Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζοντίου και καθέτου ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Μου ετυχε ενας πελατης να θελει να του κανω αυτη την συσταση.

το ακινητο εχει μεσα μια ισογεια κατοικια.

Οι ιδιοκτητες ειναι δυο. Ο ενας θα παρει το ισογειο και ο αλλος τον αερα.

Εχει κανενας αποψη τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που λες εξαντλείται το θέμα στη σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας. Την κάθετη τι να την κάνουν ;

Η σύσταση κάθετης ιδιοκτ. για να γίνει πρέπει :

α) να μην εξαντληθεί ο Σ.Δ. με τον αέρα

β) να μην θίγονται στοιχεία της υφιστάμενης αδείας του ισογείου

γ) βάσει των γεωμετρικών στοιχείων του οικοπέδου να μπορούν να χωρέσουν δύο κτήρια

Link to comment
Share on other sites

λάθος μου δεν θέλουν κάθετη

γ) όταν λες να χωρέσουν δυο κτήρια? δεν χωρούν όμως αν αυτό έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε ενας πελατης να θελει να του κανω αυτη την συσταση.

το ακινητο εχει μεσα μια ισογεια κατοικια.

Οι ιδιοκτητες ειναι δυο. Ο ενας θα παρει το ισογειο και ο αλλος τον αερα.

Εχει κανενας αποψη τι πρεπει να κανω?

 

Δεν ξεκαθαρίζεις αν πρόκειται για οικόπεδο (εντός σχεδίου ή οριοθετημένος οικισμός) ή για γήπεδο (εκτός σχεδίου).

Πρέπει να υπολογίσεις τη σχέση που έχουν αφενός το εμβαδόν της καλυφθείσας επιφάνειας αφετέρου ο ΣΔ που αντιστοιχεί στην ισόγεια κατοικία, με τα αντίστοιχα που ισχύουν στην περιοχή, ώστε τα ποσοστά συνιδιοκτησίας που θα έχουν οι δύο συνιδιοκτήτες, με τη σύσταση, να αντιστοιχούν στους ΣΔ που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω την περίπτωση που φαίνεται στη φωτο.Ο ιδιοκτήτης θέλει να χωρίσει το οικόπεδο στη μέση και να δώσει 50% επι του οικοπέδου στα 2 παιδιά χωρίς να διαχωρίσει το κτίσμα (σύσταση καθέτου) όπως βλέπετε (μπλε γραμμή).Το ένα παιδί θα πάρει και το κτίσμα.Το ισόγειο κτίσμα είναι ενιαίο πολεοδομικά με οικ. άδεια κ.λ.π.

 

1.Η λύση που πιστεύω οτι μπορεί να εφαρμοστεί (φωτο2) ουσιαστικά δίνει σε ένα απο τα 2 παιδιά το κτίσμα, το εμβαδόν του οικοπέδου που του αναλογεί είναι μεγαλύτερο αλλά τα ποσοστά επι του οικοπέδου θα είναι 50%.Βλέπετε άλλη λύση?

2.Μπορεί και πρέπει να διαχωριστεί το κτίσμα με νέα οικ άδεια?

3.Να δώσει αποκλειστικές χρήσεις?

post-573-131887248301_thumb.jpg

post-573-131887248358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που προτείνεις είναι ίσως και η μοναδική για μια τέτοια ιδιόμορφη επιθυμία γονέα. Η λύση όμως θα έχει πρακτική αξία εφόσον υφίσταται υπόλοιπο δόμησης που μπορεί να αξιοποιηθεί από το παιδί που δεν θα έχει κτίσμα.

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν να πείσεις το γονέα να κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δίνοντας ξεχωριστό τμήμα σε κάθε παιδί με αποκλειστική χρήση συγκεκριμένου τμήματος του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Thanks ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ.Ο διαχωρισμός δεν έχει πρακτική αξία γιατί λόγω ΓΟΚ,αποστάσεις-κάλυψη κ.λ.π. δεν μπορεί να γίνει προσθήκη κατ' επέκταση, μόνο καθ' ύψος.Οπότε όπως λες, αν κάνει σύσταση οριζοντίου με αποκλειστικές χρήσεις,μπορεί να του γράψει τον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.