Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη ανοίγματος πόρτας σε φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Μήπως είναι πιο εύκολο να κάνεις (επαν)έλεγχο πεσσών?

Στα παλιά χρόνια(😄), που κάναμε έλεγχο πεσσών, δεν εξετάζαμε αν, το άνοιγμα, είναι πόρτα ή παράθυρο. Όσο για την κοπή, προφανώς αδιατάρακτη και των δύο παρειών

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προ ελέγχου, έστω και εμπειρικά θα ήθελα να γνωρίζω αν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει ενίσχυση και με ποιο (άλλο) τρόπο του τμήματος τοίχου που θα καθαιρεθεί για να μην βασιστώ μόνο στην αδιατάρακτη κοπή και μπουν οι κάσες μετά. Βασικά όπως το λες, έλεγχος, γιατί μελέτη για το κτίριο δεν υπάρχει. Είναι κτίσμα της δεκαετίας 70 τακτοποιημένο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Pavlos33 said:

Μήπως αντί του πλαισίου από μπετόν τύπου ανεστραμμένου "Π" θα μπορούσε να γίνει με μεταλλικά στοιχεία (πχ γαλβανισμένη λαμαρίνα ικανού πάχους η οποία να έχει το πλάτος όσο το πάχος των τοίχων και αφού με αγκύρια τα δυο οριζόντια τμήματα αγκυρωθούν σε πλάκα δαπέδου και σενάζ να γίνει συγκόλληση σε λαμπάδες με τα οριζόντια τμήματα, με τελικό σχήμα ένα μεταλλικό ορθογώνιο, όσο και  το νέο άνοιγμα; Μια άλλη σκέψη θα είναι να γίνει αδιατάρακτη κοπή της ποδιάς του τοίχου. Να προσθέσω ότι οι τοίχοι βρίσκονται σε καλή κατάσταση χωρίς ρωγμές, ενώ η οροφή είναι ξύλινη κεραμοσκεπή με ταβάνι η οποία και αυτή με τη σειρά της θα επανακατασκευαστεί.

Εάν έχεις το πράσινο βιβλίο του Σπυράκου "Κατασκευές από τοιχοποιία", η διαδικασία (όπως σχεδόν ακριβώς την περιγράφεις παραπάνω), αναπτύσσεται αναλυτικά εκεί.

Η δε μεθοδολογία που αναπτύσσεται στο (ελληνικό) βιβλίο, προέρχεται από ένα άλλο ιταλικό βιβλίο (θα μπορούσε να πει κανείς, ότι πρόκειται περί ατόφιας μεταφοράς, εξαιρώντας τη μετάφραση)...

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πλαισίωση με μεταλλικά του ανοίγματος, δεν έχει νόημα γιατί το άνοιγμα προϋπάρχει, έστω και ως παράθυρο.

Ο έλεγχος πεσσών, πάλι δεν θα δώσει εικόνα για τον ίδιο λόγο.

Στο ερώτημά σου, νομίζω ότι αρκεί για τον τοίχο μόνο ένας έλεγχος της διατμητικής αντοχής - κάμψης εντός επιπέδου πριν και μετά την επέμβαση. Ευκαιρία να δεις τον ΚΑΔΕΤ σε αυτό το σημείο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kan62 said:

Στο ερώτημά σου, νομίζω ότι αρκεί για τον τοίχο μόνο ένας έλεγχος της διατμητικής αντοχής - κάμψης εντός επιπέδου πριν και μετά την επέμβαση.

Αυτό ακριβώς γίνεται στο παράδειγμα, με την μόνη διαφορά ότι ελέγχεται μόνο έναντι διάτμησης (λόγω ύπαρξης ισχυρού ζυγώματος).

Link to comment
Share on other sites

Το όλον διάτμηση είναι, εξαρτάται τι προέχει ... αυτό λέει η θεωρία.

Όσο για τους μεταφραστές παραδειγμάτων δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Εάν έχεις το πράσινο βιβλίο του Σπυράκου "Κατασκευές από τοιχοποιία", η διαδικασία (όπως σχεδόν ακριβώς την περιγράφεις παραπάνω), αναπτύσσεται αναλυτικά εκεί....

Δυστυχώς όχι. Δεν το έχω. Αν έχεις τη δυνατότητα να μου έστελνες σε p.m το συγκεκριμένο σκαρίφημα με τις οδηγίες για να δω πως το αντιμετωπίζει στην πράξη. Ευχαριστώ.

 

32 λεπτά πριν, kan62 said:

Η πλαισίωση με μεταλλικά του ανοίγματος, δεν έχει νόημα γιατί το άνοιγμα προϋπάρχει, έστω και ως παράθυρο....

Θόδωρε, σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, ένα τέτοιο μεταλλικό πλαίσιο δεν βοηθάει στην "κόντρα" μιας οριζόντιας δύναμης, σε σχέση πάντοτε με το να μην τοποθετηθεί καθόλου τέτοιο πλαίσιο; (η κοπή, όπως συζητήσαμε και αρχικά με το συνάδελφο tetris θα γίνει αδιατάρακτα).

Μιλάμε για ένα τοίχο πάχους 30 εκ υπερμπατική μήκους 4,5 μέτρων και ύψους 3 μ,  με το παράθυρο σχεδόν στο μέσον του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, ένα τέτοιο μεταλλικό πλαίσιο δεν βοηθάει στην "κόντρα" μιας οριζόντιας δύναμης, σε σχέση πάντοτε με το να μην τοποθετηθεί καθόλου τέτοιο πλαίσιο;

Μιλάμε για ένα τοίχο πάχους 30 εκ υπερμπατική 4 μέτρων  με το παράθυρο σχεδόν στο μέσον του.

Μια τοπική ενίσχυση της παρειάς κοπής σαφώς δεν μπορεί να κοντράρει ένα τοίχο, ειδικά με το πάχος που περιγράφεις. Η όποια τοπική ενίσχυση θα εξαρτάται πάντοτε και από το βαθμό εμπλοκής-σύνδεσης με το σώμα του τοίχου...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pavlos33 said:

Δυστυχώς όχι. Δεν το έχω. Αν έχεις τη δυνατότητα να μου έστελνες σε p.m το συγκεκριμένο σκαρίφημα με τις οδηγίες για να δω πως το αντιμετωπίζει στην πράξη. Ευχαριστώ.

Ευχαρίστως να το έκανα, μόνο που είμαι σπίτι και αυτό βρίσκεται στο παλιό γραφείο. Πολύ φοβάμαι ότι θα σε καθυστερήσω. Θα πάει η σύζυγος όμως, στις 4 του μηνός. Εάν μέχρι τότε δεν στο έχει στείλει κάποιος, θα στο στείλω εγώ (ούτως ή άλλως, θα της ζητούσα να μου τα φέρει - ιταλικό και ελληνικό - ). Ενημέρωσέ με στις 3 ή στις 4, αν θες, να μην σκαννάρω τζάμπα.

38 minutes ago, kan62 said:

Το όλον διάτμηση είναι, εξαρτάται τι προέχει ... αυτό λέει η θεωρία.

Αυτό έγραψα παραπάνω - λίγο πλημμελώς μάλλον - . Γίνεται θεώρηση ότι προέχει η διάτμηση.

Ως προς τη μετάφραση/μεταφραστές, +1 από εμένα.

 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν θα το χρειαστώ άμεσα τις προσεχείς ημέρες. Όποτε μπορέσεις και βεβαίως μην μπεις στον κόπο να σκανάρεις όλο το βιβλίο. Μόνο το κεφάλαιο που περιγράφει την συγκεκριμένη μέθοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.