Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή αμοιβών μετά την κατάθεση φακέλου


Recommended Posts

'Εχω ένα κτίριο που οι αμοιβές του είχαν υποβληθεί με ΕΤΑ 105 . Στην πορεία άλλαξαν και τα τετραγωνικά του κάθε χώρου (κατά λίγο) και η ΕΤΑ . Ξέρετε ποια είναι η προβλεπόμενη διαδικασία για το ΤΕΕ και μήπως και κάποιο τηλ επικοινωνίας του ΤΕΕ που να το σηκώνουν;

 

Κάνεις εκ νέου τον υπολογισμό αμοιβών με ΕΤΑ 110 και με τα νέα εμβαδά. Ανεβάζεις το έργο στο σύστημα υπολογιμσού αμοιβών του ΤΕΕ και εκδίδεις την νέα εντολή πληρωμής.

 

Στη συνέχεια ετοιμάζεις μια αίτηση που ζητάς να σου εκδοθεί εντολή πληρωμής με την διαφορά της νέας αμοιβής από την παλιά. Στέλνεις την αίτηση, μαζί με την νέα εντολή πληρωμής, την παλιά και το αποδεικτικό πληρωμής της Εθνικής στο 210 3291623.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μια βοήθεια και σε εμένα αν μπορείτε για μια περίπτωση που έχω. Υπέβαλλα έργο στο τεε που αφορούσε αλλαγή χρήσης χώρων (από αποθηκευτικούς χώρους σε κατοικία), διαρρυθμίσεις κτιρίου και κατεδαφίσεις 2 παλιών κτισμάτων 4 τ.μ. πλήρωσα αμοιβή μελέτης αρχιτεκτονικών, μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, αποτύπωση (προ 1955) και τεύχη δημοπράτησης αρχιτεκτονικών. Το θέμα είναι ότι έβαλα λάθος διαφορά προϋπολογισμών ανάμεσα στις χρήσεις οπότε μάλλον αυτό πρέπει να το επανυποβάλλω, το άλλο θέμα έχει να κάνει με το πως θα πρέπει να υπολογίσω τις αμοιβές, δλδ π.χ. τα αρχιτεκτονικά θα είναι το 100 % της αξίας της διαφοράς των δυο προϋπολογισμών ή θα είναι της αξίας του προϋπολογισμού της κατοικίας πλέον? Έχω και αναλυτικό προϋπολογισμό για τις διαρρυθμίσεις, θα πρέπει να προστεθεί και αυτός στην διαφορά των δυο χρήσεων?

Ένα τρίτο έχει να κάνει με το εαν η κατεδάφιση θα πρέπει να υποβληθεί σαν ξεχωριστό έργο και να έχει ελάχιστη αμοιβή επιβλέψεων δηλαδή 1100 + φ.π.α. για 4 τ.μ. κτίσματα?

Εαν καταθέσω νεό έργο στο τεε θα πρέπει να συμπεριλάβω πάλι όλες τις μελέτες τις οποίες έχω πλήρώσει (μάλλον εφόσον υπάρχουν διαφορές στους προϋπολογισμούς) και φυσικά τις αμοιβές επιβλέψεων, το τεε θα μου στείλει κάποια νέα εντολή διορθωμένη? Η διαδικασία πόσο μπορεί να πάρει?

Το πιο πιθανό είναι να τα έχω μπερδέψει λίγο και ίσως περισσότερο εσάςέτσι όπως τα διατύπωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.