Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Μόνο αν η κατοικία είναι στο ισόγειο και συνορεύει με το γκαράζ που κλείστηκε........

 

Εαν η κατοικία είναι στον 1ο και έχει κατασκευαστεί εσωτερική σκάλα;

 

Δυστυχώς με την μορφή που υποβάλλονται οι ρυθμίσεις (και χωρίς αυτοψία) είναι αδύνατο να φανεί κάτι τέτοιο ενώ ουσιαστικά πάλι πρόκειται για 1η κατοικία και ρυθμίζεται με ευνοϊκό συντελεστή

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση προισταμενου πολεοδομιας σχετικα με το προστιμο ενος αυθαιρετα κλεισμενου εξωστη κατασκευης 2000 :

 

Η πολεοδομια δεν μπορει να ξερει ποτε κλειστηκε ο εξωστης και η υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη δεν μας καλυπτει.Το προστιμο θα υπολογιστει με τα σημερινα δεδομενα, σαν να κλειστηκε δηλαδη μετα το 2003.

 

 

Και ρωταω τωρα εγω...για ποιο λογο τοτε γινεται ιδιαιτερη μνεια σε μια εγκυκλιο για περιπτωσεις αυθαιρετων ΜΕΧΡΙ το 2003 που δεν εχουν δηλωθει?Γενικα η απαντηση του προισταμενου μου φανηκε κουλη και πιστευω οτι απο δω μεσα θα παρω πιο εγκυρες και σιγουρα πιο τεκμηριωμενες γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

Δηλαδή θα χρεώσουν πρόστιμο ανέγερσης και αυθαίρετο πρόστιμο συντήρησης για 7 χρόνια; (απο το 2003 μέχρι σήμερα)

Πως γνωρίζουν ότι δεν έγινε ανέγερση πχ το 2010;

 

Μια λύση θα ήταν ένορκη βεβαίωση με υπογραφή από 2 γείτονες.

 

Όπως και νά 'χει αν δε βρεθεί άκρη σύντομα θα σου "φορέσουν φέσι" τις νέες αντικειμενικές.

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Aυριο θα παω ετσι κι αλλιως για τακτοποιησεις , οποτε θα χω μαζι μου και την εγκυκλιο να του την τριψω στην μουρη.Ειναι κι αυτο που λες...πως θα υπολογιστει το προστιμο διατηρησης?Οτι να ναι η κατασταση....εγκυρες απαντησεις δεν παιρνεις ουτε καν απο προισταμενους ελεγχου κατασκευων.

Αυτο που λες με τις αντικειμενικες τι ακριβως εννοεις?

Αφου το πιθανοτερο ειναι το προστιμο να πηγαινει με τον παλιο τροπο υπολογισμου που δεν επαιζε ρολο η Τ.Ζ.

Και βασικα μιας που σε βρηκα κιολας ρε συ Gousgounis μηπως θα μπορουσες να με διορθωσεις αν κανω καπου λαθος :

 

Εστω οτι υπολογιζω προστιμο ανεγερσης 500ευρω.Θεωρουμε κατασκευη του 2000.

 

Προστιμο διατηρησης = 10 % * προστιμο ανεγερσης = 50 ευρω

Συνολικο ποσο εφαπαξ καταβολης = 500 + 10(χρονια ) * 50 = 1000

Αν δεχθει το προστιμο ο πελατης εχει 30% εκπτωση απο πολεοδομια = 700ευρω

Αν τα πληρωσει εφαπαξ στην εφορια εχει εκπτωση 50% = 350 ευρω

 

Απο την στιγμη που δεν νομιμοποιειται (ουτε εξαιρειται απο κατεδαφιση )ο κλεισμενος εξωστης, πληρωνει (μεχρι να τον κατεδαφισει) καθε χρονο 50ευρω με μια προσαυξηση του 2% καθε χρονο.Δηλαδη, το 2011 θα πληρωσει 50, το 2012 51ευρω, το 2013 52,02 ευρω κ.ο.κ

Ειμαι σωστος ή αγνοω κατι?Βασικα δεν ειμαι σιγουρος για τις εκπτωσεις που υπολογισα και αν το διατηρησης εσαει που θα πληρωνει απο δω και περα ειναι σωστο...

