Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς φωτοβολταϊκού πάρκου - Εμβαδόν οικοπέδου


niman

Recommended Posts

Eίναι software και εκτός από διαστασιολόγηση τσεκάρει και συμβατότητα με τους inverter της SMA. Δεν κάνει μελέτη αλλά δεν είναι κακό όποιος ξεκινά να ασχολείται να ρίξει μια ματιά. Εξάλλου αυτό πρότεινε και ο συνάδελφος. Πού βλέπεις το κραυγαλέο αντιεπαγγελματικό φαινόμενο δεν καταλάβαίνω. Ούτε και είδα να προτείνεις κάτι άλλο. Απλώς τα χώνουμε να περνάει η ώρα. Εν πάση περιπτώση το θέμα δεν είναι επί προσωπικού, όπως προσπαθείς να το κάνεις. Όσον αφορά το ρήση του Αϊνστάιν, καλύτερη απόδειξη από το post 6 του παρόντος νομίζω πως δεν υπάρχει, καλά κάνεις και το αναφέρεις. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιον ενδιαφέρεται σοβαρά τον έχω βοηθήσει. Δεν ξέρεις τί γίνεται στα πμ του καθενός ούτε στη ζωή του. Στα ΦΒ έχουν πέσει κοράκια που πρέπει να ξεσκαρτάρουμε κάποιοι. einverstanden? Προσωπικό δεν προσπαθώ να το κάνω πουθενά. Δεν κάνει κάτι εκτός από συμβατότητα με SMA, το΄'εκτός' δεν έχει θέση κάνει ΜΟΝΟ αυτό. Όταν είσαι άσχετος σε κάτι παραδέξου το για να μάθεις. Δε θα βρεις ποστ μου για το Φυσικό αέριο πχ επειδή εκεί ξέρω απλώς 5 πράγματα και μόνο και κοιτάω να μάθω. Μήπως έγινα πιο κατανοητός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίστηκα αγαπητέ ότι κατέχω το θέμα φωτοβολταϊκά. Επειδή όμως το πρόγραμμα το έχω δει ξαναλέω ότι για κάποιον που ξεκινάει δεν είναι κακό να ρίξει ένα βλέφαρο, δεν έχει να χάσει. Αν επίσης έχεις αναλάβει ως σταυροφόρος να ξεκαρτάρεις το χώρο των φωτοβολταϊκών από εμάς τα κοράκια συγνώμη αλλά δεν είχα λάβει γνώση της αποστολής σου. Μείνε να ασχολείσαι εσύ με τα φωτοβολταϊκά σε όλη την Ελλάδα. Χάϊλ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

Δεν νομίζω όμως να αρνήσε το δικαίωμα σε κάποιον άλλο συνάδελφο να θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο και να "ψάχνεται" επ' αυτού. Η συμμετοχή μας σε ένα forum γίνεται είτε για να μάθουμε για κάτι το οποίο δεν ξέρουμε (να πάρουμε πληροφορίες/απαντήσεις από άλλους συναδέλφους που γνωρίζουν περισσότερα) είτε για να μοιραστούμε γνώσεις και εμπειρίες μας με άλλους που είτε είναι στο ίδιο επίπεδο γνώσεων επί του αντικειμένου είτε σε χαμηλότερο. Νομίζω πως από το να ειρωνεύεσαι συναδέλφους που διατυπώνουν απόψεις "ελαφρα τι καρδία" και δείχνουν μια ευκολία στα συμπεράσματα που καταθέτουν, θα ήταν προτιμότερο να τους διορθώνεις και να τους ενθαρρύνεις να εντρυφήσουν παραπάνω στο αντικείμενο. Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά αδικείσαι στον τρόπο με τον οποίο τα διατυπώνεις.

 

Προσωπικά σου αναγνωρίζω ότι έχεις γνώση του αντικειμένου και τα post σου με έχουν βοηθήσει πολλές φορές.

 

Φιλικά και με όλο το σεβασμό

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι μηχανικος της 'παλιας ' γενιας οποτε καταλαβαινουμε ολοι μας....Δεν πειραζει.Σας μαθαμε και σας συνηθισαμε.Κανενα προβλημα μαζι σας αρκει να μην ειστε επιθετικοι,χαιρεκακοι και εριστικοι.

 

 

Υ.Γ. Το αντικειμενο το κατεχει αλλα αυτο δεν τον κανει 'Σταυροφορο'

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχιζετε με χαρακτηρισμους επειδη ειναι κριμα να αρχισουν παρεμβασεις και κλειδωματα. Αυτο παει σε ολους μας.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν αρνούμαι τέτοιο δικαίωμα. Δε φαίνεται κάπου αυτό άλλωστε σε ό,τι γράφω. Ούτε αναφέρω το ποιος θα σταυροφορήσει. Όσοι πιστοί προσέλθετε. Γιατί θέτετε εαυτόν εξ ορισμού στα ανίκανα κοράκια και όχι στους αγωνιζόμενους μηχανικούς;

 

Στην πραγματική ζωή λοιπόν βοηθάω πολλούς και αμισθί .... τα λεφτά που χρειάζομαι τα βγάζω από αλλού ... όχι από συναδέλφους με δίψα να μάθουν. Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται γιατί κάποιοι αρνούνται πραγματικά να ψαχτούν στο τί υπάρχει στην αγορά και βρήκαν ένα παιχνίδι ονόματι sunny design. Θα ήθελα μετά απ αυτά λοιπόν αφού θέλετε να ψαχτείτε κάποιοι να κάνετε ένα θέμα τη σύγκριση των διαφόρων προγραμμάτων διαστασιολόγησης από όλους τους γνωστούς inverter. Αυτό είναι πραγματική αναζήτηση.

 

Αυτά.

 

ΥΓ : χούτο το χάιλ που γράφεις στο τέλος ομολογώ πως μ εντυπωσιάζει γιατί είσαι στους λίγους που το ξέρουν ως χάιλ (ίασε) και όχι χάι (γεια χαρά νταν) αλλά δεν παύει να μοιάζει μωρουδίστικη γκρίνια και όχι επιχείρημα μηχανικού. Τουλάχιστον να ήταν χιούμορ θα μ άρεσε.

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

Δεν νομίζω όμως να αρνήσε το δικαίωμα σε κάποιον άλλο συνάδελφο να θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο και να "ψάχνεται" επ' αυτού. Η συμμετοχή μας σε ένα forum γίνεται είτε για να μάθουμε για κάτι το οποίο δεν ξέρουμε (να πάρουμε πληροφορίες/απαντήσεις από άλλους συναδέλφους που γνωρίζουν περισσότερα) είτε για να μοιραστούμε γνώσεις και εμπειρίες μας με άλλους που είτε είναι στο ίδιο επίπεδο γνώσεων επί του αντικειμένου είτε σε χαμηλότερο. Νομίζω πως από το να ειρωνεύεσαι συναδέλφους που διατυπώνουν απόψεις "ελαφρα τι καρδία" και δείχνουν μια ευκολία στα συμπεράσματα που καταθέτουν, θα ήταν προτιμότερο να τους διορθώνεις και να τους ενθαρρύνεις να εντρυφήσουν παραπάνω στο αντικείμενο. Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά αδικείσαι στον τρόπο με τον οποίο τα διατυπώνεις.

 

Προσωπικά σου αναγνωρίζω ότι έχεις γνώση του αντικειμένου και τα post σου με έχουν βοηθήσει πολλές φορές.

 

Φιλικά και με όλο το σεβασμό

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο einverstanden και στο ύφος αγαπητέ συνάδελφε. Αλλά θα πρότεινα να αφήσουμε το thread στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.