Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΗΧ και υπόλοιπο ΣΔ


JTB

Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού  

467 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού

    • Ναι, είναι σωστό
      171
    • Οχι, είναι λάθος
      165
    • Είναι λάθος, αλλά γίνεται αναγκαστικά για τεχνικούς και οικονομικούς λόγους
      131


Recommended Posts

terry έχεις δίκιο περασα έξω από την παράθεση τις παρατηρήσεις μου γιά να μην γίνεται παρανόηση .

myri με την διαφορά ότι η εγκύκλιος έβαλε δέν έβγαλε καποιους έξω. Μακάρι τέτοιες πού να βάζουν και άλλους (πέργκολες κλπ) να βγαίνουν κάθε μέρα Πάντως εγώ προσπάθησα να εκφράσω γνώμη αρκετών συναδέλφων ΄χωρίς να θίξω καποιον. Για αυτό έβαλα και τον εαυτό μου μέσα

 

μα θεωρώ πως αν αποφανθούν τώρα επισήμως θα αναγκαστούν να ανακαλέσουν, υπό τον φόβο να σταματήσουν οι τακτοποίήσεις άρα να σταματήσουν τα έσοδα

 

κατοπιν εορτής δεν τους ενδιαφέρει διότι ό,τι μάζεψαν μάζεψαν

 

γενικά αν παρατηρήσεις τις εγκυκλίους, είναι όλο και πιο ελαστικοί

κατα τη γνώμη μου τρέξετε να προλάβετε

 

myri αυτήν την απαντησή σου την είδα τώρα , αφού λόγω των αλλεπαλληλων μηνυμάτων δέν μού ήρθε το σωστό χρόνο.Με αυτήν σου την απάντηση συμφωνώ και πιστεύω πώς πρέπει να έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος και του τρόπου εφαρμογής... θεωρώ ότι δεν έπρεπε καν να βγεί αυτός ο νόμος... Θα μπορούσε να ενταχθεί στο νόμο που μαγειρεύουν τώρα.... για τα αυθαίρετα... αφού αυτό κατάντησε να είναι, μιας και τακτοποιεί πυλωτές και ξεμπαζωμένα υπόγεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί ακριβώς συντάσσουν αυτούς τους Νόμους;Είμαι απολύτως σίγουρος πως αν το δουλεύαμε για μια βδομάδα αυτό το νομοσχέδιο με 2-3 φίλους θα είχαμε προβλέψει εξαρχής αρκετά θέματα που επεξηγούνται με τις ερμηνευτικές καθώς επίσης και το πρόβλημα με τον Σ.Δ. Είναι τόσο ανίκανοι ή θα πρέπει να καταλογίσω και σκοπιμότητα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να διαφωνώ με την λογική της ανισότητας του εγγράφου, διαφωνώ με αυτό που λες.

Υπερβάσεις δόμησης του ακινήτου, είναι υπερβάσεις των όρων και περιορισμών δόμησης της περιοχής. Πως το βάζεις το κτίριο στην μέση ξαφνικά δεν το καταλαβαίνω.

Να πεις για ανισότητα, να πεις ότι αυθαίρετα ορίσανε υπέρβαση δόμησης σε οριζόντια ή κάθετη, να πεις για την εγκ-5 που λέει ότι δεν προσμετρώνται να το καταλάβω.... αλλά αυτό που λες όχι.

 

Επίσης δεν μπορείς να πεις βεβιασμένη ένα ε΄έγγραφο που έκανε για να βγει τόσους μήνες...το αντίθετο

 

Κάτι σου έχει ξεφύγει για τα ξεμπαζωμένα...ρυθμίζονται αλλά το πρόστιμο λόγω ξεμπαζώματος δεν το γλιτώνουν ... αν ποτέ ελεγχθούν (το 10%..). Αξία αυθαιρέτου περίπου = κυβικά * 3ε/τμ αν θυμάμαι καλά και το ανέγερσης κλπ αναλόγως

 

 

 

Ο έλεγχος από όποιον και να γίνεται ή να πρέπει να γίνεται, γίνεται με τους ισχύοντες..

 

 

Εδώ αναρωτιέται κανείς....εφόσον ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ οι υπερβάσεις δόμησης του ακινήτου ΔΕΝ γίνεται να μετρήσουν πουθενά, γιατί το βάλανε αυτό? Λένε όμως ότι μπήκε για πιθανή μελλοντική αύξηση του ΣΔ

 

 

 

Δεν νομίζω...ακόμα και το υπόλοιπο δόμησης να το έχει κάποιος που έχει και άλλη οριζόντια, η οριζόντια είναι από μόνη της διακεκριμένη ιδιοκτησία και ρυθμίζεται. Το υπόλοιπο έτσι και αλλιώς είναι σε άλλη οριζόντια.

 

 

 

Έλα ντε... μήπως πρέπει να συνδυάσει το άρθρο 22 με τον Ν3843?

 

 

 

Δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

Για αυτό λέω να γκρινιάξουν όλοι για να αλλάξει έστω με εγκύκλιο η με ΦΕΚ ο παραλογισμός του νόμου και να αποκατασταθεί η ισότητα

 

Άρη μιλάς σε τόσο εντονο ύφος, όμως στην ουσία αναφέρεσαι σε άλλα πράγματα.

Για τα ξεμπαζωμένα σου είπα ότι ρυθμίζονται εντασσόμενα στο νόμο, δεν σου είπα ότι απαλάσσονται από πρόστιμα εκχωμάτωσης (που είναι πίτουρα σε σχέση με τα αυθαίρετα) και ΑΝ τα πιάσουν... Στην αρχή όμως η ΔΟΚΚ έλεγε όχι δεν περιλαμβάνονται όπως και σχεδόν όλες οι πολεοδομίες, μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι δεν γίνεται ουσιαστικός έλεγχος. Ο,τι δηλώσεις, σώζεις, που εννοεί και η myri.

