Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Τσουχτερό πρόστιμο για δεξαμενή νερού και barbeque


xie xie

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω εξοχικό εκτός σχεδίου στην Κερατέα με άδεια λόγω οικοπέδου 4 στρεμμάτων.Στο ίδιο οικόπεδο έχω φτιάξει μία δεξαμενή νερού και ένα barbeque με κεραμοσκεπή.Γι αυτά τα κτίσματα η πολεοδομία μου έκανε έλεγχο και μου επέβαλε τσουχτερό πρόστιμο και πρόστιμο διατήρησης.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να μειώσω το ποσό γιατί είναι τεράστιο και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να νομιμοποιηθούν?

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

τα πρόστιμα δεν μειώνονται.

 

ίσως έχεις κάποια έκπτωση στην εφ απαξ καταβολή του προστίμου ανέγερσης.

 

Νομιμοποιούνται βγάζοντας τις αντίστοιχες άδειες, αν και εφόσον αυτό επιτρέπεται από την κείμενη πολεοδομική νομοθεσία και όρους δόμησης της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν βεβαιωθεί τα πρόστιμα από την πολεοδομία, τότε μπορείς (όπως γράφει και ο TheoTDM900) να τα νομιμοποιήσεις αν επιτρέπεται ή να τα κατεδαφίσεις και να ζητήσεις νέα αυτοψία, για απαλλαγή απτο πρόστιμο διατήρησης.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε με κάποιον μηχανικό που θα αξιολογήσει την κατάσταση και θα σου προτείνει την βέλτιστη δυνατή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.