Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανισμός διαστολής υγρού για βέλτιστη κλίση συλλεκτών


mechatr0n

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια κατασκευή όπου έχω τους εξής περιορισμούς.Θέλω ένα έμβολο να μετακινείται κατά 0,5 m σηκώνοντας 100 κιλά, αλλά η διατομή του λαδιού που χωράει μέσα στο χώρο του πιστονιού θέλω να είναι το μίνιμουμ δυνατό.

Δηλαδή για να καταλάβετε αν μπορούσα να το κάνω λεπτό σαν καλαμάκι (για τον καφέ) το έμβολο, θα ήταν το ιδανικό.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Δηλαδή πολύ μικρή χωρητικότητα λαδιού, λεπτή διατομή, μεγάλη απόσταση μετακίνησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η ελάχιστη διατομή περιορίζεται από την αντοχή του εμβόλου σε λυγισμό, δεν θα μπορούσες με τίποτα να το κάνεις λεπτό σαν καλαμάκι.

 

Εκτός από το κλασικό έμβολο υπάρχει και η εναλλακτική λύση ενός κοχλία με εξωτερικό σπείρωμα και γρανάζι που να τον κινεί κατά μήκος. Το γρανάζι μπορεί να είναι είτε κάθετα όπως στην κρεμαγιέρα, είτε ομόκεντρα με τον κοχλία (με εσωτερικό σπείρωμα, ) και με την περιστροφή του μέσω ενός κινητήρα ο κοχλίας κινείται κατά μήκος.

Link to comment
Share on other sites

fraar, δεν θέλω να μετατρέπω κυκλική κίνηση σε ευθύγραμμη..ισως δεν το εξέφρασα σωστά..

 

Θέλω να δω αν μπορώ με την πίεση του λαδιού, να μετακινώ ένα αντικείμενο καθύψος κατά 0,5m το οποίο έχει μάζα 100kg περίπου και να το σταθεροποιώ εκεί για μερικές ώρες..δηλαδή αργά αργά να το σηκώνω μέσα σε μισή ώρα, να το κρατάω εκεί για 2 ώρες και μετά να το κατεβάζω πάλι αργά..

 

Περιορισμός:Θέλω την μίνιμουμ χωρητικότητα λαδιού μέσα στον χώρο του εμβόλου.

 

sdim

 

έστω λύνεται το θέμα του λυγισμού..θέμα στεγανότητας σε τόσο μικρή διατομή τίθεται?

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη διατομή περιορίζεται από την αντοχή του εμβόλου σε λυγισμό, δεν θα μπορούσες με τίποτα να το κάνεις λεπτό σαν καλαμάκι.

 

Το έμβολο σε λυγισμό (μάλλον θλίψη) ? Μήπως μπερδεύουμε κάτι ?

Σε λυγισμό καταπονείτε ο διωστήρας ή μπιέλλα. Η διαδρομή του εμβόλου θέλει να είναι 1/2 μέτρο, ίσως έτσι να θέλει να αυξήσει τον κυβισμό του κινητήρα. Αλλά κατασκευαστικά δεν είναι εφικτό διότι από τη μία το μέγεθος της διαδρομής προϋποθέτει μεγαλύτερη διατομή κυλίνδρου κι από την άλλη λόγω του μεγάλου (σε μήκος) διωστήρα μεγάλη διατομή στροφάλου-κάρτερ κλπ.

 

edit: τώρα που διάβασα την απάντησή σου, μήπως δεν μιλάμε για Μ.Ε.Κ. και κάνεις κάποια άλλη κατασκευή ? Δώσε μου να καταλάβω γιατί μπορεί να λέω και χαζομάρες...

 

edit2: Αν κατάλαβα καλά δεν μιλάμε για ΜΕΚ, αλλά για ένα σύστημα που πρεσσάρει λάδι σε ένα έμβολο (προφανώς με μήκος τουλάχιστον 0,5 m) ώστε να ανυψώσεις ένα αντικείμενο 100κ. Αν υπολογίσεις τις δυνάμεις που θα ασκηθούν στα τοιχώματα του "κυλίνδρου" από το βάρος του αντικειμένου, στα ελλατήρια στεγανότητας του εμβόλου και στο ίδιο το έμβολο και καταφέρεις να προσθέσεις αντλία που θα έχει την ικανότητα να πρεσσάρει το λάδι με την απαιτούμενη πίεση...ίσως γίνεται

(εγώ δεν το βλέπω, γιατί η επιφάνεια είναι μικρή και προβλέπω αντί να το σηκώνεις να το "καρφώνεις")

Link to comment
Share on other sites

@fraafr

Σε κάθε βιβλίο αντοχής υλικών υπάρχει ένα κεφάλαιο για τον λυγισμό. Αν η θλιπτική δύναμη υπερβεί ένα όριο τότε το υλικό λυγίζει, η αντοχή του μειώνεται κατακόρυφα (καθώς λόγω γωνίας εξαιτίας του λυγισμού δεν είναι μόνο ορθή η δύναμη αλλά έχει και διατμητική πλέον καταπόνηση) και στην συνέχεια αστοχεί. Πάντα κάνουμε έλεγχο λυγισμού όταν έχουμε θλίψη.

 

Το θέμα της στεγανότητας θέλει πολύ ψάξιμο, δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Υπάρχουν διάφορα είδη στεγανωτικής τσιμούχας και διάφορες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

έκανα κάποιους υπολογισμούς και βρήκα αυτό που θέλω.

 

Γλυκόλη το ρευστό μου.8 bar μέγιστη πίεση.4 εκατοστά διάμετρος εμβόλου.

Θέλω λόγω της θερμικής διαστολής της γλυκόλης, ανάλογαμε την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται,να μου μετακινεί το έμβολο.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλιάζομαι τι θες να κάνεις.

 

Με τα παραπάνω στοιχεία, για 50cm διαδρομή εμβόλου απαιτείται διαστολή 628ml.

 

Επίσης, για δύναμη 100kg απαιτείται πίεση 8 bar.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, γίνεται λες?

 

Ή δεν θα είναι στεγανό και θα μου τα πετάξει όλα?

 

Εγώ υπολόγισα 750ml χοντρικά για ΔΤ 100 βαθμούς κελσίου, με διάμετρο 4,3cm, κλπ κλπ όπως το έκανες και σύ εξάλλου..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Ποιός είναι ο αρχικός όγκος της γλυκόλης και ποιο το ΔΤ ώστε να καταλήξουμε σε ΔV = 628ml;

 

Η τυπική πίεση των υδραυλικών είναι από 200bar και πάνω. Την δουλειά σου θα μπορούσες να την κάνεις άνετα με διάμετρο 16mm και ~50bar.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.