Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση μπλοκ ΑΠΥ


Recommended Posts

Πήγα σήμερα στη ΔΟΥ για θεώρηση νέου μπλοκ. Αρνήθηκαν να μου θεωρήσουν δύο παρά μόνο ένα, με το αιτιολογικό ότι 2 θα μπορούσαν να θεωρήσουν μόνο αν η κίνησή μου το δικαιολογούσε και αυτό γίνεται για να μειωθεί το φαινόμενο των "εικονικών τιμολογίων". Με απλά λόγια σε έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος κόβει 3 αποδείξεις τη μέρα (λέμε τώρα!) θεωρούν άνετα 2 και 3 ταυτόχρονα, ενώ εγώ σαν Τοπογράφος επειδή κόβω 10-20 το χρόνο θα πρέπει να τρυπάω ένα-ένα. 'Έλα να σου θεωρήσω άλλο μόλις τελειώσει" (λες και μου κάνουν και χάρη!). Σε ερώτησή μου βάσει ποιάς διάταξης δεν προβλέπεται να μπορώ να θεωρήσω 2ο μπλοκ εισέπραξα ένα αόριστο και μέσα από τα δόντια "βάσει του ΚΒΣ". Φυσικά στον ΚΒΣ δεν έχω δει τίποτα τέτοιο. Η απαίτησή μου σαφώς είναι ολίγον "εκ του πονηρού" καθώς τώρα έχω ασφαλιστική ενημερότητα αλλά όπως πάνε τα πράγματα αμφιβάλλω αν θα έχω και τον ερχόμενο Γενάρη. Αλλά στην τελική, δεν αφορά τη ΔΟΥ αυτό το θέμα. Φταίμε μετά όλοι μας να τους γράψουμε και όταν τελειώνει το μπλοκ να αρχίσουμε να μην κόβουμε τίποτα; Αν είναι ποτέ δυνατό να θέλεις να είσαι εντάξει, να έχεις παραστατικά να κόβεις και να σε σπρώχνουν ουσιαστικά στη φοροδιαφυγή! Γιατί να κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια να πεθάνουμε της πείνας επειδή ...δεν θα έχουμε αποδείξεις να κόψουμε, απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Θα δουλεύουμε "μαύρα".

Αν ξέρεις κανείς τη διάταξη που περιορίζει τον αριθμό των προς θεώρηση στοιχείων θα την ήθελα, γιατί το "πότε θεώρησες τελευταία φορά; Α τότε δε σου θεωρώ 2ο", δε με καλύπτει και έχω εναλλακτικό σχέδιο: θεώρηση και μπλοκ ΤΠΥ εκτός από ΑΠΥ και άντε στο καλό καρεκλοκένταυροι...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις κανείς τη διάταξη που περιορίζει τον αριθμό των προς θεώρηση στοιχείων θα την ήθελα, γιατί το "πότε θεώρησες τελευταία φορά; Α τότε δε σου θεωρώ 2ο", δε με καλύπτει και έχω εναλλακτικό σχέδιο: θεώρηση και μπλοκ ΤΠΥ εκτός από ΑΠΥ και άντε στο καλό καρεκλοκένταυροι...

 

Tpanag,

 

Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να εκδώσω μπλοκ ΤΠΥ, σε τηλεφωνικη επικοινωνία με την ΔΟΥ μου (επαρχία) μου είπαν οτι εμεις οι μηχανικοί μονο ΑΠΥ εκδίδουμε, οπότε μου είναι άχρηστο.

 

Το ξέρω οτι το έχει συζητηθει οτι παρακράτηση 20% γίνεται στους μηχανικούς είτε σε ΑΠΥ είτε σε ΤΠΥ, αλλα φίλος μηχανικός μια χαρα έκοψε ΤΠΥ για μια οικονομοτεχνική μελετη στο ΑΠΘ... χωρίς παρακράτηση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση???

Γτ θες δυο μπλοκ σωνει και καλα??

Ποτε θα κοψεις 100 ΑΠΥ??

Ή απλα για να μην ξαναπας μετα απο 2 χρονια??

Link to comment
Share on other sites

Η απαίτησή μου σαφώς είναι ολίγον "εκ του πονηρού" καθώς τώρα έχω ασφαλιστική ενημερότητα αλλά όπως πάνε τα πράγματα αμφιβάλλω αν θα έχω και τον ερχόμενο Γενάρη.

 

Το είπε...

