Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Αποζημίωση λόγω αυθαίρετης κατασκεύης;


Recommended Posts

καλησπερα ονομαζομαι αβρααμ και ειμαι επιχειριματιασ .

προσφατα προσπαθισα να κανω καποια κινηση η οποια και δε μου βγικε σε παρα πολι καλο . επειδη ι ιστορια ειναι ολυ μεγαλη θα τα πω παρα πολυ συνοπτικα

1) θελω να ρωτησω αν υπαρχουν και εχετε να μου προτηνετε καποιον δικηγορο που να ασχολειται καθαρα με θεματα οπωσ αυτο που θα σασ περιγραψω συνοπτικα .

 

πριν απο εναμιση χρονο νοικιασα ενα μαγαζι στην κρηνη καλαμαριασ .

οταν νοικιασα το μαγαζι υπηρχε ενα παρανομο στεγαστρω 45τμ και μια τεντοπεργκολα αλλα 45τμ .

ο ιδιοκτητησ με επιβεβεωσε οτι γι αυτα εδω εχει αθοωθει στο δικαστηριο (αλλα με φωτοσο) δε μου ειπε οτι ειναι νομιμα αλλα οτι ειναι αθοωσ ,αφου προσκωμισαν ψευτικεσ φωτογραφιεσ στο δικαστηριο .

οποτε και γω το νοικιασα αφου ηταν αθοωσ - νομιμωσ εκ του πονιρου και συνεχισα να φτιαχνω το μαγαζι για να ανοιξω .

οταν ομωσ ηρθε η πολεοδομια για αυτοψια με επιβεβεωσε οτι αυτη η κατασκευη ειναι παρανομη και οτι χρειαζεται να βγει αδεια .

για πολουσ και διαφορουσ λογουσ δεν καταφεραμε να βγαλουμε αδεια στεγαστρου και περγκολασ γιατι απλοσ δεν υπογραφανε οι ιδιωκτητεσ τισ οικοδομισ .

 

στο συμβολαιο αναγραφετε οτι μ ενοικιαζει αυλη 90 τμ οπου τα 45τμ ειναι κοινοχρηστα και τα αλλα 45τμ του δημου και δεν υπαρχει καποιο καταχωρητηριο για αυτουσ τουσ χωρουσ ωστε να τ επιτρεπουνε να τα ενοικιαση .

το μαγαζι εγω ομωσ το κατασκευασα με βαση την αθωα -νομιμι περγκολα και στεγαστρο .

τωρα αδεια λειτουργειασ κατηστηματωσ δε μπορο να βγαλω η πρεπει να κανω καποιεσ αλλεσ κινησεισ οι οποιεσ θα μου κοστισουν και δεν εχω αλλα λεφτα

 

ερωτηση : τι δικηγορο χρειαζομαι ?υπαρχουν καποιοι ιδικοι ?

δικαιουμαι τα ενοικια μ πισω και την εγγυηση που του εχω δοσει?

μπορω να κερδισω δικαστηριο για διαφυγων τα κερδοι ?

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να συμβουλευτείτε ένα μηχανικό και δικηγόρο της εμπιστοσύνης σας και να μη ψάχνετε τόσο σημαντικές συμβουλές μέσω διαδικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο μισθωτήριο αναγράφεται πως ο ιδιοκτήτης σας νοικιάζει το ακίνητο "κατάλληλο για τη χρήση" που έχετε συμφωνήσει, τότε έχετε πάτημα να διεκδικήσετε αποζημίωση.

Είναι όμως πρωτίστως θέμα δικηγόρου ο οποίος θα πρέπει να συνεργαστεί με έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αβραάμ τώρα πλέον θα το ξέρεις και εσύ.

 

1) Δεν ξέρουμε τα πάντα για να αποφασίζουμε

 

2) Σε περιπτώσεις μίσθωσης-αγοράς-πώλησης πάμε αλά μπρατσέτα με μηχανικό.

 

Καλά ξεμπερδέματα.

 

έχει βάση αυτό που λές αλλά αν πατε δικαστήριο θα υπάρξει συνυπαιτιότητα κατά πάσα πιθανότητα.

Ο δικαστής δε δέχεται πως ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τι νοίκιασες. Δε δέχεται άγνοια νόμων.

Το % της συνευθύνης θα εξαρτηθεί από το δικηγόρο σου.

 

Καλύτερα εξωδικαστικά θα σου έλεγα εγώ να τα βρείτε με τον ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είσαι ούτε ο πρώτος αλλά ούτε και ο τελευταίος ισχύει αυτό που λέει η anka.

Στα τυποποιημένα ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης γράφει πως " ο μισθωτής δηλώνει ρητά ρητά ότι παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε προσεκτικά από πραγματική και νομική άποψη και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.