Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύσκολη επέμβαση στη θεμελίωση παλιάς λιθόκτιστης κατοικίας


 

Recommended Posts

Μπορεί να κατέβηκε ο υδροφόρος ή να ανέβηκε,να υπάρχει υπόγειο ποτάμι ή να χτίσανε δίπλα ένα θηρίο οικοδόμημα. Περιμένουμε λεπτομέρειες και φωτογραφίες.

 

 

Πιθανη η μεταβολη του υδροφορου οριζοντα...

 

kostassid μια ερωτηση οχι και τοσο ασχετη με το αντικειμενο...

Οπως κατεβαινεις για Ωπωπο τον περσυνό χειμωνα,εκεινος ο τοιχος αντιστηριξης στην πολυτελη κατοικια γιατι κατερευσε ετσι αποτομα?Μονο απο την αυξημενη βροχοπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τον συγκεκριμένο τοίχο αν θυμάμαι καλά τον είχαν κατασκευάσει το 1999 και μετά έκαναν μία επέκταση του το 2006-7. Αυτός όντως ΕΙΝΑΙ τοίχος αντιστήριξης με μεγάλο ύψος το οποίο στηρίζει μεγάλο όγκο πρανούς και βρίσκεται σε βάση απότομου λόφου με συνέπεια οι υδροστατικές πιέσεις να είναι μεγάλες. Το θεμέλιο του σαν διαστάσεις δεν μου φαινόταν μεγάλο.

Τώρα να πω οφθαλμο-γεωτεχνικο-στατικά γιατί παρουσίασε πρόβλημα...δεν μπορώ. Εσύ τι άποψη έχεις;

Δεν έχω και κάποια φωτογραφία για να ενημερώσω τους συναδέλφους εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμένο τοίχο αν θυμάμαι καλά τον είχαν κατασκευάσει το 1999 και μετά έκαναν μία επέκταση του το 2006-7. Αυτός όντως ΕΙΝΑΙ τοίχος αντιστήριξης με μεγάλο ύψος το οποίο στηρίζει μεγάλο όγκο πρανούς και βρίσκεται σε βάση απότομου λόφου με συνέπεια οι υδροστατικές πιέσεις να είναι μεγάλες. Το θεμέλιο του σαν διαστάσεις δεν μου φαινόταν μεγάλο.

Τώρα να πω οφθαλμο-γεωτεχνικο-στατικά γιατί παρουσίασε πρόβλημα...δεν μπορώ. Εσύ τι άποψη έχεις;

Δεν έχω και κάποια φωτογραφία για να ενημερώσω τους συναδέλφους εδώ.

 

Περνουσα παντα βράδυ,δεν μπορεσα να καταλαβω αν ειχαν φροντισει για την αμεση εκτόνωση των υδροστατικών πιεσεων μετα από εντονη βροχοπτωση,και θα ενταθουν επίσης φαινομενα αυτου του ειδους μελλοντικα.Παντως εχεις δικιο για το θεμελιο,το νεο ειναι υπερδιπλασιο ,σαν να επετρεπε το αναποδογυρισμα το παλιο...παντως απο εκεί ,περασε και δρόμος,το γεωλογικό τοπίο άλλαξε απότομα!

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλάμε για τον ίδιο τοιχίο είχε παρουσιάσει προβλήματα υδατοαπώθησης με ρωγμές της τάξεως > 2mm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ καταρχήν όλους για τη συμμετοχή στη συζήτηση.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις τις έχω στα χέρια μου.

Ο Φ.Ο. απ'ότι έλεγξα με μία πρώτη ματιά δεν έχει υποστεί βλάβες. Φαινομενικά "έπεσε" ο βόθρος, καθώς "ξαφνικά" παρουσίασε καθίζηση το έδαφος σε εκείνο το σημείο. Ο συγκεκριμένος βόθρος αχρηστεύτηκε και δημιουργήθηκε νέος από Ο.Σ. σε άλλο σημείο του οικοπέδου.

Επίσης καθίζηση εμφάνισε και το δάπεδο του ισογείου σε εκείνη την πλευρά.

Οι ρωγμές που εμφανίστηκαν και οι οποίες μεγάλωσαν μετά από σεισμούς που έγιναν τα τελευταία χρόνια στην Αταλάντη-Χαλκίδα, δείχνουν σαν να έχει "ξεκολλήσει" η τοιχοποιία από τον Φ.Ο.

Λόγω του ότι η κατοικία είναι εκτός Αθηνών θα προσπαθήσω το συντομότερο να έχω φωτογραφίες όλων των λεπτομερειών για δείτε αυτά που περιγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.