 

Σου είπα και πάλι οτι ο Ν.3843 στο αρθρο του μιλά για τους όρους του ακινήτου. Και κυρίως στο εγκεκριμένο περίγραμμα. Γιατι τώρα εσύ το συνδέεις με το οικόπεδο ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και τα κάνεις πολύ περίπλοκα.

Ο νόμος έχει καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα.

Ό,τι δεν αποκλείει ο νόμος ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ.

Και ΑΦΟΥ ΟΤΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑ ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΟΜΗΣΗ,

δεν θα έχεις πρόβλημα σε προσθήκη (που κόπτεσαι)

 

Αν τώρα βρεθεί κανας σουπερμαν-ελεγκτής ΓΟΚ, τιμωρός του εγκλήματος, και δεν δέχεται στον μέλλον να περάσει προσθήκες, τον πάμε μαζί στα δικαστήρια. Υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι... Ας μην το κουράζουμε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω σε έντονο ύφος και αν κάτι τέτοιο φάνηκε να εννοηθεί λάθος μου.

Εμένα με ενοχλεί μόνο η αδικία του εγγράφου.

Κατανοώ την λογική και το ότι πατάει σωστά πάνω στον νόμο, αλλά για αυτό λέω καλό είναι να βγει ΦΕΚ ή εγκύκλιος που να το ανατρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
όλος ο νόμος είναι ένα Λάθος

 

θεωρω πως μπορούν να τακτοποίησουν ακόμη και αν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ

 

καταρχάς διότι και να υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή μπορεί κάποιοι ιδιοκτήτες να μην έχουν δικαίωμα υψουν

 

δευτερον η πολιτεία επιθυμεί μια απλή διαδικασία, οπότε κάθε υποπερίπτωση θα καθυστερούσε τις προσδοκόμενες εισπράξεις

 

Άντε να μαζέψει κανείς τα ασυμάζευτα......!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω αυτο που εχει αφησει να εννοηθει ακι με συνομιλια πουχα με ΔΟΚΚ....

 

οτι θελει τακτοποιει ο καθενας με συμφωνη γνωμη (αν κανουν ελεγχο ) η οχι της πολεοδομιας που καταθετει....

 

μετα θα γινει ενας ελεγχος των αιτησεων καποια στιγμη σε ενα ποσοστο 10% σε αντιστοιχια με τις αδειες με ληγοντα........τοτα αν βρεθουν οτι μερικα κακως τακτοποιηθηκαν θεωρητικα θα βγουν εξω....

 

 

εγω θεωρω οτι δεν θα γινει κανενας ελεγχος........οτι σωσει ο καθενας εσωσε.....σε περιπτωση δε καταγγελιας επειδη αυτος που το υπεγραψε θαναι απο ιδια πολεοδομια δλδ συναδελφος με αυτον που θα κανει ελεγχο και επειδη ειναι θεμα ΚΑΘΑΡΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ οπως παντα αλλωστε τα παραθυρακια ναναι καλα......θα το σωσει.....

 

εγω αν ειχα δικα μου μεχρι και εσοχες χωρις καν περγκολες θα πηγαινα για τακτοποιηση.....

οχι εσωτερικ αιθρια και αλλα που συζηταμε....

 

 

οσο για τα αυθαιρετα δεν θα φερει ρυθμιση η μπιρμπιλη αλλα ο τσαρος....

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα αυθαιρετα δεν θα φερει ρυθμιση η μπιρμπιλη αλλα ο τσαρος....

 

Οι μέρες του "τσάρου" όπως πλέον διέρρευσε (έως ανακοινώθηκε) είναι μετρημένες και αν δεν έχουμε και ακόμα μεγαλύτερες εξελίξεις σύντομα, ο νέος "τσάρος", υποψιάζομαι ότι θα δράσει πολύ προσεκτικά πια. Ο Ν. 3843 έφερε έσοδα, αλλά με μάλλον βαρύ πολιτικό κόστος κατά πως φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

o 3843 πολιτικο κοστος?

 

πιο οικονομικος απο σουφλια ειναι.....πιο πολλες περιπτωσεις μπηκανε μεσα και ας λεγανε αρχικα ταντιθετο......πιο μεγαλη προσελευση εχει........αντε να δυσαρεστηθηκανε οι δ.υ μηχανικοι που δνε θα παρουν το 20αρικακι....

 

εγω αποσους εχω μιλησει η εχω πελατες ανακουφιση εχουν που τα δηλωνουν....ξερανε απο γνωστους τι προστιμα φαγανε απο καταγγελια και ηρεμησανε με τον 3843....

Link to comment
Share on other sites

o 3843 πολιτικο κοστος?

 

πιο οικονομικος απο σουφλια ειναι.....πιο πολλες περιπτωσεις μπηκανε μεσα και ας λεγανε αρχικα ταντιθετο......πιο μεγαλη προσελευση εχει........αντε να δυσαρεστηθηκανε οι δ.υ μηχανικοι που δνε θα παρουν το 20αρικακι....

 

Κι όμως έχει... Γιατί αυτό που βλέπει ο κόσμος είναι ότι καλείται συνεχώς να βάζει το χέρι στην τσέπη... Μη νομίζεις ότι αντιλαμβάνονται πολλοί το "όφελος" που έχουν κάνοντας τακτοποίηση. Αρκετοί πελάτες μου έλεγαν "εγώ δε θα έκανα καμία κίνηση, αλλά αφού το έκαναν οι υπόλοιποι (συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία) δε μπορώ να κάνω αλλιώς...".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.