Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

και το "μόνο αν έχει αρχίσει ή εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-12" που και πως "κολλάει" σε αυτή την ΝΕΑ ερμηνεία :shock: :shock:

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό που μπορώ να συμπεράνω μετά από την αποκρυπτογράφηση που έγινε, είναι ότι στην περίπτωση που οι εργασίες έχουν ξεκινήσει πριν την 1-3-2012 και θελήσουμε να αλλάξουμε κάτι στην άδεια, θα κοιτάξουμε τις παλιές διαταξεις για να δουμε εαν θα κάνουμε αναθεώρηση ή ενημέρωση φακέλου.

 

Εαν οι εργασίες εχουν ξεκινήσει μετα την 1-3-2012, τότε για το εαν θα κάνουμε αναθεώρηση ή ενήμερωση φακέλου θα δούμε τι λέει ο 4030.

 

Δεν ξέρω εαν αυτό εννοούσε ο νομοθέτης, αλλά αυτή την απαντηση μου έδωσε τελικα η Πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βοηθήστε με γιατι δεν ξερω τι να κάνω, εψαξα λίγο αλλά δεν βρηκα παρόμοια περίπτωση με τη δικια μου.

Ο πελάτης μου ειχε βγαλει αδεια για προσθηκη ορόφου προκατ με μηχανικό ο οποιος απεβίωσε...

Η αδεια βγηκε, η κατασκευή έχει σχεδόν ολοκληρωθεί με τις εξης αλλαγες

1)ενας τοίχος έχει μεγαλύτερος κατά 1,28 μέτρα>6 μ2 χωρίς όμως να ξεπερνα την επιτρεπόμενη δόμηση, αλλά ο εκλιπών δεν ενημέρωσε τα σχέδια της αδειας

2) η κουζίνα έγινε υπνοδωμάτιο κ η κουζίνα μεταφερθηκε στο χωρο του σαλονιου χωρίς ό,μως να αλλάξει κατι στα τετραγωνικα

3) στο υπνοδωμάτιο έφτιαξε 1 ταβάνι με ΄ξύλινη κατασκευη αλλά στην ουσία αυτό αργότερα θα το κάνει σοφίτα....προς το παρόν δε φαίνεται κατι..δεν εχει σκάλα :???:

Θελει λοιπόν απο μενα να κάνω τη διαδικασια για να παρει ρευμα...

 

1)Πρέπει να γίνει αλλάγή επιβλέποντος?

2)Θα γίνει αναθεώρηση ή ενημέρωση των σχεδίων της άδειας ή πάμε με 4014 ως αυθαίρετο???

Η αδεια είναι ακόμα σε ισχύ, δεν εχουν περάσει 4 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που απεβίωσε ο προηγούμενος μηχανικός θα έπρεπε να έχει οριστεί νέος μηχανικός.Οι εργασίες που έχουν γίνει από τότε και μετά κανονικά είναι αυθαίρετες.Συνεπώς η ύπαρξη νέου επιβλέποντα είναι αναγκαία.Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να αναφέρεις σε τεχνική έκθεση σε ποιο στάδιο θα παραλάβεις την οικοδομή.Αυτό θα κρίνει και τις υπόλοιπες ενέργειες.

Ενημέρωση δε μπορεί να γίνει.Αναθεώρηση θα γινόταν αν δεν είχε κατασκευαστεί η υπέρβαση.Αν πάλι θες να κάνεις αναθεώρηση τότε σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο επειδή μάλλον θα σου το θεωρήσουν σαν προσθήκη θα πάς με τον 4030.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0t5dw5E1v50%3d&tabid=777&language=el-GR

Πολύ πιθανό να είναι η σωστότερη λύση η νομιμοποίηση και όχι η τακτοποίηση, μέσω του 4014 αν ταιριάζουν οι ημερομηνίες κατασκευής και ένταξης στον 4014.Θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ΄που ασχολήθηκες...