 

Εγω πάντως με το υποκατάστημα που έχω κάνει, έχω ξεχωριστό μπλοκ ΑΠΥ, οπότε σκεψου και ενα τετοιο ενδεχόμενο... Πχ, γιατι δεν κάνεις υποκαταστημα στο χωριό σου ή στο εξοχικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κόψει κατά λάθος ΤΠΥ σε ιδιώτη (επειδή το μπλοκ των ΑΠΥ ήταν στο λογιστήριο) για έκδοση οικοδομικής άδειας, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κόψει κατά λάθος ΤΠΥ σε ιδιώτη (επειδή το μπλοκ των ΑΠΥ ήταν στο λογιστήριο) για έκδοση οικοδομικής άδειας, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Συνάδελφος έκοβε επι 2 χρόνια ΤΠΥ στο έργο που ήμουν και του εκαναν παρακρατηση 20% κανονικά. Απο οτι καταλαβαίνω, ειναι λίγο μπ******ο...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα κοψεις 100 ΑΠΥ??

Ή απλα για να μην ξαναπας μετα απο 2 χρονια??

 

Το έγραψα. Γιατί δεν ξέρω αν θα μπορώ να ξαναπάρω ενημερότητα μετά λίγους μήνες. Εκτός αυτού η αλήθεια είναι ότι κόβω αρκετές αποδείξεις.

 

Πχ, γιατι δεν κάνεις υποκαταστημα στο χωριό σου ή στο εξοχικό σου?

 

Έχει νομίζω κάποια αρνητικά η ιστορία με τα υποκαταστήματα. Γνωρίζεις κάτι;

 

Εγώ πάλι έχω κόψει κατά λάθος ΤΠΥ σε ιδιώτη (επειδή το μπλοκ των ΑΠΥ ήταν στο λογιστήριο) για έκδοση οικοδομικής άδειας, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Η έκδοση ΤΠΥ εκεί που θα έπρεπε να εκδοθεί ΑΠΥ, είναι παράβαση του ΚΒΣ, καθώς "δεν είναι το προσήκον κατά ΚΒΣ στοιχείο" αλλά δεν προβλέπεται πρόστιμο.

 

Tpanag,

 

Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να εκδώσω μπλοκ ΤΠΥ, σε τηλεφωνικη επικοινωνία με την ΔΟΥ μου (επαρχία) μου είπαν οτι εμεις οι μηχανικοί μονο ΑΠΥ εκδίδουμε, οπότε μου είναι άχρηστο.

 

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό. Οφείλουμε να εκδίδουμε ΤΠΥ, δραστηριοποιούμενοι ως εργολάβοι, αλλά και σε μελέτες Δημοσίου από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει νομίζω κάποια αρνητικά η ιστορία με τα υποκαταστήματα. Γνωρίζεις κάτι;

 

Πιστεψε με, κανενα προβλημα. Μεχρι τωρα εχω ανοιξει 3 υποκαταστήματα. Εχω ενα post οπου αναφερω λεπτομερεστατα πως γίνεται η εναρξη και τι χρειάζεται (αιτηση απο την ΔΟΥ σου στην ΔΟΥ της πολης που ειναι το υποκαταστημα, αυτοψια (sic), εκδοση βιβλίου Εσοδων-Εξοδων και μπλοκ ΑΠΥ, τελος).

 

 

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Η έκδοση ΤΠΥ εκεί που θα έπρεπε να εκδοθεί ΑΠΥ, είναι παράβαση του ΚΒΣ, καθώς "δεν είναι το προσήκον κατά ΚΒΣ στοιχείο" αλλά δεν προβλέπεται πρόστιμο.

 

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό. Οφείλουμε να εκδίδουμε ΤΠΥ, δραστηριοποιούμενοι ως εργολάβοι, αλλά και σε μελέτες Δημοσίου από όσο ξέρω.

 

Τελικά, εαν κοψω ΤΠΥ σε εταιρία, μου κάνουν παρακρατηση 20%?

Παρεπιπτοντως, χτες μου μπηκε στην τραπεζα η επιστροφη φορου και πηγε η καρδια μου στην θεση της. Ειχα ακουσει κατι ιστοριες για αγριους οτι ταχα θα μας εδιναν την επιστροφη σε γραμματια ελληνικου δημοσιου...:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οντως μια γενικοτερη τακτικη απο τις ΔΟΥ να μην θεωρουν πολλα μπλοκακια αν η χρηση τους δεν ειναι μεγαλη.. Τωρα πως και απο ποιον οριζεται αυτο ενας θεος το ξερει, (εκτος κι αν το ξερει καποιος ημιθεος εδω μεσα).....

 

 

...... Οφείλουμε να εκδίδουμε ΤΠΥ, δραστηριοποιούμενοι ως εργολάβοι, αλλά και σε μελέτες Δημοσίου από όσο ξέρω.

 

 

Δηλαδη εργολαβικο σε εταιρια γινεται και με ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν σφραγίσει 10 από τα 50 φύλλα σε Τιμολόγιο Τεχνικών Έργων και μου είπαν όταν τελειώσουν, έλα να σου θεωρήσουμε ακόμα τόσα.

 

Που τους βρίσκεις αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.