Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστάσεις φωτοβολταϊκών από τα όρια του γηπέδου


Recommended Posts

Επίσης δεν ανέφερε κανένας περί απόστασης απο τα άκρα του γηπέδου. 1 γήπεδο 4 στρεμμάτων (π.χ. διαστάσεων 50μχ80μ) δεν είναι 4000m2 ωφέλιμος χώρος. Αν η απόσταση απ'τη περίφραξη που πρέπει να τηρήται είναι 5μ αυτόματα γίνεται 40μχ70μ δηλαδή 2800μ2.

 

Και δω παραθέτω τη δικιά μου ερώτηση. Πόσα μέτρα πρέπει να απέχουν τα φ/β σε ένα πάρκο απ'τη περίφραξη?Παλαιώτερα ήταν 10 μέτρα.Τώρα έχει αλλάξει και έχει μειωθεί σε 5 μέτρα.Ισχύει?Διαφέρει ανα νομό?Και αν υπάρχουν διαφορες απο ποιούς φορείς εξαρτάται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανατρεξεις στο νομο.Δεν τον εχω μπροστα μου αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι τα 2,5 μετρα για κατω των 4 στρεμματων γηπεδα και τα 5 μετρα για τα ανω των 4 στρεμματων.Με επιφυλαξη....

Link to comment
Share on other sites

Αποσταση ΦΒ σε γηπεδο κ στεγες ΦΕΚ 344-20_7_2009..Διαβασε το ΦΕΚ και θα δεις οτι οι αποστασεις οπως ειπε και ο kusta80 και εξαρτιωνται απο την φ/β εγκατασταση(ισχυς εργου και εκταση)εχω την εντυπωση πως δεν διαφερει ανα νομο....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο βρήκα αυτό στο ΦΕΚ 344

 

Οι αποστάσεις των εγκαταστάσεων που πρέπει να

τηρούνται από τα όρια των γηπέδων, ορίζονται κατά παρέκ−

κλιση της παρ. 5 του άρθρου 1 και της παρ. 5 του άρθρου

4 του παραπάνω π.δ/τος οι ακόλουθες:

α) για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 4.000 τ.μ. η από−

σταση είναι 5 μ.

β) για γήπεδα μικρότερα των 4.000 τ.μ. η απόσταση είναι

2.5 μ.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.