Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Μου είχε σχεδιάσει την εσωτερική σκάλα όπως είναι τα κλιμακοστάσια των πολυκατοικιών(δηλαδή χωρίς φανό), Πόσο θα μου κοστίσει αυτή η αναθεώρηση?

 

Αν και η ερώτησή σου φίλε μου είναι απλή και λογική, η απάντηση όμως στο ερώτημά που θέτεις είναι πάρα πολύ δύσκολη. Οι αμοιβές μηχανικών, για τις αμέτρητες περιπτώσεις εργασίας που αυτοί χειρίζονται, διέπονται από ένα περίπλοκο και αχανές σύμπλεγμα νομοθεσίας περί αμοιβών, τον περίφημο για μας, κώδικα αμοιβών των μηχανικών. Τώρα το μπέρδεμα που προκύπτει με αυτόν τον κώδικα και την νομοθεσία περί αμοιβών μηχανικών δεν είναι, όπως ίσως νομίζεις, στο τι προβλέπει αυτός ο κώδικας αλλά στο τι δεν προβλέπει ή στο πως ερμηνεύει ο καθένας (μηχανικοί-υπάλληλοι) αυτά που προβλέπει.

 

Να σου κάνω κι εγώ μια απλή ερώτηση στο αντικείμενό σου κι αν θέλεις την απαντάς εάν σου είναι εύκολο. Σε ποιες περιπτώσεις δικαιούται ο απλός στρατιώτης που υπηρετεί την θητεία του να λαμβάνει την τροφή που του παρέχει ο στρατός σε χρήμα και ποιά είναι η διαδικασία για να εγκριθεί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα αν κατάλαβα καλά μπορεί να μου πάρει από 1 ευρώ μέχρι και όσο θέλει...(αν κατάλαβα καλά δηλαδή είναι στο τι θέλει να σου πάρει ο κάθε μηχανικός)...όσο για την ερώτηση σου σε καμιά των περιπτώσεων δεν δικαιούται να πάρει την τροφή του σε χρήμα!!!οπότε και δεν υπάρχει διαδικασία προκειμένου να εγκριθεί κάτι τέτοιο.Η σίτιση είναι υποχρεωτική στον στρατό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν κατάλαβα καλά μπορεί να μου πάρει από 1 ευρώ μέχρι και όσο θέλει...(αν κατάλαβα καλά δηλαδή είναι στο τι θέλει να σου πάρει ο κάθε μηχανικός)...όσο για την ερώτηση σου σε καμιά των περιπτώσεων δεν δικαιούται να πάρει την τροφή του σε χρήμα!!!οπότε και δεν υπάρχει διαδικασία προκειμένου να εγκριθεί κάτι τέτοιο.Η σίτιση είναι υποχρεωτική στον στρατό.

 

Σωστά κατάλαβες, είναι πλέον θέμα εκτίμησης του μηχανικού σου το πόσο θα σε χρεώσει γιατί δεν περιγράφονται ξεκάθαρα στον κώδικα αμοιβών, οι αμοιβές γι αυτές τις διαδικασίες. Μην την βλέπεις σκέτη την αλλαγή της σκάλας σου, αλλά να συμπεριλαμβάνεις και τις έξτρα γραφειοκρατικές διαδικασίες και όλο το χαρτομάνι που υποβάλλονται οι μηχανικοί.

 

Για το δεύτερο είσαι λάθος. Το ότι η σίτιση είναι υποχρεωτική στον στρατό, αυτό είναι ο γενικός κανόνας, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Μία εξ αυτών, γιατί υπάρχουν κι άλλες, είναι οταν ο απλός στρατιώτης δεν δύναται, για διάφορους λόγους που περιγράφονται στα στρατιωτικά κιτάπια, να λαμβάνει την τροφή που υποχρεωτικά του παρέχει ο στρατός. Τότε αυτή του δίνεται σε χρήμα και μάλιστα με έξτρα επίδομα χρήματος για τις ημέρες των εορτών.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

το είπες και μόνος σου " ...που υποχρεωτικά του δίνει ο στρατός", νόμιζα πως η ερώτησή σου ήταν αν μπορεί να πάρει σε χρήμα το καθημερινό συσσίτιο, οι εξαιρέσεις που δίνονται σε χρήμα είναι όταν ο στρατός δεν δύναται να σε ταϊσει,τότε σε πληρώνει και μάλιστα παλιότερα ήταν πολύ καλά.Σε ευχαριστώ σχετικά με την απάντησή σου στο θέμα της πληρωμής της αναθεώρησης. Ο μηχανικός είναι φίλος μου, φυσικά, εδώ θα φανεί το πόσο καλός φίλος είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

το είπες και μόνος σου " ...που υποχρεωτικά του δίνει ο στρατός", νόμιζα πως η ερώτησή σου ήταν αν μπορεί να πάρει σε χρήμα το καθημερινό συσσίτιο, οι εξαιρέσεις που δίνονται σε χρήμα είναι όταν ο στρατός δεν δύναται να σε ταϊσει,τότε σε πληρώνει και μάλιστα παλιότερα ήταν πολύ καλά.Σε ευχαριστώ σχετικά με την απάντησή σου στο θέμα της πληρωμής της αναθεώρησης. Ο μηχανικός είναι φίλος μου, φυσικά, εδώ θα φανεί το πόσο καλός φίλος είναι!!!

