Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Να τελειώσεις τις εργασίες και να πας με "μικροπαραβάσεις"

θέσης και κάλυψης - δόμησης

Ίσως είναι πιο ανώδυνη για σένα αν μεσολαβούν ΕΠΑΕ

ή άλλες εγκρίσεις, που έτσι αποφεύγονται

Δεν έχω εγκρίσεις αλλά και με τα νέα δεδομένα να πάει το πολύ να χρειαστεί νέο τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης.

Αν και στην πολεοδομία μου είπαν ότι πάει με τα παλιά.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

spy

NOK άρθρο 29

4. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Στην παρ. 12 του άρθρου 7 του ν. 4030/ 2011 η λέξη ≪αμοιβών≫ αντικαθίσταται από τη λέξη ≪εισφορών≫.

5. α. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη.

Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να κανεις αιτηση για αναθεωρηση αδειας

 

τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι;

 

τα ίδια που προβλεπόνται από τον 4030/12 για τη χορήγηση έγκρισης δόμησης

 

 

α) Αίτηση του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα με τις δηλώσεις αναθέσεων – αναλήψεων και φύλλο ελέγχου.

β) Τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα δόμησης, σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 9.

γ) Αποδεικτικά καταβολής εισφορών και κρατήσεων για τις υπηρεσίες μηχανικού.

 

αλλά το γ πως θα γίνει αν δεν περάσει από τον ελεγκτη για να καθοριστεί το ποσοστό αναθεώρησης????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,

κτίζω μια μονοκατοικία (είμαι ο ιδιοκτήτης) και έκανα ορισμένες αλλαγές κατά την διάρκεια του κτισίματος (κατόπιν συννενόησης και έγκρισης του μηχανικού μου) οι αλλαγές που έκανα είναι οι εξής :

α) έφτιαξα ένα μικρό μπαλκονάκι δίπλα στην κουζίνα(ο μηχανικός μου είπε ότι μας πέρνει να το κάνουμε)

β) έχτισα μια μπαλκονόπορτα

γ)ένα παράθυρο το έκανα 2 μικρά

δ) και η σκάλα που δεν είχε φανό εγώ έκανα φανό.

 

Για να μπορέσω να πάρω άδεια από την ΔΕΗ χρειάζεται για αυτές τις αλλαγές να γίνει αναθεώρηση της άδειας?και αν ναι για ποιες αλλαγες πρέπει να γίνει και πόσο θα μου κοστίσει?

Το σπίτι αυτήν την στιγμή είναι στα πλακάκια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτές τις ερωτήσεις πρέπει να τις απαντήσει ο μηχανικός που επέτρεψε να γίνουν αυτές οι αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά κάθε φορά που τον ρωτάω όλο μου μασάει και δεν μου έχει δώσει ακόμα ξεκάθαρη απάντηση, ίσως να μην ξέρει γιατί είναι και νέος.

Παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε εσείς τις απαντήσεις θα το εκτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές αυτές χρειάζεται αναθεώρηση.Το έξτρα μπαλκόνι αλλάζει τα στατικά, η μπαλκονόπορτα και τα 2 παράθυρα αλλάζουν τις όψεις.Ο φανός της σκάλας εις βάρος ποιανού κατασκευάσθηκε?Τι άλλαξε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.