbon, πρόκειται περί φαινομένου εν εξελίξει και όχι κάποιου που απλά εκδηλώθηκε και στοπ. Θα ήταν έτσι αν μιλούσαμε αποκλειστικά και μόνο για ένα κακό έδαφος και όχι για άλλους ταυτόχρονους παράγοντες (προσωπική άποψη πάντα).

 

Με λίγα λόγια, για να μην σε κουράζω κιόλας (επειδή για δουλειά μιλάμε και όχι για εργασία πτυχίου ή μεταπτυχιακού), θέλει λίγο φτυάρι η κατάσταση, να δεις τι γίνεται από κάτω (σε πρώτη φάση) και μετά τα ξαναλέμε (τα λέω λίγα λίγα γιατί προφανώς και από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις, αν δεν λύσεις αυτό το θέμα, για τι ενισχύσεις να μιλάμε, τι ενέματα, τι διαζώματα και και και).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον el cabron.

Θα ήταν καλύτερο να ξαναχτιστεί το κομμάτι της τοιχοποιίας, που έχει υποστεί βλάβη. Επίσης, θα πρέπει να δεθεί όλη η τοιχοποιία με οριζόντια σενάζ.

Καλό θα ήταν να γίνει και υποθεμελίωση, τουλάχιστον στην πλευρά, που παρατηρείται η καθίζηση και ίσως τοίχος αντιστήριξης στο απότομο πρανές, ώστε να συγκρατηθεί το έδαφος.

Επισυνάπτω και μια εικόνα υποθεμελίωσης σε μια παλιότερη δουλειά, που είχα κάνει. Είναι από έναν οδηγό ενίσχυσης σεισμόπληκτων. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τώρα το εγχειρίδιο για να το ανεβάσω στα downloads. Ελπίζω να το βρω σύντομα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι τέτοιες δουλειές με φτιάχνουν πάρα πολύ!! Λαχείο ήταν τώρα που καλοκαιριάζει...

 

Μου φαίνεται έχετε δίκιο. Θα πάρω το φτυάρι και θα πάω στο βουνό...

 

Για τάξη μεγέθους αμοιβής έχετε καμμία γνώμη; Για στατική μελέτη ενίσχυσης μιλάω (σε επίπεδο εφαρμογής)! Την αρχιτεκτονική την έχει αναλάβει συνεργάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.