Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανισοσταθμία σ' έναν όροφο


 

Recommended Posts

Αρη κοίτα πάλι την πλάκα. Αν την οπλίσει ως 3εριτη πρέπει να αλλάξει τον οπλισμό άνω. Δεν τον βλέπω τώρα σωστο. Εσυ; Επιπροσθέτως έχει και την ασυνέχεια. Αν δεν υπήρχε η υψομετρική διαφορά, ίσως να μπορούσε να βγάλει προβολοσίδερα και να οπλίσει ως τριέριστη. Τώρα όμως;

Εάν πάλι η αναλογία πλευρών Χ και Ψ ήταν αντίστροφη, τότε θα έπρεπε να οπλιστεί ως 3εριστη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις κατευθύνομαι απο αυτή την αναλογία...

Διαφωνώ με το τελευταίο (όπως το καταλαβαίνω τώρα). Εχεις κάποιο σχέδιο να το δούμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχάς actn δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στον οπλισμό γιατί έχει βάλει αρκετό, εξάλλου ο άνω κατά χ λειτουργεί και σαν απόσχισης, οπότε οκ.Τί σχέση έχει το αν μια τριέριστη έχει συνέχεια ή όχι? Τριέριστη είναι επειδή στηρίζεται σε 3 πλευρές. Αν τώρα κάποια έχει συνέχεια με άλλη ο απόσχιστης γίνεται "προβολοσίδερο" (μπαίνει και στην άλλη πλάκα.)

Εμένα μου αρέσει που έχει τα Φ10/15 κατά χ, αλλά να συνεχίζουν και στην σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

acnt επί της θεωρίας έχω την αίσθηση ότι μάλλον όντως σαν διέριστη θα πρέπει να προσομοιοθεί για να είμαστε προς την πλευρά της ασφάλειας.

Επί της πράξης όμως (και ξέρεις τι γίνετε στην πράξη) αν δεν εξασφαλίσουμε την ασυνέχεια μεταξύ πλάκας και δεξιάς στήριξης όπως φαίνετε στο σχέδιο (π.χ. δημιουργώντας αρμό με φελιζολ) νομίζω πως τότε η λειτουργία της έχει ένα-δύο ερωτηματικά.

 

Διαφωνείς για ορθογωνική?Πάντως αυτό εννοώ

 

Drawing2.jpg

 

Drawing1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρη φυσικά και συνεχίζουν και δίνω αναλυτικό σχέδιο όπλισης............απλά εκεί είναι πολύ στρημόκ@@@@λα τα πράγματα και προτίμησα να δώσω λεπτομέρεια 1:25

Link to comment
Share on other sites

Aρη απόσχισης, μονοκόμματο άνω, πρώτη φορά βλέπω. Ο οπλισμός απόσχιστης είναι συνυφασμένος με τον κάτω οπλισμό αμφιέριστης πλάκας. Προσομοίωση 3εριστης με λόγο πλευρών lx/ly>2, με lx το μήκος απο την στήριξη έως το ελέυθερο άκρο, νομίζω πως δεν είναι και ότι καλύτερο. Η συνέχεια με άλλη πλάκα έχει φυσικά σημασία. Τέλος, τριέριστη είναι μια πλάκα επειδή στηρίζεται σε τρείς πλευρές. Οταν δεν έχεις συνέχεια με άλλη πλάκα, εάν δεν οπλίσεις άνω με τσερκομπάλκονα, χάνεται η στήριξη και άρα η λειτουργία της τριέριστης. Αρα το οτι βλέπω δοκό ή κολώνα στην μια πλευρά της πλάκας που θέλω να "βαφτίσω" τριέριστη, εάν δεν κάνω την κατάλληλη μόρφωση οπλισμού, δεν σημαίνει πως θα μου παρέχει την στηριξη την οποία απαιτώ. Μοιάζει με εκείνη την περίπτωση του sundance με την τεράστια τριέριστη.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε acnt ότι έχει οπλίσει αρκετά . Ε ναι είναι πλεονασμός που το άνω κατά χ το έχει ίσο, αλλά δεν πειράζει.

Η τεράστια τριέριστη του sundance νομίχω ανα κατάλλαβα καλά είναι άλλο πράγμα.

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σε αυτά που λες.

Για να καταλάβω. Εσύ λες να αποσυνδέσει την Π2 από την δοκό. Και στο μοντέλο και στην πράξη?.

Στο μοντέλο τι θα κερδίσει? θα αλλάξει ο οπλισμός ελάχιστα (Το φ10/15 είναι υπέραρκετο).

Στην πράξη δημιουργέι αρμό που μόνο δεν ωφελεί.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει βάλει το άνω Φ10/15 ίσο?

Πές μου γιατί δεν ξέρω τι μου διαφέυγει ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.