Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

οι συνδέσεις πάνε εξτρά

υπάρχει:

το κτιριακό (διαφραγματικη λειτουργία)

το κτιριακό (μη διαφραγματικη λειτουργία)

τα fem

αυτά περιεχουν οσ+μεταλλικα+ξυλο (και φερουσα στα 2 πρωτα)

 

μετά:

οι μεταλλικες συνδεσεις

η pushover

η προένταση

 

πήρα την 2009-r1

στο s-mode πως παίρνω τις περιβάλλουσες κυρίων τάσεων?

edit: το βρηκα, με επίλυση με έλεγχο σε ρηγμάτωση

ενταξει, το βρήκα, αλλά σε τι μονάδες ειναι τ'αποτελέσματα, ξερει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ppetran kn/m2.

ξερεις μηπως και σε ποιο απο τ'αρχεια της επίλυσης έχει τα αποτελέσματα γιατί ανοιξα μερικά αλλά δε τα βρηκα

αυτό που είπα, ότι κάνεις επίλυση με ρηγμάτωση για να τις πάρεις σωστό ήταν έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το πήρα ακόμα (το σκέφτομαι) για πείτε περισσότερες εντυπώσεις συγκριτικά με την έκδοση του 2008. Αν επιτρέπεται πόσο κοστίζει η αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τα modules νομίζω

εγω που τα έχω όλα εκτος pushover (έχω και την προένταση) -> 700euros

σε σχεση με 2008 σιγουρα τεραστιο αλμα οι μεταλλικες συνδέσεις (δεν τις εχω ψαξει ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ppetran kn/m2.

ξερεις μηπως και σε ποιο απο τ'αρχεια της επίλυσης έχει τα αποτελέσματα γιατί ανοιξα μερικά αλλά δε τα βρηκα

αυτό που είπα, ότι κάνεις επίλυση με ρηγμάτωση για να τις πάρεις σωστό ήταν έτσι?

Για το αρχείο δεν ξέρω (κανονικά το .res έχει όλα τα αποτελέσματα αρκεί τα τα ζητήσεις μέσα από το πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

ppetran, ειχα κοιταξει αλλα δεν το ειδα (μπορει να μην το προσεξα ή να μπερδευτηκα αν και θα επρεπε να ειναι σε καποιο επιρους αρχειο αποτελεσματων, πιθανα στο 2cr, θα κοιτάξω ξανα εχω και μερικες απορίες αλλα δεν εχω ψαξει ακομη γιατι κραταω την παλια εκδοση για να κλεισω κάτι δουλειές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

next: τοιχείο συρραπτόμενο με κολώνα ή τοιχείο

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω ερωτήματα για την προσομοίωση στο next:

 

1) πώς προσομοιώνω τοιχείο που ο άξονας του πρώτου μισού είναι υπο μικρή κλίση π.χ. 10 μοιρών σε σχέση με τον άξονα του δεύτερου μισού?...αν το χωρίσω σε δύο τοιχεία και κάνω συρραφή δεν απομοιώνεται κατά πολύ η ακαμψία του συνολικού στοιχείου?

2) τοιχείο μορφής Γ με διαστάσεις κάθε σκέλους 2,0x0,25 φέρει στο σημείο ένωσης των 2 σκελών κολώνα 0,45x0,45...η συρραφή πρέπει να γίνει για καθένα από τα 2 σκέλη με την κολώνα αλλά και μεταξύ τους, ή αρκεί να συρράψω απλά τα 2 σκέλη με την κολώνα (δηλαδή έμμεσα να τα συνδέσω έτσι μεταξύ τους?)

3) τοιχείο (ας το ονομάσουμε Τ1) συνδέεται κάθετα στο μέσο του με άλλο τοιχείο (Τ2)...στην προσομοίωση, υπάρχει πρόβλημα που η περιοχή συρραφής δε βρίσκεται στο άκρο και των 2 τοιχείων?

4)τοιχείο συνδέεται στο άκρο του με κολώνα ορθογωνική,η διατομή της οποίας έχει πλευρές υπο κλίση σε σχέση με τη μεγάλη πλευρά της διατομής του τοιχείου...έτσι η περιοχή συρραφής προκύπτει τριγωνική και όχι ορθογωνική...υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτο?

 

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Rigid, θα το ξαναδώ και εγώ.

ppetran, ασχολήθηκες καθόλου,

 

η φορά των εφελκυστικών ας πούμε πως πάει?

 

να γυρίσω σε ισοεντατικές και από εκει να το καταλάβω?

 

@kondylw για το 1, ναι αλλά αφενος δεν υπάρχει ενναλλακτικη και αφετερου η ραβδος που εισερχεται τα αντισταθμιζει σε μεγαλο βαθμι και στο φιναλε σημασια έχει πόση ειναι η σχετικη διαφορα μεταξυ των λύσεων

 

για τ'αλλα στειλε σχημα, κουράστηκα στη 2η γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.