 

Να του έχεις εμπιστοσύνη κι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πηγα να κανω αναθεωρηση του αρθρου 29 του νομου 4067 στην πολεοδομια βολου και μου ζητησαν την αδεια (σε πρωτοτυπο) και την αδεια που εχουν κατω στα αρχεια τους και μια αιτηση.

 

το θεμα ειναι οτι ψαχνει ο μηχανικος μου (εκει ειναι ο φακελος μου) αλλα την πρωτοτυπη αδεια της πολεοδομιας την εχει χασει.

τι ενεργειες πρεπει να κανω τωρα γνωριζει κανεις?

 

εχει τυχει σε κανεναν να χανει την πρωτοτυπη αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές χάνεται η πρωτότυπη άδεια του ιδιοκτήτη.Σε αυτή την περίπτωση θα συνεχίσει με ακριβές αντίγραφο από την πρωτότυπη της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα βγάλει οικοδομική άδεια για κατοικία <50τμ πριν το Μαρτιο, εντός οικισμού χωρίς εξαρτημένο τοπογραφικό.

 

Τώρα θέλει να κάνει αναθεώρηση της άδειας ως προς την θέση του κτιρίου και αλλαγή στον περιβάλλοντα χώρο.

 

Ποιά είναι η διαδικασία και τι χρειάζεται?

 

κάνω αίτηση για αναθεώρηση άδειας?

 

η διαδικασία πληρωμης φορολογικών, εισφορών κτλ είναι ίδια με αυτη όταν εκδίδεται οικοδομική άδεια?

 

νέο τοπογραφικό, εξαρτημένο

διάγραμμα κάλυψης

διαμόρφωση περιβ. χωρου

αλλαγή στατικών χρειάζεται? εαν το κολλήσει στο Δ, χρειάζεται αλλαγή στατικών επειδή τα πέδιλα θα γίνουν έκκεντρα?

αλλαγή στο χρονοδιάγραμμα?

 

 

κάτι άλλο να έχω υπόψην μου για την αναθεωρηση, ειδικά τώρα που αλλαξε ο τρόπος εκδοσης αδειων?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

αν οι εργασίες δεν άρχισαν (που προφανώς έτσι πιστεύω) πάς με τα παλιά δεδομένα επειδή δεν έχεις μεταβολή σ.δ σ.κ σ.ο αλλά να έχεις υπόψη σου ότι απαιτείται έλεγχος απο ελεγκτή δόμησης (οπότε πρέπει να προσέξεις αυτά που ελέγχει ένας ε.δ -ώστε να μην σε σταματήσει και γίνει έλεγχος όλων των προδιαγραφών των μελετών σου)

 

Τα στατικά φυσικά και αλλάζουν και πρέπει να τα ανασυντάξεις-τώρα αν είχες και ανοίγματα και με το κόλλημά σου στο όριο τα κλείνεις θα κάνεις αλλαγή και της μελέτης θερμομόνωσης

Φορολογικά θα βάλεις ένα 5% στις μελέτες σου αρχικά (για να πρωτοκολληθεί η άδεια-τροποποίησης ως προς τα αρχιτεκτονικά στατικά περιβάλλοντα χώρο και πιθανά και της θερμ/σης -που θα υποβάλεις) και στο τέλος όταν ο αρμόδιος υπάλληλος τα ελέγξει θα σου πεί αν φτάνουν ή όχι

 

υ.γ τοπογραφικό δεν χρειάζεται σε ΕΓΣΑ

χρονοδιάγραμμα επίσης όχι

διάγραμμα κάλυψης ΝΑΙ

Γενικά υποβάλεις ότι τροπ/ται μόνο-ότι δεν αλλάζει τα αφήνεις ώς είχε

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν εχουν αρχίσει εργασίες.

 

με τα παλιά δεδομένα ως προς τους όρους δόμησης και τον ΓΟΚ 85 εννοείς ?

 

επιπλέον φορολογικα 5%, από το σύνολο των φορολογικών της αρχικής άδειας?

πώς επιλέγω να πληρώσω μόνο 5% ?

 

 

η νομιμή αμοιβή μου, υπολογίζεται μόνο για τις μελέτες που θα τροποποιηθούν? για να δω πόσες θα κρατησεις θα πληρωσω επι αυτών

 

 

θέλει αίτηση με τη νέα φόρμα έκδοσης αδειων, και γενικά θα πρέπει να πάω με το νέο σύστημα?

χρειάζεται έγκριση δόμησης πρώτα και μετα άδεια δόμησης ή αυτά τα έχω γλυτώσει αφου έχω πάρει την άδεια ήδη.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.