Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Για τις ΤΟΤΕΕ δεν ξερω να σου...

 

Παντως αν κανεις μελετη κλιματισμου για μια κατοικια και με το ιδιο συστημα εχεις και θερμανση και ψυξη εισαι οκ... Δεν ξερω αν δειξεις θερμανση και ψυξη με ανεξρτητα συστηματα τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

για να το πούμε πιο λιανά με εξισώσεις:

Μελέτη θερμικών απωλειών=πληρωμή αμοιβής ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Μελέτη ψυκτικών φορτίων=πληρωμή αμοιβής ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

 

το πως θα καλυφθούν τα παραπάνω φορτία ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΟΛΟ και δεν καταργούν την αντίστοιχη μελέτη, και ξυλόσομπα με ανεμιστήρες οροφής να βάλεις αμοιβή θέρμανσης και κλιματισμού θα πληρωθεί.

 

Δηλαδή εάν βάζαμε σύστημα ΣΗΘ που καλύπτει τα πάντα:ηλεκτρικό ρεύμα ,ΖΝΧ, θέρμανση και ψύξη δεν θα χρειαζόταν καμιά μελέτη επειδή η μηχανή που τα καλύπτει είναι μια!!!!!!!!!

 

Πέραν των αστείων υπάρχουν μελέτες που δεν πληρώνονται όπως π.χ. σε οικοδομή κεντρικό σύστημα διανομής ΖΝΧ με την αντίστοιχη μελέτη και την αντίστοιχη Κατανομή Δαπανών.

 

Επίσης στα ηλεκτρολογικά εννοούν και αμοιβή ασθενών ρευμάτων (πιθανών λόγω των υποχρεωτικών αυτοματισμών που απαιτούνται από τον ΚΕΝΑΚ) ή μόνο ισχυρών; (μιλώ για μονοκατοικία, για πολυκατοικία προφανώς εννοείται).

εάν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω από κανένα σεμινάριο ας μας τα γνωστοποιήσει κανένας συνάδερφος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε σου λεω τα δεδομενα πως εχουν..

 

Γτ ο κλιματισμος εχει μονο ψυκτικα φορτια δλδ...????

 

Ειναι η διευκρυνηση που εδωσαν οι ελεκτες των δυο πολεοδομιων του Νομου...

Εγω αυτο ακουλουθω, αυτοι θα με ελεξουν...και ειναι και ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ....

 

Τωρα εσυ θες να πληρωθεις *2 την αμοιβη των μελετων ή και μελετη ανελκυστηρα για ισογεια κατοικια το κανεις...

 

Ηλεκτρολογικα:

Η αμοιβη ειναι μια. Και για ασθενη και για ισχυρα και οτι αλλο θες...Εχεις υποψη σου αμοιβες ΤΕΕ....???

 

Τα εξτρα που λες χρεωσε τα, και μπραβο σου...

 

Εγω μιλαω για εκδοση ΟΑ και απαιτουμενες μελετες-αμοιβες...

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογικα:

Η αμοιβη ειναι μια. Και για ασθενη και για ισχυρα και οτι αλλο θες...Εχεις υποψη σου αμοιβες ΤΕΕ....???

 

το θέμα δεν είναι στο τίτλο αλλά στο τι προϋπολογισμό βάζεις:

αν βάζεις: 10% είναι ισχυρά+ασθενη

αν βάζεις:6% είναι μόνο ισχυρά

 

ή αλλιώς βάζεις ηλεκτρολογικά 6% (ισχυρά) +λοιπές Η/Μ 4% (ασθενή) που είναι το ορθότερο διότι τα ασθενή είναι και άλλης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, από ότι κατάλαβα περιμένουμε διευκρινίσεις απο το ΥΠΕΚΑ και μέχρι τότε έχει ο Θεός...

 

Αν θεωρήσουμε ότι ακολουθούμε τη λύση Κλιματισμός (μια ενιαία μελέτη για θέρμανση και ψύξη) πχ. με ΑΘ ή σπλιτάκια για μια μονοκατοικία, ποια ΤΟΤΕΕ λαμβάνουμε πλέον υπόψη μας για τα κλιματολογικά δεδομένα; Την ΤΟΤΕΕ "Κλιματικά δεδομένα ελληνικών περιοχών"; Πέραν αυτού, ισχύει η ΤΟΤΕΕ "Κλιματισμός κτιριακών χώρων" 2423/86;

 

Στην διαβούλευση για τις ΤΟΤΕΕ είχα επισημάνει ότι οι νέες ΤΟΤΕΕ έρχονται σε ασυμφωνία με πίνακες των παλαιότερων ΤΟΤΕΕ (2423/86, 2425/86) . Καλά που μου το θύμισες να το κοιτάξω το Σαββατοκύριακο.

 

ΦΕΚ 773/1983

Κανονισμός Τηλεπικοινωνιακών Δικτύων Οικοδομών

Άρθρο 1, παρ. 2

Ο παρών Κανονισμός εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση τηλεπ/κού δικτύου οικοδομής.

 

Όπως το καταλαβαίνω, αν δεν προβλέψουμε γραμμές ΟΤΕ, θυροτηλεφώνου και δικτύου (τότε δεν ξέρω αν υπήρχε η έννοια του δικτύου υπολογιστών αλλά είναι τηλεπικοινωνιακό δίκτυο) δεν είναι υποχρεωτική η μελέτη ασθενών ρευμάτων, διαφορετικά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι δεν το ζητανε...

 

Μπορεις να μου βρεις και αμοιβες για τα ασθενη??

Το λογισμικο μου τουλαχιστον δεν εχει...

 

Αλλα ξαναλεω...Εδω συζηταμε για τις ελαχιστεw απaιτουμενες αμοιβες για ΟΑ που ζηταει ο ελεγχος φορολογικων σε σχεση με τη εφαρμογη του ΚΕΝΑΚ....Οχι για το τι αμοιβες θα επρεπε να παιρνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τον ΚΕΝΑΚ, απαιτούνται συσκευές που λειτουργούν με ασθενή ρεύματα.

 

Ο ΚΕΝΑΚ επιβάλλει χρήση θερμοστάτη για κάθε λειτουργικά ανεξάρτητο χώρο (ας πούμε ανά ιδιοκτησία, όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις), όπως επίσης επιβάλλει και την χρήση θερμιδομετρητών. (ΤΟΤΕΕ 20701-1, 5.2.1)

 

Ο θερμοστάτης συνδέεται με τον πίνακα στο λεβητοστάσιο, όπως επίσης και οι ηλεκτροβάνες που ελέγχουν την παροχή του νερού θέρμανσης στα διαμερίσματα.

 

Οι γραμμές αυτές έχουν τάση λίγων volt άρα είναι εγκατάσταση ασθενών ρευμάτων.

 

Από την άλλη μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι η πληρωμή για το δίκτυο αυτό (θερμοστατών, ηλεκτροβάνων, θερμιδομετρητών) περιλαμβάνεται στην αμοιβή της μελέτης θέρμανσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στα νέα κτίρια (π.χ. πολυκατοικίες) προβλέπεται ή όχι η θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ με ατομικές μονάδες φυσικού αερίου;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον το 60% του ζεστού νερού χρήσης πρέπει να είναι από ηλιοθερμικά συστήματα (ηλιακούς θερμοσίφωνες συνήθως). Το υπόλοιπο 40% το παράγεις όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.