Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα με αυθαίρετη μάντρα


Recommended Posts

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για ένα θέμα που ψάχνω να βρω λύση εδώ και 3 χρόνια.

Ο παππούς μου αγόρασε ένα χωράφι επικλινές εκτός οικισμού, εκτός σχεδίου πόλεως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο πριν απο 30 χρόνια. Η μία πλευρά του χωραφιού γειτονεύει σε δρόμο ο οποίος είναι πάροδος. Σε αυτή την πλευρά έφτοιαξε και μια μάντρα (χωρίς άδεια όταν το αγόρασε) για την συγκράτηση των χωμάτων.

Το πρόβλημα είναι οτι η μάντρα αυτή (μήκους 15 μέτρων)έχει κοπεί σε πολλά σημεία δημιουργώντας τεράστιες ρωγμές και έχει πάρει κλίση προς το δρόμο και φοβάμαι ότι θα καταρεύσει. Ο γείτονας μας έχει κάνει καταγγελία επικινδυνότητας της μάντρας και η πολεοδομία έχει στείλει χαρτί για την κατεδαφισή της. Όμως δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια επισκευής ή κατασκευής εκ νέου της μάντρας (με αποτέλεσμα αν την κατεδαφίσουμε να πέσουν όλα τα χώματα στο γείτονα, του οποίου το σπίτι, αυθαίρετο μεν, είναι και ένα μέτρο κάτω απο το δρόμο).

Το ερωτημα μου είναι αν κάποιος απο εσάς έχει αντιμετωπίσει μια παρόμοια κατάσταση και τι λύση έχει δώσει.

Σύγνωμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

[...] Όμως δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια επισκευής ή κατασκευής εκ νέου της μάντρας [...]

 

Γιατί να μην μπορείτε αν την κατασκευάσετε εκ νέου;

Λογικά θα μπορείτε να βγάλετε άδεια περίφραξης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει την πολεοδομία αλλά δεν δίνει άδεια επισκευής της γιατί όπως ανέφερα είναι εκτός οικισμού. Θα πρέπει να σημειώσω ότι η μάντρα έχει ύψος 2 μέτρα και όπως καταλαβαίνετε μετά την κατεδαφίση της θα παρασύρει όχι μόνο τα χώματα του δίκου μας χωραφιού αλλά και όσων συνορεύουν σε μας.

Το πρόβλημα είναι αυτό ότι η πολεοδομία δεν μας δίνει κάποια λύση, συμβουλή, υπόδειξη τουλάχιστον τι να κάνουμε μετά.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτεστε μηχανικό.

 

Του αναθέτετε την εξεύρεση λύσης και τον αμοίβετε για την παροχή των επιστημονικών υπηρεσιών του.

 

Δεν υπάρχει τίποτα που να μην επιδιορθώνεται και να μην κατασκευάζεται για έναν μηχανικό.

 

Γι αυτό υπάρχουμε. Για να δίνουμε λύσεις και να πληρωνόμαστε δια αυτές.

 

3 χρόνια δλδ σε μηχανικό πήγες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.