Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Οικόπεδο και χτίσιμο


Todoros

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι. Εκτιμώ την άποψη σας και αναγνωρίζω οτι δεν είναι ο κλάδος μου και γνωρίζετε πολλά περισσότερα από 'μενα και θα ήθελα να κάνω μια ακόμη ερώτηση.

 

Έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου σε εξοχική περιοχή, με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά 10χ24, ΣΔ 1.2 ΣΚ 40% και το επιτρεπόμενο υψούν απ' όσο γνωρίζω χωρίς να το έχω διασταυρώσει ακόμη πρέπει να είναι στα 9,00 μέτρα.

 

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

α.Κατ' αρχήν μέχρι να έχω όλα τα χρήματα για να χτίσω μπορώ να βάλω μια τροχόβιλα και είτε να τη συνδέσω με τη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ είτε να βάλω κάποια γεννήτρια και κάποια δεξαμενή για το νερό και να μην είναι παράνομο; Δε μ' ενδιαφέρει να θεμελιώσω την τροχόβιλα αλλά μόνο να διασφαλίσω ότι δε θα μετακινείται από τα διάφορα καιρικά φαινόμενα που στην περιοχή είναι σφοδρά. Υπάρχει τρόπος;

 

β. Έχω ακούσει για κάποιο νομοσχέδιο που αφορά τις σοφίτες πως μπορούν να τακτοποιηθούν όσα τετραγωνικά επιθυμούμε. Δηλαδή αν έχω σοφίτα 40 τετραγωνικών πως μπορώ να δηλώσω και τα 40 ή τα 25 ή κι ακόμη λιγότερα και να είναι απολύτως νόμιμο. Ισχύει αυτό;

 

γ. Όταν προχωρήσω στην κατασκευή έχω το δικαίωμα να επιβάλλω στο μηχανικό που θα το αναλάβει κάποια δομικά υλικά που προτιμώ, όπως για παράδειγμα αν γίνει εξωτερική θερμομόνωση να βάλει περλίτη;

 

δ. Και τέλος αν για παράδειγμα χτίσω σπίτι 125 τετραγωνικών και υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ αν φτιάξω μια πισίνα μετράει ως κτίσμα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

α. Όχι. Είναι παράνομο. Δες αντίστοιχες συζητήσεις στο φόρουμ.

β. Δηλώνεις ο,τι είναι αληθινό. Ο,τι έχει αλλάξει η χρήση του.

γ. Έχεις δικαίωμα να επιβάλεις στον μηχανικό σου κάθε επιθυμία σου που δεν αντιβαίνει στον νόμο και στην ηθική του υπόσταση. Φυσικά είναι καλύτερο να βρεις μηχανικό που να ασπάζεται τις επιθυμίες σου και να κατανοεί γιατί σου είναι σημαντικές.

δ. Γενικά όχι. Αλλά τέτοιες λεπτομέρειες θα τις συζητήσεις ούτως ή άλλως εκτενώς με τον μηχανικό σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.