Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

ΛΙΑΚΟΥΡΑ παίζοντας διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα στην καρτέλα του ΖΝΧ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με κάποια άλλη μονάδα ενέργειας (σε υφιστάμενη κατοικία που έχει για τον χειμώνα λέβητα και για το καλοκαίρι την ηλεκτρική αντίσταση του boiler χωρίς ηλιακό).

Τσεκάρισέ το και εσύ, αν κάνω λάθος πες μου.

 

Αυτο που με ρωτας δεν ισχυει, σε μενα παιρνει και αλλη πηγη ενεργειας.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι Για να λαβει υποψη την ενεργεια απο τον Ηλιακο, πρεπει να του βαλεις και στο ΖΝΧ μια πηγη π.χ. ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να δεχτεί όσες πηγές ΖΝΧ θέλεις να βάλεις.

 

Όταν έχει ηλιακό συλλέκτη υπολογίζει την παραγωγή ΖΝΧ από αυτόν πρώτα και μόνο το υπόλοιπο από τις άλλες πηγές.

 

Έτσι τις βάζω και εγώ αλλα όταν πάω να δω την ενεργειακή κατάταξη δεν μου την βγάζει αν έχω πάνω απο μια πηγή ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να δεχτεί όσες πηγές ΖΝΧ θέλεις να βάλεις.

 

Όταν έχει ηλιακό συλλέκτη υπολογίζει την παραγωγή ΖΝΧ από αυτόν πρώτα και μόνο το υπόλοιπο από τις άλλες πηγές.

 

Στο δικο μου ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (κανονικη εκδοση) αν του βαλεις ηλιακο, χωρις ΖΝΧ (π.χ. ηλεκτρ. θερμοσιφωνα) στα αποτελεσματα στις απαιτησεις-καταναλωση, βγαζει μηδεν (0) ενεργεια απο ηλιακο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μία έγκριση αντίστοιχου λογισμικού.

 

http://4m.gr/4M-Kenak-certified.JPG (μην το πάρετε ως διαφήμιση, δεν είναι το μοναδικό λογισμικό. Απλά αυτή την έγκριση βρήκα πρόχειρη).

 

Από το κείμενο προκύπτει ότι αν και το λογισμικό δεν κάνει το ίδιο τις πράξεις αλλά χρησιμοποιεί το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, πάλι χρειάζεται έγκριση. Γι'αυτό λέω ότι ακόμα και σε excel να το φτιάξουμε θα χρειάζεται έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Το excel δεν χρειαζεται εγκριση γιατι πολυ απλα το excel δεν σου περναει τα στοιχεια στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αυτόματα. Η εγκριση πάει στο κομμάτι της σωστής μεταφοράς των δεδομένων, που εισάγουμε στο οποιοδήποτε λογισμικό, στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Αν δεις τευχος ΜΕΑ απο εμπορικό λογισμικό πουθενα δεν αναφέρει το όνομα του προγράμματος παρα μόνο την μηχανή και το serial του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Άρα κανείς δεν μπορεί να καταλάβει ποιο λογισμικό χρησιμοποιείς. Αυτό που έχει σημασία είναι η κατάταξη οτι γίνεται απο το ΤΕΕ. Εγώ πάντως θα αγοράσω κάποιο για να γίνεται η δουλεία μου πιο γρήγορα, αλλα δεν είναι αναγκαίο.

 

Το πρόβλημα με τις πολλαπλές πηγές ΖΝΧ και την ενεργειακή κατάταξη το έχει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Εστησα το εικονικό κτίριο με το νέο πρόγραμμα (όχι το beta). Ξέρω ότι σε xml που γίναν στην beta έκδοση, όταν τα τρέξεις με το νέο πρόγραμμα έχουν προβλήματα.

Κατέβασα το πρόγραμμα σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές και έτρεξα το αρχείο με τις 2 διαφορετικές πηγές ενέργειας για το ΖΝΧ.

Το αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις στην ενεργειακή κατάταξη ήταν παύλα και 0 στα νούμερα.

Η κάρτα στα αποτελέσματα - απαιτήσεις - κατανάλωση είναι ΟΚ. Βγάζει νούμερα.

Ο συνδιασμός των βαθμών κάλυψης μπορεί να είναι οποιοσδήπτοτε. Μόνο που υπάρχει δεύτερος τύπος πηγής ενέργειας το πρόγραμμα παθαίνει TILT.

Link to comment
Share on other sites

Για την μελέτη θέρμανσης δεν χρειάζεται, ούτε για τις συνοδευτικές μελέτες.

 

Για την ίδια την ενεργειακή μελέτη, ας πούμε το αντίστοιχο της παλιάς θερμομόνωσης,χρειάζεται η έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

sdim από οτι έχω καταλάβει πιστοποιηση χρειάζονται τα προγράματα των εταιρειων γιατί εισάγονται τα στοιχεία αυτόματα. Χρειάζονται πιστοποίηση για να εξασφαλιστεί οτι τα στοιχεία περνούνται στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σωστά. Όποιος θέλει μπορεί να περνάει τα στοιχεία μόνος του κατευθειαν στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ όπως άλλοστε γίνεται και στην πρότυπη μελέτη του ΤΕΕ. Σε αυτή την μελέτη το μόνο λογισμικό που χρησιμοποιήείται είναι αυτό του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Όπου και η αντίστοιχη μελέτη Θερμομόνωσης υπολογίζεται στο χέρι. Υπάρχει περισσότερη δουλεία αν τα περάσεις τα στοιχεία με το χερι αλλά είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.