Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Βέβαια ο ρόλος του υπομηχανικού είναι σημαντικός ειδικά στα εργοτάξια , η έτσι πρέπει να είναι .

 

Αυτό είναι το κομμάτι που αναφέρομαι. Δεν ήθελα να το θίξω άμεσα (για να μην ακολουθήσει αυτό που κάνουμε τώρα) και έτσι απλά έκανα παρατήρηση στο θέμα του υπομηχανικού. Είπαμε οι εντυπώσεις μένουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πάλι ρε Σταύρο, δε είπε ότι δεν είστε καλοί για γραφείο...Πω ρε αδερφάκι μου, τι παρεξηγησιάρης που είσαι... Ούτε στο δημοτικό δε κάναμε έτσι....

 

Εγώ σε χρίζω επισημώς: Μηχανικός γραφείου, εργοταξίου και πάσης Ελλάδος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως τα πράγματα θα ήταν απλά αν λέγαμε τους Μηχανικούς ΤΕ Μηχανικούς ΤΕ, δεν μειώναμε άτομα που δεν γνωρίζουμε και δεν εκφράζουμε απόψεις για τις δυνατότητες του κάθε ένα, βασιζόμενοι σε στερεότυπα και καθοδηγούμενες αντιλήψεις.

 

Όσο για το χρίσμα σε ευχαριστώ. Θα το γράψω και αυτό στα αρχεία μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλό είναι να σταματήσετε αυτήν την γκρίνια...

 

Σας λέει κάποιος υπομηχανικούς -> αμέσως γκρίνια... "όχι είμαι μηχανικός Τ.Ε."

Ισχυρίζεται κάποιος ότι η πλειοψηφία των αποφοίτων ΤΕΙ ειναι ψιλοάσχετοι -> αμέσως "Είσαι προκατελλειμένος, ΑΕ(Ρ)Ιτζης κτλ"

Σας κάνει μια κριτική επί των λεγομένων σας -> πάλι γκρίνια...

 

Αν σε κάθε λαθανσμένη μαρτυρία του οποιουδήποτε περί ΔΠΘ, γυναίκων μηχανικών κτλ έπρεπε να απαντούσα θα έκανα σαν υστερικιά...

 

Για το χρίσμα παρακαλώ, θα το καταγράψω και γω στα αρχεία μου ως την καλύτερη προσφώνηση που μπορώ να κάνω σε συνάδελφο μηχανικό ΤΕ (το είπα σωστά?)

 

edit: τώρα που το ξανασκέφτομαι, δε νομίζω ότι αυτή η προσφώνηση είναι αρκετή... Η καλύτερη έκδοση είναι "Μηχανικάρες γραφείου, εργοταξίου, εργοστασίου και οτιδήποτε σε -(ε)ίου"

Link to comment
Share on other sites

Πότε διάβασες κάτι άσχημο εδώ για γυναίκες μηχανικούς που έμεινε αναπάντητο; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο. Είναι ωραίο να λες πως δεν θίγεσε από πράγματα που δεν συμβαίνουν.

 

Όσο για τη συχνότητα της "γκρίνιας μας", ως αντίδραση είναι ίδια περίπου με τη συχνότητα της δράσης. Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να διαμαρτύρεται για την αντίδραση χωρίς να θέλει να σταματήσει η δράση. Σαν να λέμε πως ενώ ξέρεις πως σε πειράζει η φασολάδα, να τρως 3 πιάτα και μετά να τσαντίζεσε για τα αέρια...

Link to comment
Share on other sites

stayros, το ότι δεν απαντάω όταν γράφεται κάτι άσχημο, δε σημαίνει ότι δε γράφεται... Εγώ δεν έχω την άμεση ανάγκη να υπερασπίζω τον εικονικό ευατό μου... Συνεπώς, το ότι δεν έχει πέσει στην αντιλήψη σου κάτι τέτοιο δε σημαίνει ότι δεν έχει συμβεί...

 

Επίσης, να δεχτώ ότι δέχεστε μια κάποια "επίθεση". Οκ, μαζί σας... Αν σε κάθε επίθεση όμως απαντάς, και αξία δίνεις σε αυτόν που κάνει την "επίθεση" και χάνεις και το δίκιο σου γιατί επαναλαμβάνεσαι... Μπορείς απλά να αγνοήσεις την "επίθεση"...

 

Άσε που σήμερα δεν ήταν κάν επίθεση αυτό... Υπομηχανικό σε είπε ρε Σταύρο, δε σε έβρισε ούτε καν άσχετο δε σε είπε... Και καλά λόγια είπε, και σωστά μίλησε ο άνθρωπος...

 

Να το πάμε αντίστροφα? Αν κάθε φορά που οι μηχανικοί ΤΕ κάναν επίθεση στους ΑΕ(Ρ)Ιτζήδες (το αν αξιζω το Ρ ή όχι το κρίνεις εσύ) απαντούσα, θα ήμουν το καλύτερο troll... Αλλά επειδή δε νομίζω ότι αξίζει να απαντώ στον κάθε μηχανικό ΤΕ για το αν κάνει λάθος ή όχι, δε σημαίνει ότι δέχομαι τυφλά τα λεγομενά του... Απλά απαντώ σε αυτούς που θεωρώ ότι μιλούν σωστά και με κάποιο σέβας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω αν ψάξεις θα βρεις ελάχιστες περιπτώσεις που απρόκλητα κάποιος Μηχανικός ΤΕ εκφράστηκε μειωτικά σε Μηχανικούς ΠΕ. Παρακολουθω το forum καιρό και πραγματικά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Εγώ παίζει να είμαι ο πιο τσαντίλας/γκρινιάρης/σπαζοκλαμπάνιας εδώ μέσα, και πάλι απρόκλητα δεν έχω μιλήσει εναντίων κανενός. Ακόμα και με το lazarosk που παρεξηγήθηκε από ένα παλαιότερο μήνυμα μου, προσπάθησα 4-5 φορές να του πω πως δεν ήθελα να τον θίξω, μέχρι που με έβγαλε από τα ρούχα μου...

