Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση τοίχων και ανακατασκευή σκεπής σε εκτός σχεδίου σπίτι


Recommended Posts

Έχω μία κατοικία κατασκευής γύρω στο 53, είναι εκτός σχεδίου πόλεως και εντός ζώνης, βρίσκετε μέσα σε αγροτεμάχιο και είναι 75τμ. Θέλω να μονώσω τους τοίχους γιατί το σπίτι μαζεύει πολύ υγρασία και μυρίζει μούχλα. Επίσης για τους ίδιους λόγους και επιδεί πέφτουν σοφάδες και κομμάτια θέλω να φτιάξω την σκεπή από την αρχή. Θα εκτιμούσα πολύ αν με καθοδηγούσατε και με κατατοπίζατε πάνω στο θέμα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω, τι άδεια πρέπει να βγάλω, αν μπορώ λόγο του ότι είναι εκτός σχεδίου και πόσο περίπου θα κοστίσουν όλα αυτά. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα κανε μια επιθεωρηση της κατάστασης να δεις εαν υπάρχουν προβλήματα διαβρωσης οπλισμου, σε τι βαθμο ειναι κλπ. Εφοσον το κάνεις αυτο μαζι με τον μηχανικό σου θα δεις εαν μια στεγανωση, και αλλες επισκευές ειναι οικονομικα σύμφορες. Εαν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα τοτε θα πρεπει να δεις πρωτα εαν αξιζει μια επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς για την απάντηση. Για την επιθεώρηση χρειάζεται κάποιο έγγραφο ή ο μηχανικός τα αναλαμβάνει αυτά ? Είμαι άσχετη με το θέμα γι αυτό ρωτάω .

Link to comment
Share on other sites

Την επιθεώρηση την κάνεις με εταιρεία μηχανικών που κάνουν αυτή την δουλεια. Προσοχή να κάνουν μονο αυτό και όχι και επισκευές για να ειναι ουδέτερες.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές διαφερουν αναλογα με την εταιρεία, την τοποθεσια και τον τυπο επιθεωρησης. Οχι βεβαια πολλες εταιρείες εχουν και Πολ. Μηχ.

 

Στην περιπτωση σου θα έλεγα οτι χρειάζεσαι

 

1. Αντοχη σκυροδεματος

2. Αναλυση ρυθμου διάβρωσης

3. Μέτρηση χλωριόντων, ενανθρακωσης

4. Σκληρομέτρηση οπλισμου

5. Αποτίμηση οπλισμού με μαγνητογράφο.

 

 

Στειλε μου ΠΜ να σου δωσω τηλεφωνα εταιρειών επιθεώρησης. Παίρνεις τηλέφωνο, περιγράφεις το σπίτι και παίρνεις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εταιρείες επιθεώρησης που ξέρω

*****************

 

Ας αποφεύγουμε αναφορά σε επωνυμίες εν όψει Showroom ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.