 

ΥΓ : Τωρα ειδα οτι ειμαι οφ τοπικ...:) Σορυ και αν ειναι μεταφερτε το....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής εφάπαξ μετά την 28η Απριλίου; Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι γίνεται αλλά στην περίπτωση αυτήν δεν παρέχεται έκπτωση 10%. Σωστα;

Ο νόμος κατά γράμμα αναφέρει:

''Το ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εντός 18 μηνών για τα ακίνητα κατοικίας και εντός 24 μηνών για τα ακίνητα άλλης χρήσης από την έναρξη ιχύος του νόμου, ολόκληρη ή τμηματικά σε 6 ισόποσες δόσεις, εκ των οποίων η πρώτη καταβάλλεται εντός προθεσμίας 12 μηνών από την έναρξη ισχύος του νόμου. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής κατά το χρόνο καταβολής της 1ης δόσης παρέχεται έκπτωση 10%''.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα καταβολής της πρώτης δόσης μετα τις 28/4/2011. Με άλλα λογια, ο ιδιοκτήτης πρέπει να παει πριν τις 28/4/2011 σε μια τράπεζα για να πληρώσει το πρόστιμο. Εκει, είτε επιλέγει να δώσει όλο το ποσό οπότε του γίνεται η εκπτωση 10%, είτε επιλέγει να το πληρώσει σε δόσεις, οποτε δινει το ποσό της δόσης όπως αυτή έχει οριστεί στο εντυπο υπολογισμού ειδικού προστίμου. Πρέπει δηλαδή να παρουσιαστεί πριν τις 28/4.

 

Υποτιθεται οτι αυτες τις μερες αναμένεται νεα οδηγία για αύξηση του αριθμού των δόσεων? Ξερετε κατι επ'αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το ανέφεραν και εμένα σήμερα αυτό και μάλιστα σε συζήτηση με πελάτη, ο οποίος του κακοφάνηκε κιόλας που δεν μπορώ να του κανονίσω το πρόστιμο σε 8 με 10 δόσεις....το διάβασε στην εφημερίδα και επέμενε κιόλας....Δεν είναι δικό μου θέμα του λέω οι δόσεις....εμείς θα κάνουμε τη διαδικασία όλη και μόλις βεβαιωθεί το πρόστιμο, θα κανονίσετε τις δόσεις εσείς....μέχρι να καταλάβει πως δεν βάζω εγώ το πρόστιμο κάναμε μισή ώρα....

 

Για να δούμε μήπως αυξηθούν οι δόσεις και το αποφασίσει ο κόσμος πιο εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Μα ο μηχανικος δεν αρκει να ειναι μηχανικος..πρεπει να ειναι και ψυχολογος για να ξερει πως θα μιλησει και πως θα πεισει τον πελατη...και να ηταν μονο αυτό..πρέπει να ειναι ακομα νομοθετης για να μπορει να καταλαβει το πνευμα του νομοθετη... συμβολαιογραφος...λογιστης...και άλλα.

 

Την αυξηση του αριθμου των δοσεων την εχουν προαναγγειλει εφημεριδες και κρατικα καναλια, οποτε περιμενουμε..

Link to comment
Share on other sites

H A κατοικια μπορει να δηλωθει ΜΟΝΟ σε μια αιτηση...

 

αν σπασουμε η/χ - αποθηκη- γκαραζ μονοκατοικιας σε 3 αιτησεις μονο στην 1 θα δηλωθει Α κατοικια...

 

ειναι ξεχωριστες ιδιοκτησιες επομενως μονο η μια μπορει να δηλωθει Α....

 

εκτος αν εχετε κουραγια να πατε τις αιτησεις σπαστα μια μια για να μην το δουν στην πολεοδομια....

Link to comment
Share on other sites

θέλουμε να τακτοποιήσουμε υπόγειο που από αποθήκη έγινε κατοικία!

1)Σαν Α' κατοικία το δηλώνουμε όταν ο ιδιοκτήτης δεν εχει άλλο σπίτι στο ονομά του?(εδώ εχει)

2)Στον αντίστοιχο νόμο του 2009 έλεγε οτι οι πολύτεκνοι εχουν έκπτωση 50% με το νομο του 2010 ισχύει κατι τετοιο?(είναι πολύτεκνος)

3)Διαβαζοντας είδα οτι η καταβολή του προστίμου για κατοικία πρεπει να γινει μεχρι 30/12/2011 ενω για καταστήματα κλπ μεχρι 28/4/2011 ισχύει?ή ειναι ολα μεχρι 28/4?????

4)ως εμβσδόν βάζουμε τα μ2 της άδειας ή τα καθαρά δηλ χωρις τους τοίχους?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.