Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ζεύγους


tco9998

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κανόνας ώστε να μπορώ να διαστασιολογήσω και να επιλέξω σωστό ζεύγος ανάλογα με το κλιματιστικό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Αλλά εγώ δεν ξέρω τι κλιματιστικό θα χρησιμοποιώ κάθε φορά σε μία εγκατάσταση.

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και από τις ιδιαιτερότητες του χώρου.

Απλά θα ήθελα να ξέρω, τι θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου για την επιλογή του ζεύγους όταν καταλήξω στο κλιματιστικό που θα επιλέξω.

 

Υπάρχουν και άλλες καταναλώσεις αλλά αυτές δεν είναι πρόβλημα.

 

Άρα πρώτα κλιματιστικό και μετά ζεύγος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tco9998, έτσι όπως θέτεις το ερώτημά σου, πως να σου απαντήσει κανείς; Λοιπόν, κρίσιμο στοιχείο για την επιλογή είναι το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα. Για κλιματιστικά με αντιστροφέα μπορεί να είναι μικρό λόγω ομαλής εκκίνησης. Αλλά για κλιματιστικά με συμβατικό μοτέρ βραχυκυκλωμένου δρομέα απευθείας συνδεδεμένο στο δίκτυο τα πράγματα είναι δύσκολα. Φυσικά έχει να κάνει και με την μάζα των περιστρεφόμενων μερών, καθώς και με το πόσο γρήγορα ανεβαίνει η πίεση στον συμπιεστή. Η εμπειρία μου λέει ότι Η/Ζ 3,5kVA δυσκολεύεται να εκκινήσει μοτέρ 1,5kW και αδυνατεί να εκκινήσει μοτέρ 1,5kW συνδεδεμένο με αεροσυμπιεστή (μεγάλες μάζες).

Εκτίμησε αυτά που σου γράφω και νομίζω ότι θα βγάλεις κάποια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.