Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

τα εντατικά μεγέθη γιατί ν'αλλάζουν?

 

Γιατί όταν έχεις 150χ25 στύλο είναι κοντός από την μάνα του και τρως q/1.5 στο κεφάλη....

 

αν θέλω ή ειναι υποχρεωτικό να το κάνω?

 

Ο χρονέας υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την νομοθεσία αν θέλω να τον οπλίσω ως στύλο. Με αυτήν την παραδοχή είναι στον καθένα να αλλάξει τον οπλισμό ή να τον οπλίσει ως στύλο. Εγω προσωπικά δεν τον αλλάζω.

 

εγώ το οπλίζω σαν στύλο, απλά βγάζει πολύ ελάχιστο οπλισμό οπλισμό. (1%)

 

Μπορείς και 0.8% να κατέβεις.

 

Παρακαλω για οικονομια χωρου μην κανετε συνεχομενες δημοσιευσεις αλλα προσθεστε με την "επεξεργασια" οτι θελετε στην τελευταια σας δημοσιευση. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάτε και εγω σαν στύλο τον οπλίζω πάντα (όταν προκύπτει) στις δικές μου μελέτες.

 

το πρόβλημα αυτή τη στιγμή ειναι μια μελετη που έχει γίνει από άλλον και κανω έλεγχο λόγω κάτι προβλημάτων που υπήρξαν. σε αυτή την μελέτη έχει πολλά στοιχεία 110/25, 100/25 και ειναι όλα οπλισμένα σαν τοίχωμα.

 

και ρωτάω να δω εσείς τι κάνετε γιατί το next δεν έχει επιλογή:

 

και τοίχωμα και μη συμμετοχή στο nv.

 

τέτοια στοιχεία πάντως σχεδόν πάντα βγαίνουν κοντα σαν στύλοι και υπάρχει το θέμα.

 

100/24 κοντό υποστύλωμα, 100/26 αεράτο τοίχωμα

Link to comment
Share on other sites

Rigid, μπορείς να το λύσεις στο ΝΕΧΤ και να βάλεις τα εν λόγω στοιχεία ως στύλους. Ετσι έχεις όλα τα στοιχεία για να ελέγξεις την γενική συμπεριφορά του φορέα σου Η μόνη διαφορά θα είναι ο οπλισμός αυτών των στύλων. Αν πρόκειται για ισόγειο-διώροφο συνήθως, αν δεν υπάρχει και κανένας περίεργος ικανοτικός, θα έχεις τα ελάχιστα για τέτοια γαιδου-υποστυλώματα. Αρα που είναι το πρόβλημα ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία που να είναι κανονικά τοιχεία (πάνω από 1.5 m δηλ., όπως πυρήνες κτλπ)??? Για πόσους ορόφους μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την §18.5.1 και το 100/25 τοιχίο είναι και οπλίζεται ως τοιχίο.

Άλλο το τοιχίο κατά ΕΑΚ που συμμετέχει στον υπολογισμό του nv κι άλλο το τοιχίο κατά ΕΚΩΣ που αφορά τον οπλισμό του δομικού στοιχείου.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, προφανώς και έχεις δίκιο και για να είμαστε στο γράμμα του νόμου πρέπει να υπολογίζεται ως στύλος και να οπλίζεται ως τοίχωμα. Απλά το να το οπλίσω ως στύλο νομίζω είναι δυσμενέστερο και από οπλισμό και από περίσφιξη. Απλά το ΝΕΧΤ δεν σου δίνει αυτήν την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω της ίδιας άποψης είμαι.

Κατά ΕΚΩΣ είναι τοίχωμα (1:4).Άρα θα οπλιστεί ως τοίχωμα.

Απλά με βάση τον ΕΑΚ δε θα συμμετέχει στο nv.

Αν ήταν ένα στοιχείο 100/3 θα το όπλιζα ως στύλο.

Καταλήγοντας...θα το περνούσα στο next ως στύλο, για να αποφύγω τη συνεισφορά του στο nv, και θα έπαιρνα τα εντατικά μεγέθη για να το διαστασιολογήσω ως τοίχωμα.

Στα εντατικά μεγέθη δε θα έχεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία που να είναι κανονικά τοιχεία (πάνω από 1.5 m δηλ., όπως πυρήνες κτλπ)??? Για πόσους ορόφους μιλάμε?

όχι, όλα ειναι ή 110/25, 130/25 ή κολώνες, 2 όροφοι

Σύμφωνα με την §18.5.1 και το 100/25 τοιχίο είναι και οπλίζεται ως τοιχίο.

Άλλο το τοιχίο κατά ΕΑΚ που συμμετέχει στον υπολογισμό του nv κι άλλο το τοιχίο κατά ΕΚΩΣ που αφορά τον οπλισμό του δομικού στοιχείου.

βρε άλλο είναι, το ξέρω, διάβασα και τις 150σελ σχόλια του ΟΑΣΠ αλλά τι να το κάνω, αυτό επί της ουσίας δεν λέει κάτι χειροπιαστό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.