Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Νέα έκδοση 2009-R1. Πολλές οι βελτιώσεις όπως :

 

Μεταλλικές συνδέσεις (Νέα αναβαθμισμένη έκδοση)

 

Στο νέο γραφικό περιβάλλον των μεταλλικών συνδέσεων του ΝΕΧΤ μπορεί ο χρήστης να ζητήσει το κατασκευαστικό σχέδιο (κάτοψη και όψεις-τομές της σύνδεσης) οποιουδήποτε κόμβου και να το εκτυπώσει ( dxf ). .Μπορεί επίσης ο χρήστης , πριν την εκτύπωση να κάνει οποισδήποτε τροποποιήσεις (π.χ. προσθήκη ενισχύσεων , αλλαγή διατομών κλπ. ) και μετά από νέο υπολογισμό να το εκτυπώσει.

 

Τέλος στο γραφικό περιβάλλον μπορεί να γίνει αυτόνομος υπολογισμός και σχεδίαση ενός κόμβου εισάγοντας τα σχετικά δεδομένα ( διατομές ,φορτία κλπ.)

 

Σεισμική μόνωση

 

Σε όλους τους modes του NEXΤ προστέθηκε η δυνατότητα , με αυτοματοποιημένη διαδιακασία διαδοχικών προσεγγίσεων , υπολογισμού μιάς σεισμικά μονωμένης κατασκευής (κτιρίου , γέφυρας , δεξαμενής ) κάνοντας χρήση μονωτήρων FPS , HDRB και LBR .

 

Pushover Analysis (ΚΑΝΕΠΕ)

 

Η ανελαστική στατική ανάλυση του ΝΕΧΤ συμπληρώθηκε και με την ελαστική δυναμική η οποία απαιτείται συμπληρωματικά τόσο από τον ΚΑΝΕΠΕ όσο και από την FEMA 356 , όταν η επιρροή των ανωτέρων ιδιομορφών είναι σημαντική. Στην περίπτωση αυτή ο έλεγχος επαρκείας του κτιρίου γίνεται με την χρήση των τοπικών δεκτών πλαστιμότητας ( m - factors ).

 

Επίσης το πρόγραμμα υπολογίζει τους δείκτες ανεπάρκειας λ και κάνει έλεγχο για καμπτοδιατμητικώς και στρεπτικώς ασθενή όροφο.

 

αναλυτικά.. http://www.nextprogram.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πήρα την 2009-r1

 

στο s-mode πως παίρνω τις περιβάλλουσες κυρίων τάσεων?

 

edit: το βρηκα, με επίλυση με έλεγχο σε ρηγμάτωση

Link to comment
Share on other sites

terry με έχεις μπερδέψει με την πάρτη σου, πόσα software έχεις?

ναι μου το στειλαν το manual, πάντα το στελνουν, αλλά ξέρεις είναι λίγο θεμα το manual στο next

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να ορίσω το περιμετρικό τοίχωμα υπογείου στο ΝΕΧΤ? Πρακτικά για να εξασφαλίζω το αμετάθετο της οροφής χωρίς να χρειαστεί να πακτώσω το κτίριο στη στάθμη ισογείου

 

Μπορείς να κατασκευάσεις τα περιμετρικά τοιχώματα ενδιαμέσως των υποστυλωμάτων και των λοιπών τοιχείων και να κάνεις συρραφή. Απολύτως συνεπές με την πραγματικότητα δεν είναι, η ακαμψία όμως που θα σου προκύψει από μια περίμετρο γεμάτη με τοιχεία θα είναι πολύ μεγάλη και πρακτικά θα σου πακτώσει το κτίριο στο ισόγειο.

Για ποιό λόγο δεν θέλεις να πακτώσεις το κτίριο στην στάθμη του ισογείου;

 

Chihor γιατί δεν είναι συνεπές με την πραγματικότητα αυτό που αναφέρεις? Πιστεύω είναι λάθος να πακτώνεις τη στάθμη ισογείου γιατί έτσι χάνεται η στροφική ευκαμψία που έχουν τα περιμετρικά τοιχεία στην ασθενή τους διεύθυνση και οι ροπές των στύλων στην αντίστοιχη διεύθυνση δεν βγαίνουν σωστές (έχω κάνει τις ανάλογες προσομοιώσεις και τα έχω συγκρίνει).

Link to comment
Share on other sites

δεν το πακτώνεις

 

τοιχώματα υπογείου συρραφή με τα τοιχεία+υποστυλώματα της ανωδομής

 

παράμετροι -> αριθμός διαφραγμάτων ΚΑΙ έλεγχος τεμνουσας από εκεί και πάνω

 

υπόγειο δηλαδή ΟΙΩΝΕΙ αμετάθετο (περιμετρικα τοιχώματα > 80% περιμέτρου αλλιώς τα έχουμε ξαναπεί τι γινεται)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι σωστή η πάκτωση ισογείου. Πάντως και να δηλώσεις σαν διάφραγμα με βαθμούς ελευθερίας την οροφή υπογείου, καμία διαφορά δεν υπάρχει στα αποτελέσματα και είναι λογικό. Την στάθμη ελέγχου τέμνουσας την αφήνεις ορθά σαν οροφή ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

terry με έχεις μπερδέψει με την πάρτη σου, πόσα software έχεις?

ναι μου το στειλαν το manual, πάντα το στελνουν, αλλά ξέρεις είναι λίγο θεμα το manual στο next

 

Τα εχω ολα......χαχαχα..πλακα κανω.....

 

1)Εχω το ΦΕΣΠΑ ως βασικο για ΩΣ

2)Μια παλιοτερη εκδοση του Ινσταντ απο συναδελφο που δεν το χρησιμοποιησε ποτε (τωρα θα το αγορασω κ γω γτ θελω και το κομματι με τις λεπτοτοιχες και δεν με καλυπτει η εκδοση που εχω λογω καποιων ελλειψεων..)

3)Το ΝΕΧΤ (το οποιο μου εχει παραχωρησει καθηγητης του Εργαστηριου ΩΣ του ΕΜΠ για καποιο ερευνητικα προγραμμα που εχω ξεκινησει....) αυτο το εχω δουλεψει ελαχιστα..ειναι περιεργο προγραμμα, περιμενα και την τελευταια εκδοση ειναι η αληθεια...Για τα manual θα σημφωνησω, ειναι λιγο αστα να πανε....

( 4)Το STRAD θα το εχω κα αυτο σε λιγο καιρο για το λογο που εχω και το ΝΕΧΤ)

 

Αυτα απο στατικα προγραμματα...σκεφτομαι πολυ σοβαρα και την αγορα του ΡΑΦ...θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

@terry ,

να τα εκατοστήσεις !!!!

Το πρόγραμμα στην τελευταία του έκδοση έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια κυρίως για τις ενώσεις μεταλλικών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Για συνδεσεις μεταλλικων κατασκευων μιλας ετσι?? Το κομματι των μεταλλικων ειναι εξτρα ή παει πακετο ολο το προγραμμα?? (για την αγορα εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.