Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση Ε.Π.Ο. κτηνοτροφική μονάδα


topeng

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!!

Έχω την εξής περίπτωση...και θέλω τη γνώμη σας...

Έχω αναλάβει την ανανέωση Ε.Π.Ο. μιας κτηνοτροφικής μονάδας, η οποία είναι κατηγορίας Β3

1) Ο χρόνος ισχύος της Ε.Π.Ο. έχει παρέλθει κατά δύο μήνες περίπου, στην περίπτωση αυτή συντάσσεται Μ.Π.Ε. από την αρχή??

2) Ο μονάδα είναι μέσα σε Natura...άρα πάει κατηγορίας Α2 η μελέτη???

3) Στην περίπτωση που είναι Α2 γίνεται σύνταξη Π.Π.Ε. και στη συνέχεια Μ.Π.Ε. σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και πάει στην περιφέρεια???

4) Για τις Π.Π.Ε. υπάρχουν προδιαγραφές? ή δουλεύω με τον πίνακα 3 της ΚΥΑ 69269/5387/1990

5) Απαιτούνται πρόσθετα δικαιολογητικά (καθώς είναι παλιά η Ε.Π.Ο. και δεν υπάρχει τίποτα) μαζί με την ΜΠΕ ή την Π.Π.Ε.(και πότε θα τα προσκομίσω, μαζί με την Π.Π.Ε. μαζί με την Μ.Π.Ε.) όπως

- χρήση γης

- μελέτη διάθεσης αποβλήτων

- δασαρχείο

- κ.α.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εγκύκλιο της έχεις;

"Εγκ-122859/2-2-04 Εγκ-122859/04 Περιεχόμενο φακέλου για την εφαρμογή του Αρθ-13 της κοινής υπουργικής Αποφ-ΗΠ/11014/7033/14-3-03 (ΦΕΚ-332/Β/03)"

Με βάση την τελευταία παράγραφο αυτής (εφόσον έχεις έγκριση από Νομαρχία - Β4 και μετά το 2002) πας στην Νομαρχία πάλι για ανανέωση και υποβάλλεις τα δικαιολογητικά της παραπάνω αναφερομένης εγκυκλίου. Η υπηρεσία της Νομαρχίας θα σου πει αν πρέπει να υποβάλλεις νέα ΜΠΕ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω αυτό που σου προτείνω είναι επικοινωνίσεις με την αρμόδια υπηρεσία και θα σου λύσουν όλες τις απορίες. Ωστόσο η απλή λογική λέει τα εξής:

1) Είναι θέμα της αρμόδιας υπηρεσίας, άλλες φορές ζητάνε νέα μελέτη άλλες τη παλιά και αλλές μια απλή έκθεση με κάποια συμπληρωματικά

2) Η κατηγορία είναι συνάρτηση της δυναμικότητας και καθορίζετε ξεκάθαρα από τη νομοθεσία

3,4) Δεν απαιτείται Π.Π.Ε. , πιο το νόημα για υφιστάμενη μονάδα?

5) Ναι σίγουρα, επικοινώνισε με αρμόδια υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Ύστερα από επικοινωνία με την υπηρεσία θα το συνεχίσω σας ανανέωση, παρόλο που είμαι εκτός ημερομηνιών.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.