Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Δάπεδο σε βατό εξωτερικό χώρο μεζονέτας


geio

Recommended Posts

Καλημερα σας.Αρχικα διαβασα στο forum καποια post που εχουν γινει για τα δαπεδα χωρις να βγαλω ακρη.

Εχω ενα χωρο περιπου 110τμ στο εξωτερικο μερος στου σπιτιου μου που εχει μπει ασφαλτοπανο και εφρο μπετον,θελω να κανω μια διαμορφωση εξω κ θελω να το κανω πιο ομιομορφο και λειο γιατι εχει καποια σκασιματα κ καποια κουφια σημεια επισεις να το κανω και ποιο εμφανισιμο.

Ποιες επιλογες εχω εκτος απο τα πλακακια που λογο κοστους δεν τολμω να τα βαλω.

Διαβασα για τα εποξειδικα δαπεδα και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να το βαλω στο χωρο μου,εχει αντοχες σε καιρικα φενομενα?ποσο κοστιζει το τμ?

 

 

regards G.I.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν το αφρο μπεττον που περιγράφεις ( αν είναι βέβαια και δεν είναι τσιμεντοκονία απλή) δεν μπορείς να την πατήσεις βίαια γιατι θα βουλιάξει και θα χαλάσει.

αν όντως είναι αφρο μπεττον, χρειάζεσαι τσιμεντοκονία από πάνω την οποία μπορείς επιφανειακά να την "κτενίσεις" με μια απλή σκούπα εσωτερικού χώρου όσο είναι σχετικά φρέσκο το κονίαμα και να αποκτήσει μια άγρια επιφάνεια και αντιολισθητική.( καθαρίζεται δύσκολο βέβαια)

αν δεν σου αρέσει αυτό τότε με ελικοπτεράκι μπορείς να την κάνεις πολύ λεία σε 1η φάση και αν δεν θες να την αφήσεις έτσι τότε να την βάψεις με εποξειδική βαφή 2 συστατικών

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι αφρο μπεττο δεν ειμαι και 100% σιγουρος το πηρα ετοιμο το σπιτι.Θελω να φωναξω μαστορα για τη δουλεια αλλα επιδη ειναι γδαρμενο και εχει και πολλα κουφια σημεια μηπως κανω μια προεργασια εγω πριν το μαστορα.Απλα δεν ξερω αν μπορει να μπει πανω στο πατωμα που εχω....και αν ειναι καλη λυση για εξωτερικο χωρο...

Καμια ιδεα για τιμες εχουμε??

 

 

sorry 4 the spelling.;)

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε την λύση του harristheo. Είναι οικονομική και δίνει καλή επιφάνεια για εξωτερικό χώρο. Μην κάνεις οικονομία στο τσιμέντο, ρίξε και λίγη ακρυλική ρητίνη. Καλός καθαρισμός του υποστρώματος και πλύσιμο, αφού αφαιρεθούν τα σαθρά τμήματα. Εφαρμογή με την παλαιά επιφάνεια ύφυγρη. Μετά καλό είναι να χαράξεις αρμούς σε κάναβο 2 μέτρων. Αν δεν τους κάνεις εσύ, θα γίνουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

και αν γίνουν μόνοι τους τότε να εισαι σίγουρος ότι δεν θα σου αρέσουν καθόλου...

 

'οπως και να έχει το θέμα πάντως επειδη πολύ απλά δεν γνωρίζεις τι ακριβώς έχεις στα χέρια σου καλό θα είναι να συμβουλευτείς έναν μηχανικό κατά προτίμηση ή και μάστορα. γενικότερα πάντως να ξέρεισ ότι χρειάζεσαι βοήθεια...

 

το κοστολόγιο που ρωτάς είναι αποτελεσμα πολλών παραγόντων όπως σε τι όροφο βρίσκεσαι, ποση εύκολη ή δύσκολη ειναι η πρόσβαση στο σημείο, τι πάχος θα 'εχουν τα υλικά στο τέλοσ έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να υπολογίσει την ποσότητα των υλικών....

 

τέλος μην ξεχνάς ότι υπάρχουν μάστορες και μάστορες...και επειδή αφορά ένα αποτέλεσμα τελικής επιφανειας καλό θα είναι ο μάστοράς σου να είναι καλός ( = ίσως και ακριβός αλλά΄οχι απαραίτητα....)

 

σαν φιλοσοφία του κονιάματος δεν είναι δύσκολη..άμμο θες τσιμέντο και όπςσ είπε και ο AlexisPap αν θες και λίγη ακρυλική ρητίνη...

το πόσο άμμο, πόσο τσιμέντο και΄πόση ακρυλική ρητίνη είναι κάτι που το γνωρίζουν οι ειδικοί...

επίσης είναι κάπως δύσκολο να αλφαδίασεις όλη αυτήν την επφάνεια και ας έχεις πήχη...(κυρίως για να μην κρατέι νερό) καθώς επίσης και να χαράξεις τους αρμούς με τροχό μόνος σου....

 

φώναξε 2-3 να σου πουν γνώμες και τιμές....αλλά πήγαινε δες και αντίστοιχες δουλειές που έχουν κάνει για να ξέρεις τι θα πάρεις στο τέλος....

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.