Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Τακτοποίηση παταριού καταστήματος του 35


stef49

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Δυόροφο κτίριο εντός σχεδίου πόλης,ανεγέρθη το1935.Το 1936 έγινε με συμβολαιογραφική πράξη κάθετος διανομή μεταξύ των τότε ιδιοκτητών αδελφών.Σε αυτό το κτίριο,αγόρασα το 1985 ισόγειο κατάστημα 42τμ. Στο συμβόλαιο όμως της αγοράς δεν ανεφέρετο ότι υπάρχει και πατάρι 40τμ .ούτε στην πράξη διανομής του 1936. Ούτε άν η ανέργεση το 1935 έγινε βάσει οικοδομικής αδείας. Το κτίριο είναι από σκυρόδεμα και το ύψος του ισογείου είναι 4,7 μέτρα. Ερώτηση άν κατά τη γνώμη σας μπορώ να τακτοποιήσω το πατάρι με τον Ν.3843/2010. Οποιος έχει την ευγενή διάθεση,τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει προβλημα, θεωρώ πως μπορεί να τακτοποιηθεί

 

απλά επειδή δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια ή αποδεικτικό ανέγερσης βάσει αδειας

η διαδικασία είναι χρονοβόρα και απαιτείται ως αμοιβή ενα σεβαστό ποσό

 

δεν είναι μεν απλό, ξεμπερδέυεις δε για πάντα, μια και έξω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Ρωτώ επειδή έχω ακούσει,ότι το πατάρι πρέπει να είναι εως το μισό του ισογείου σε τμ.,στην περίπτωσή μου όμως είναι σχεδόν όσο και το ισόγειο. Δεύτερο αφού δεν Φαίνεται στο συμβόλαιο αγοράς του 1985,σε τυχόν έλεγχο δεν θα μου πούν ότι το κατασκεύασα εγώ μετά το 1985?

Link to comment
Share on other sites

το πατάρι με εμβαδό 1/2 του ισογείου αφορά το ΓΟΚ73 καμμία σχέση με την περιπτωσή σου

το κτίριο έγινε με ΓΟΚ 29

 

θεωρώ πως αν ακολουθήσει τη διαδικασία ΒΚΧ για κτίρια προ 55 πως θα λυθεί το θέμα για το αν χρειάζεται να γίνει τακτοποίηση ή όχι

η αν θα θεωρηθει υφιστάμενο προ του 55 κλπ

πάντως σίγουρα το συμβόλαιο θα εξετασθεί

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι όπως τα λέτε, δεν είναι πατάρι. Το πατάρι σαν έννοια υπάρχει από τον ΓΟΚ του '55 και μετά και στην ουσία είναι ένας εσωτερικός εξώστης με εμβαδό μικρότερο του ισογείου καταστήματος.

Με τον ΓΟΚ του '29 υπήρχε η έννοια του ημιορόφου ή μεσοπατώματος που δεν προσμετρούνταν όμως στον αριθμό των ορόφων και δεν μπόρεσα να βρω αν υπήρχε η έννοια του συντελεστή δόμησης τότε.

 

Σας προτείνω και εγώ την διαδικασία που σας είπε η myri στο προηγούμενο post.

Χρόνο έχετε αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.