 

Όσο για το υπο-μηχανικός, εγώ υπό- δεν είμαι κανενός. Εσύ μπορεί να μην το θεωρείς μειωτικό, αλλά εσύ δεν είσαι στη θέση μου να καταλάβεις αυτό το υπο- τι περιλαμβάνει. Και δεν είμαστε επίσης και στην εποχη του πατέρα σου που όλοι οι μηχανικοί, υπο ή όχι, είχαν δουλειές...

 

Επίσης η κουβέντα εξελίσσετε σε καυγαδάκι μεταξύ μας. Αν θέλεις κάτι άλλο στείλε το pm. Αρκετά σκουπίδια φορτώσαμε το thread.

Link to comment
Share on other sites

stayros, εχω μάθει να μιλάω δημοσίως... Παίρνω τη ευθυνη αν κλειδωθεί το θέμα... Και επίσης δε καυβγαδίζω μαζί σου, λέω μια γνώμη, εκτός και αν για σένα, οταν κάποιος εκφράζει μια αντίθετη γνώμη σημαίνει ότι έρχεται σε καβγά μαζι σου... Τότε όμως εγώ δε μπαίνω σε αυτό το τριπάκι, αν θες καβγαδίζε εσύ μαζί μου αλλα εγώ δε καβγαδίζω μαζί σου...

 

Η λέξη υπο-, αν για σένα είναι τόσο κακιά και υπο-τιμητική, τότε πρέπει να την αποβάλλεις από πολλές λέξεις του λεξιλογίου σου...

 

Το υπο- δεν είναι προσφώνηση ξεφτίλας... Είναι απλά ένδειξη ιεραρχίας σε μια εταιρεία, επιχείρηση κτλ... Το ίδιο συμβαίνει με την λέξη υπάλληλος (υπο- άλλος, δλδ δουλεύω κάτω (υπο-) κάποιον άλλον που είναι ο προισταμενός ή το αφεντικό). Π.χ. όταν δούλευα σαν γκαρσόνα ήμουν υπάλληλος του αφεντικού μου (με υπο-). Δε σημαίνει κάτι κακό, δεν ήμουν δούλα, υπάλληλος ήμουν...

 

Τέλος, που κολλάνε οι δουλειές επί εποχής του πατέρα μου με το υπο-? Δλδ τότε ο πατέρας δε θίχτηκε με το υπο- γτ είχε δουλειά ενώ αν ήταν τώρα νέος υπο-μηχανικός αλλά χωρίς δουλειά, θα το έπαιρνε προσωπικά? Δε καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό το θέμα με υπο- είναι εντελώς άκυρο?

 

Εγώ είπαμε σε προσφωνώ Υπερ-Μηχανικάρα... Αλλά μήπως αυτό το υπερ- θίγει εμένα την ταπεινή μηχανικό? Ίσως αλλά δε με νοιάζει... Δε με απασχολούν τα υπερ-, υπο- κτλ... Θες να είμαι εγώ η υπομηχανικός? Είμαι υπομηχανικός (θα αλλάξω και την ταυτοτητά μου...)

 

Γιατί Σταύρο, με την συμπάθεια που σου έχω, το ότι έχεις πτυχίο ΤΕΙ δε σημαίνει ότι σε ένα foroum έχεις αμέσως την εικονική εκτίμηση των εικονικών συναδέλφων σου...

 

Το ίδιο ισχύει και για μένα: το ότι είμαι απόφοιτος Πολυτεχνείου δε σημαίνει ότι έχω αμέσως τα εύσημα από τον οποιοδήποτε, και ότι αμέσως κάποιος, με το που βλέπει στην ταυτοτητά μου στο εικονικό προφίλ μου τη λέξη ΔΠΘ οφείλει να με σεβαστεί και να με εκτιμήσει. Που με ξέρει ώστε να ξέρει αν είμαι καλή μηχανικός? Μπορεί να είμαι άσχετη, να μην ξέρω τι είναι AC, DC, I, V, W, VA, PV κτλ... Το ότι λέω 5 εξυπνάδες δε με κάνει καλή μηχανικό... Με κάνει υπερφύαλη... Με κάνει απεγνωσμένη για αναγνώριση από "συναδέφους" που δε θα συναντήσω ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική διαφορά μεταξύ Ηλεκτρολόγων Υπομηχανικών και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΤΕ (ή Τεχνολόγων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών):

 

Επιτρεπτές κατηγορίες έργων ΜΕΚ ανά ειδικότητα:

Ηλεκτρολόγοι Υπομηχανικοί: 1) Ηλεκτρολμηχανολογικά, 2) Υδραυλικά υπό πίεση, 3) Βιομηχανικά - Ενεργειακά

 

ενώ για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ΤΕ (ή Τεχνολόγους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς): 1) Ηλεκτρολμηχανολογικά, 2) Βιομηχανικά - Ενεργειακά

 

Ας πάει ένας Πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ στην υπηρεσία Δ15 του πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ και αν πει ως Ηλεκτρολόγος Υπομηχανικός που λένε ότι είμαι θέλω να μάθω τι απαιτείται για να εγγραφώ στην κατηγορία έργων "Υδραυλικά υπό πίεση" και να δούμε τι θα του πουν.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess, σοβαρά δλδ οι υπομηχανικοί έχουν δικαίωμα μια παραπάνω κατηγορία? Αυτο δεν το ήξερα...

 

Τελικά δεν είναι τόσο κακό να είσαι υπομηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.