Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ περίφραξης Δημοσίου έργου


Recommended Posts

Σε αντίστοιχη περίπτωση, για έργο δήμου Δήμου, απ ευθείας ανάθεση κατ αποκοπή με μία τεχνική περιγραφή, είχα το ίδιο θέμα. Ο υπάλληλος δεν μπορούσε να βγάλει ποσοστό γιατί δεν είχε τον προϋπολογισμό. Αφού του εξήγησα όμορφα και καλά το θέμα λύθηκε φτιάχνοντας ένα αναλυτικό προϋπολογισμό με τις εγκεκριμένες τιμές δημοσίων έργων(και πολύ μπαλαμούτι για να βγει το ποσό) ο οποίος υπογράφηκε από την Τεχνική υπηρεσία ως τεχνική περιγραφή με προϋπολογισμό για ΙΚΑ. Κοίτα αν μπορείς και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

άκου λοιπόν γνωστικέ :

συναναστρέφομαι καθημερινά με το δημόσιο και οι εντυπώσεις μου δεν είναι οι καλύτερες, όμως ! KANENAΣ δε μας δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζουμε κάποιον "στόκο", "άσχετο" κτλ επειδή ή δεν του δώσαμε εμείς να καταλάβει τί θέλουμε να μας κάνει ή απλά δεν γνωρίζει γιατί εμείς σπουδάσαμε μηχανικοί και αυτός λογιστικά ή οικονομικά.

για να το κλέισουμε.συζήτησε μαζί του, ανταλλάξτε απόψεις επί του έργου, πείσε τον ότι έιναι δημόσιο (ΑΝ είναι) πατώντας πάνω σε διατάξεις και νόμους.μπορεί να χρειστούν επιπλέον έγγραφα από το Φορέα σαν διακαιολογητικά που εσύ αγνοείς αλλά αυτός χρειάζεται για να βγεί από την "ασχετοσύνη" του .στην τελική συμβουλέψου έναν λογιστή.και δεν κατάλαβα, γιατί οπωσδήποτε εσύ πρέπει να έχεις δίκιο?

 

Αγαπητε gzin,

 

ειλικρινα διαβασα εκπληκτη την απαντηση σου. Και οσες φορες και αν τη διαβασα καμια δε καταφερα να εξηγησω το ειρωνικο του τονου σου.

 

Οσο αφορα το χαρακτηρισμο μου ως "στοκο" εμμενω στην αποψη μου, γιατι οπως πολυ σωστα παρατηρησε και ο Αλεξανδρος σε προηγουμενη αναρτηση του, αν δε γνωριζει κατι, ας ρωτησει καποιον να του πει. Κανεις δεν τον εκρινε που δεν το ηξερε, αλλα παρ'οτι δε το ηξερε δεν εκανε καμια κινηση για να μαθει τι και πως. Και αν χρειαζονται επιπλεον εγγραφα που εγω αγνοω -οπως λες- ας τα ζητησει....δεν αρνηθηκα να προσκομισω κατι.

 

Αλλα καταλαβαινω το γιατι. Γι' αυτον δε του κοστιζει τιποτα να πει " θα το στειλω Αθηνα". Εγω θα φαω το πακετο, που θα χασω και το αυριανο μεροκαματο να ξαναπαω εκει, και ολη τη διαδικασια με Αθηνα οπως προτεινει.

Δε καταλαβα που ακριβως ειπα εγω οτι σωνει και καλα εχω δικιο (περα απο το οτι προκειται για εργο του δημοσιου, πραγμα το οποιο ειναι το προφανες). Εγω ρωτησα πως βγαινει το ποσοστο της εργατικης εισφορας. Δεν εξεφρασα αποψη περι αυτου. Καπου εχεις μπερδευτει φαινεται....τελοσπαντων ομως...δεν ειναι αυτο που με απασχολει αυτη τη στιγμη .....

 

@alf: Αυριο θα κανω αυτο που προτεινεις μπας και βγαλουμε καμια ακρη και τελειωνει η υποθεση ανωδυνα ....

 

Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν για το θεμα....αν καποιος αλλος εχει καμια ιδεα, πολυ ευχαριστως να την ακουσω

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι και να μην συνεχίσει η αντιπαράθεση. Στις συζητήσεις του φόρουμ θεωρούμε δεδομένο ότι όλοι οι συνάδελφοι αναφέρουν πάντα τα πραγματικά δεδομένα, και τοποθετούμαστε καλοπροαίρετα. Τυχόν προσωπικές διαφωνίες μπορούν να επιλύονται με π.μ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.