Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση πέτρινου τοίχου


Scrooge

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε το συντελεστή θερμοπερατότητας λ (kcal/mhC) ενός πέτρινου τοίχου ? Ο τοίχος είναι αμιγώς πέτρινος, χωρίς επίχρισμα ή οτιδήποτε άλλο.

Κάπου είδα ότι λ = 3. Μου φαίνεται πολύ μεγάλο νούμερο. Εσείς τι γνώμη έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Scrooge, δες αυτό απο τον συνάδελφο illias_77_thes

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Πρόκειται να κάνω μελέτες ΗΜ εφαρμογής για πετρόκτιστες τουριστικές κατοικίες σε περιοχή όπου το χειμώνα πιάνει -3οC και καλοκαίρι 30οC. Οι κατοικίες πρόκειται να είναι λιθόκτιστες (50εκ. τοίχος χωρίς μόνωση). Βρήκα λοιπόν ότι ο συντελεστής θερμοπερατότητας είναι Κ=2 για να μπορέσω να υπολογίσω τις θερμικές απώλειες

 

Ρωτάω λοιπόν.

1)Δεν υποτίθεται ότι όλοι λένε ότι τα πετρόκτιστα τα καλοκαίρι είναι δροσερά??

2)Δεν υποτίθεται ότι όλοι λένε ότι η πέτρα έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα??

 

Τι γίνεται επομένως?? Ισχύει τελικά ότι τα πετρόκτιστα έχουν τρομερές απώλειες (χειμώνα-καλοκαίρι)???Να λάβω υπόψιν το Κ=2 και να υπολογίσω απώλειες??

 

Ίσως κάτι να μην αντιλαμβάνομαι και να χάνω το παιχνίδι. Για δώστε τα φώτα σας συνέδελφοι..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το thread αλλά δεν απαντάει στο ερώτημά μου: τελικά τι λ να πάρω ?

Διότι εξαιτίας ενός μικρού μήκους τοίχου πάχους 50 cm το Κ βγαίνει εκτός ορίων.

Δηλαδή αυτό μας λέει ότι δεν επιτρέπονται από πλευράς θερμομόνωσης οι αμόνωτοι πέτρινοι τοίχοι ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπολογίσεις το λ της λιθοδομής ως εξής:

- Κατά 70% η λιθοδομή αποτελείται από πέτρες που έχουν το λ του σκυροδέματος

- Κατά 25% από κονίαμα με το λ του επιχρίσματος

- Κατά 5% από αέρα (κενά)

 

Θα οδηγηθείς σε μια τιμή γύρω στο 1,75, που είναι νομίζω ρεαλιστική.

 

Στην πραγματικότητα είναι ίσως συντηρητική, αλλά, δοθέντος του μεγάλου πάχους των τοίχων που δημιουργεί μεγάλες ζώνες γύρω από τα ανοίγματα με διαφορετική θερμοκρασιακή κατανομή, δεν είναι σκόπιμο να κατέβεις χαμηλότερα...

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρινοι τοίχοι διακρίνονται από το μεγάλο πάχος τους και από την μεγάλη θερμοχωρητικότητά τους. Ως εκ τούτου οδηγούμαστε σε "δροσερά" σπίτια το καλοκαίρι και "ζεστά" το χειμώνα... Επίσης αναπνέει καλύτερα το σπίτι (απ'ότι με εξηλασμένη πολυστερίνη) Το λ=2 μου φαίνεται λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.