Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιγιαλός και παραλία


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος το ΦΕΚ σύμφωνα με το οποίο δίνονται οδηγίες για την τοποθέτηση ξαπλωσττρών (αποστάσεις, διάδρομοι κτλ) στην παραλία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, toposa said:

Με καλύπτει αν βάλω τον αιγιαλό όπως έχει μπει στο κτηματολόγιο;

Όχι, εκτός κι αν συμφωνήσει (σε έγγραφο ερώτημα) η Τοπογραφική Υπηρεσία

Οι αιγιαλοί που χαράχτηκαν χωρίς συντ/νες, έχουν εξαρτήσεις κορυφών από σταθερά σημεία, ή/και κάνναβο συντεταγμένων hatt. Προσπάθησε να τα εντοπίσεις. Ίσως χρειαστεί το σχετικό υπόβαθρο (αεροφωτογραφίες) της εποχής.

Αν δεν καταφέρεις κάτι, απευθύνσου στην αρμόδια Υπηρεσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι να συνάντησα κάποια στιγμή της καριέρας μου σχέδια, για αιγιαλός και παραλία, σε ανεξάρτητο σύστημα. 

Έκανα αρκετές οριοθετησεις. 

Δεν μπορώ να το φανταστώ.

Εξάρτηση πρέπει να υπάρχει γιατί θεωρείται αναγκαία. 

Η πρώτη μου μεγάλη δουλειά - Α'ταξης Μ. πτυχιο, ηταν ο καθορισμός αιγ. και παραλιας στο θαλάσσιο μέτωπο της πυλαιας (αεροδρόμιο έως όρια με Καλαμαριά). Η μεγάλη βαρύτητα δινόταν, από τότε ακόμη, στην εξάρτηση (σύστημα ΗΑΤΤ! ). 

Θα ήθελα να όμως να δω παρόμοια σχέδια σε ένα ανεξάρτητο σύστημα. 

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, nbr said:

.. σχέδια, για αιγιαλός και παραλία, σε ανεξάρτητο σύστημα. 

Έκανα αρκετές οριοθετησεις. 

....

εγώ ασχολήθηκα με λίγες οριοθετήσεις με την ομάδα μου Τοπογράφων.... και ναι ήταν βαρβάτη διαδικασία.

Τότε έμαθα και γνώρισα μερικά ζητήματα της διαδικασίας.

Έπρεπε να εγκριθεί το τοπογραφικό και από το υπουργείο Άμυνας..... (οπότε αιώνες μέχρι να δουν και τσεκάρουν)

η αρμόδια ομάδα εκ μέρους του κράτους ήταν μια Τοπογραφικό Ομάδα (με 3-4 τσάκαλους τσάκαλους) Τοπογράφους που ανήκαν στο υπουργείο Οικονομικών... (με έδρα τους τότε σε δυο μικρά δωμάτια κοντά στην Πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής)

Συμπέρασμα.... χωρίς εξασφάλιση μέγιστη της αποτύπωσης δεν περνούσε τίποτα.... 

ενδεχόμενα το χειμέριο κύμα να ήταν λίγο πιο μέσα ή λίγο πιο έξω... αλλά και σταθερά σημεία έψαχναν ακόμα και πιο μακριά και σύστημα αναφοράς κλπ.....

 

Οπότε μπας και αυτό που έχει ο συνάδερφος ως αιγιαλό είναι λίγο μαιμουδιά και πιάνει μπανάνες στον αέρα ??

Αλλά αν έχει τις απαιτούμενες σφραγίδες το σχέδιο που αναφέρει τότε μπορεί και με μπάρμπα κάποιον Στρατηγό τότε να το απόκτησε. Αν αυτό έγκυρο .... και άντε βγάλε άκρη τώρα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.