Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Γιατί δεν βλέπω πουθενά στο section b,c,w? Λες μέσα στο αρχείο *nxt έτσι?

 

Στο manual το μαύρο λέει στο τέλος του sections τι χαρακτήρες δέχεται για διαφορετικές ενεργές δυσκαμψίες. Άλλαξα το Β δοκών σε β κ όντως έγινε πιο δύσκαμπτο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ορίσω διατομή με τα χαρακτηριστικά που θέλω στο *.nxt στο sections στην πρώτη σειρά, αλλά δεν έγινε. Νομίζω ότι πέρα από προεντεταμένη διατομή δεν παίρνει κάτι άλλο εκεί.

 

edit: Eίχες δίκιο, δεν το θυμόμουν, τελικά πέρνει δυσκαμψίες από τα σχόλια του EAK...που σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

το ΕΙ δεν ειναι λαθος που έβαλες, απλά χωρις να πειράξεις τις διατομές μπορείς να βάλεις eteo (Ε/Εο)

 

ΕΑΚ στο r-q, στο s-mode είναι πλήρεις οι διατομές

Link to comment
Share on other sites

το ΕΙ δεν ειναι λαθος που έβαλες, απλά χωρις να πειράξεις τις διατομές μπορείς να βάλεις eteo (Ε/Εο)

 

Δεν ξέρω ακριβώς γιατί, αλλά νομίζω ότι είναι λάθος να αλλάζεις το Ε για να αλλάξεις εμμέσως το Ι. Βέβαια το EI σωστά λαμβάνεται αλλά να.....το σ=Εε είναι λάθος. Ίσως να υπάρχει κ κάπου αλλού λάθος. Τόσα μητρώα...πχ αν λύσεις στο q-mode τότε τα μητρώα ακαμψίας πέρνουν κ αξονικές δυσκαμψίες που δεν έχουν Ι μέσα, είναι ΕΑ/L. Οι καμπτικές κ οι στροφικές έχουν ΕΙ. Εδώ πιστεύω είναι σίγουρα λάθος να αλλάξεις το Ε, όπως κ στα πεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις αν πας με Α,Ι2,Ι3 αλλά δεν διαστασιολογει νομίζω σωστά, αναλυση κανεις αλλά πας με το χέρι (νομίζω)

 

Δοκίμασα. Έθεσα τα επιθυμητά χαρακτηριστικά και........απλά ο φορέας εξαφανίστηκε. Νομίζω ότι αυτά είναι μόνο για προεντεταμένες τυχούσες διατομές που δίνεις με το arbitrary sections. Θα το ψάξω λίγο ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.