Αρα κάνω αναθεωρηση για την αλλαγή επιβλεποντα ή εφόσον πέθανε ο συνάδελφος γίνεται με καποιο άλλο τρόπο.

Θα με βόλευε να πάω με τον 4014 να τα βάλω όλα μεσα , αλλά μπορώ να τακτοποιήσω αυθαίρετο που δεν έχει γίνει κλείσιμο της άδειας?Εφόσον δεν εχει πάρει ακόμα ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος,Ισως βρεις μπροστά σου ένα θέμα με την πληρωμή της επίβλεψης του προηγούμενου και το ΦΕΜ του.

Μπορείς να τακτοποιήσεις και σε οικοδομή που δεν έχει πάρει ρεύμα.Αν δεν τακτοποιήσεις πως θα πάρει ρεύμα αφού θα έχει αυθαιρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το εξής θέμα: έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια πριν από ενάμιση χρόνο, ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να ξεκινήσει εργασίες τώρα και ο μηχανικός που είχε οριστεί τότε επιβλέπων έχει φύγει μόνιμα στο εξωτερικό.

Αν κάνουμε αναθεώρηση άδειας για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού και μόνο για αυτό, πρέπει να γίνει αλλαγή και στα αρχιτεκτονικά σύμφωνα με τον 4030??

Επειδή αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι παράλογο και θα του κοστίσει πολύ, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Αν δεν κάνω λάθος ο επιβλέπων μηχανικός είναι εκείνος που υπογράφει για την περαίωση με τα ισχύοντα προ του 4030..έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το εξής θέμα: έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια πριν από ενάμιση χρόνο, ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να ξεκινήσει εργασίες τώρα και ο μηχανικός που είχε οριστεί τότε επιβλέπων έχει φύγει μόνιμα στο εξωτερικό.

Αν κάνουμε αναθεώρηση άδειας για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού και μόνο για αυτό, πρέπει να γίνει αλλαγή και στα αρχιτεκτονικά σύμφωνα με τον 4030??

Επειδή αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι παράλογο και θα του κοστίσει πολύ, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Αν δεν κάνω λάθος ο επιβλέπων μηχανικός είναι εκείνος που υπογράφει για την περαίωση με τα ισχύοντα προ του 4030..έτσι δεν είναι?

 

Χωρίς να ξέρω κ πολλά....κι εγώ ψάχνομαι....Αν κάνεις μόνο αναθεώρηση για αλλάγή επιβλέποντος δευ υπάρχει λόγος να αλλάξεις τα σχέδια εφόσον αυτά τα εφαρμοστούν βέβαια κ δεν θελει ο ιδιοκτητης αλλαγές. Τωρα για την αμοιβή δε ξέρω τι παίζει καθόλου, αλλά με ενδιαφέρει κ μενα γιατί εχω παρόμοιο θέμα.

Σιγουρα πάντως θες ΥΔ του μηχανικού ότι παραιτείται από την Επίβλεψη...

Εντιτ:Διαβασε τι λεει ο 4030 αρθρο 6 παραγραφος5 για την περιπτωση σου.

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος,Ισως βρεις μπροστά σου ένα θέμα με την πληρωμή της επίβλεψης του προηγούμενου και το ΦΕΜ του.

Μπορείς να τακτοποιήσεις και σε οικοδομή που δεν έχει πάρει ρεύμα.Αν δεν τακτοποιήσεις πως θα πάρει ρεύμα αφού θα έχει αυθαιρεσίες?

 

Τελικά άκυρο με τακτοποίηση γιατί η άδεια βγήκε 9/2012 δηλαδή μετα τις 28/7/2012....σωστά?

Αρα πάω με Αναθεώρηση αλλαγής επιβλέποντος και προσθήκη???Είμαι μέσα στις ημερομηνίες που μου παρέθεσες.

Αυτο σημαίνει σχέδια ξανά από την αρχή?

Ξανά ΙΚΑ κλπ...?

Οταν λές ότι θα χω θεμα με το φεμ του μηχανικού τι εννοείς?

Ευχαριστώ.

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.